İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Yıldırım: Türkiye Öncülüğünde Filistinli Kardeşlerimiz Nefes Alacak

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında “Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze’deki çile sona erecek” dedi.

Haberler » Siyaset         Okunma : 3031

Yıldırım: Türkiye Öncülüğünde Filistinli Kardeşlerimiz Nefes Alacak

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatla ilgili konuşan Yıldırım, iki ülke arasında imzaların atıldığını bildirerek, "İsrail ile Mavi Marmara olayından bu yana kesilmiş olan diplomatik ilişkiler iki ülke arasında varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. 31 Mayıs 2010 Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin baskını sonucu hayatlarını kaybeden şehitlerimizi, vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Bildiğiniz gibi bu mutabakat kolay olmadı. 3 tane önemli şartımız vardı. Özür, tazminat ve Gazze'ye erişimin Türkiye'nin kontrolünden kolaylaştırılması. 2013 yılında İsrail resmen özür diledi. Mutabakatın diğer iki şartı da dün varılan, yapılan son görüşmelerle tamamlanmış oldu. Bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu. Nihayet uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatla Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Gazze'deki çile sona erecek" ifadelerini kullandı.

Gazze'ye İlk Gemi Cuma Günü Gidiyor

Cuma günü Mersin'den hareket edecek gemiyle 10 bin ton üzerinde insani yardımın Aşdod Limanı'ndan Gazze'ye ulaştırılacağını söyleyen Yıldırım, "Bu çerçevede mutabakatın ilk semeresi de bu cuma günü göndereceğimiz insani yardım gemisidir. Mersin'den hareket edecek gemi, 10 bin ton üzerinde insani yardımı inşallah Aşdod Limanı'na oradan da Gazze'ye ulaştırmış olacağız. Kaba inşaatı biten 200 yataklı Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi'ni de süratle tamamlayıp yaraları saracağız. TOKİ, başladığı konut projelerini süratle tamamlayacak. Evleri yıkılan kardeşlerimizin ev imkanını bir nebze olsun gidermiş olacak. En temel ihtiyaç olan su, elektrik sorununu da yine bu mutabakatla birlikte çözmenin yolunu da açmış bulunuyoruz. Özetle iki ülke arasında varılan bu mutabakat Filistinli kardeşlerimizin sıkıntılarını önemli ölçüde giderecek, yaşam şartlarını iyileştirecek" diye konuştu.

"Kriz İstisna, Normalleşme Esastır"

Ülke yönetenlerin olağanüstü olayları olağan olaylara çevirmek gibi bir mükellefiyetleri olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Mutabakatla ilgili görüşmelerin bütün süreçlerinde Filistinli kardeşlerimizle, Filistinli liderlerle devamlı iletişim halinde olduk. Süreçleri kendileriyle paylaştık. Gelinen bu noktadan memnunuz. Kanayan bir yara durmuş, süregelen bir sorun çözüme kavuşturulmuştur. Türkiye, Filistin halkının haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de her zaman yanında olacaktır. Herkes için barış, herkes için huzur ve esenlik diliyoruz. Lakin zamanın akışı bazen olağanüstü gelişmeleri de gündeme getirebiliyor. Ülkeleri, uluslararası ilişkileri yönetenler ise olağanüstü olayları olağana çevirmek gibi bir mükellefiyetleri var. Yani kriz istisna, normalleşme esastır" açıklamasında bulundu.

Rusya İle Türkiye Arasında Normalleşme Sürecin Başladı

Rusya ile yaşanan sorunun çözümü yönünde önemli gelişmeler olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, "Tıpkı İsrail'le varılan mutabakat gibi Rusya ile son dönemde karşılıklı atılan adımlar da bizim normalleşme kararlılığımızın bir başka göstergesidir. Rusya ile yaşanan sorunun çözümü yönünde bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Biz baştan beri hem ekonomik hem tarihi derinliği olan ilişkilerimizdeki talihsiz gerilimin bir an önce sona erdirilmesi için hep yapıcı tutum izledik. Her iki lider arasında bir süreden beri devam eden dolaylı temaslar nihayet sonuç vermiş bulunuyor. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ve Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gözüküyor. Böylece Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecinin de başladığını söyleyebiliriz. Her iki ülke halkı için de hayırlı uğurlu olsun" dedi.

"Sadece Rusya Ve Mısır'la Sınırlı Değil"

Türkiye'nin dış politikasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırım, Türkiye'nin Rusya ve Mısır'la olan ilişkilerine değinerek, "Bu dönem başta bir şey söyledim. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Sadece Rusya ve Mısır'la sınırlı değil, Akdeniz'i ve Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularımızla dosthane ilişkilerimizi geliştirmek en önemli hedefimiz, en önemli şiarımız olacaktır" dedi.

"AB'deki Sapmalar Olumsuzlukları Daha Da Derinleştirecek"

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararını değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Bu kararla birlikte AB yeni ve zorlu bir döneme girdi. Birleşik Krallığın ayrılığı AB tarihinde ilk ve önemli bir dönüm noktasıdır. Bu kararın toplumlararası ilişkilerden ekonomiye pek çok alanda yansımalarını kısa sürede göreceğiz. Son yıllarda kendi değerlerinden uzaklaşan AB, şimdi bunun bedelini ödemeye başlamıştır. AB'nin de alınan bu karardaki mesajı iyi okuyarak, bundan sonra kucaklayıcı bir vizyon ve gelecek arayışında olması hayati önem taşıyor. Biz Türkiye olarak her zaman birliğin güçlenerek, devamından yana olduk. Güçlü bir AB'nin yolu ise daha kapsayıcı, hoşgörülü, farklılıklara tahammülü olan biz vizyondan geçiyor. İngiltere'deki referandum kampanyasında birlikten çıkmak isteyenler de kalmak isteyenler de sık sık Türkiye üzerinden ayrımcı söylemleri ihmal etmediler. AB'deki bu sapmalar bırakın uzun vadeyi kısa vadede bile olumsuzlukları daha da derinleştirecektir" dedi.

ABD'deki İslam Karşıtı Söylemlerden Rahatsız Oluyoruz

ABD'de başkanlık seçimleri için yürütülen kampanyalarda İslam karşıtı söylemlerin yer aldığını ve bundan duyulan rahatsızlığı dile getiren Yıldırım, "AB'yi var eden değerlerin düşmanı olan ırkçılık, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık gibi aşırılıklara karşı mücadele çok daha duyarlı şekilde sürdürülmelidir. Bu vesileyle ABD'deki seçimler öncesinde de sıkça gördüğümüz İslam karşıtı söylemlerden de rahatsız olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

'Mali Ve Bütçesel Hükümler' Başlıklı 33. Fasıl İçin Tarih 30 Haziran

Türkiye'nin AB üyelik süreci üzerinden 30 Haziran'da Brüksel'de ilgili bakanlar aracılığıyla 'Mali ve Bütçesel Hükümler' başlıklı 33. faslın açılacağını duyuran Başbakan Yıldırım, "AB'den söz açılmışken, 18 Mart'ta yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nde 33 nolu mali ve bütçesel hükümler faslı Hollanda Dönem Başkanlığı dolmadan ayın 30'unda müzakereye açılacaktır. Bunun kararı verilmiştir. Hayırlı olsun. İlgili bakanlarımız 30 Haziran'da Brüksel'de hazır bulunacak ve bir faslın daha açılışını gerçekleştireceklerdir. Bu faslın açılmasıyla birlikte AB yolundaki çalışmalar daha da ivmelenecek, hızlanmış olacaktır" dedi.

"AB Ve ABD Bu Yüke Omuz Vermek Zorunda"

Terörle mücadele ve sığınmacı krizi üzerinden AB ve Amerika'ya seslenen Yıldırım, "Terörle mücadelede başarı için iyi terörist, kötü terörist ayrımının ortadan kalkmasının mutlaka gerekli olduğuna inanıyoruz. Türkiye, teröre karşı gösterilen çifte standartlı tutumları senelerdir herkesin yüzüne açık açık söylüyor. Türkiye, demokrasi ve hukuk ilkesinden taviz vermeden terörle mücadelesini sürdüren nadir ülkelerin başında geliyor. Uluslararası toplum, terörle mücadelede olduğu gibi göçmen krizinde de maalesef iyi bir imtihan veremedi. Suriye meselesi bunun en tipik örneğidir. Biz büyük bir kararlılıkla insani vazifelerimizi üstlenirken dünya kamuoyu maalesef sadece çabaları seyretmekle yetindi. Hatta kimi tutumlarıyla sorunu daha da zorlaştırdılar. AB ve ABD bu yüke omuz vermek zorundadır" diye konuştu.

'Durmak Yok, Yola Devam' Mesajı

Başbakan Yıldırım "Çevremiz bir ateş çemberi, bölgemiz büyük bir istikrarsızlık, kaos içerisinde ama Türkiye bu fırtınalı denizde güvenli bir liman olmaya devam ediyor. Kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001'de yakmış olduğu meşale ülkemiz üzerindeki sis bulutlarını dağıttı, karanlığı aydınlığa dönüştürdü" şeklinde konuştu.

Muhtar Ve Müftüye Nikah Kıyma Yetkisi Geliyor

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında, mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarıyla il ve ilçe müftülerine evlendirme yetkisi verildiğini açıklayarak, "Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek" dedi.

Mahkemesiz İsim Ve Soy isim Değişikliği

Başbakan Yıldırım, TBMM'deki AK Parti grup toplantısında konuşarak, günlük hayatı kolaylaştıracağını belirttiği yeni düzenlemeleri açıkladı. İçişlerinde ve vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler yapılacağını belirten Yıldırım, "Yapılan düzenlemeyle, evlenme ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş acısını, sevincini bir tarafa bırakıp bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş bundan böyle mahkeme kararını ihtiyaç duymadan yanlış yazılımda olan adlarını, soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Soyadınızı beğenmiyorsunuz mahkeme kararına lüzum yok. Değiştirebileceksiniz. Basit bir işlemle. Adınız hoşunuza gitmiyor. Değiştirebileceksiniz. Bunun için mahkemeye gidip, duruşmalar yapıp, niye değiştiriyorsun sorularına vatandaş muhatap kalmayacak" diye konuştu.

"Pasaport Ve Ehliyet İşlemi Nüfus İdarelerinden Yapılacak"

Pasaport ve ehliyet işlemlerinin emniyetten alınarak, nüfus idarelerine verileceğini bildiren Başbakan Yıldırım, "Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idarelerinden yapılacak. Polisten alınıyor nüfus idarelerine veriliyor. Böylece emniyetteki 5 bin polis, trafikte, güvenlikte daha etkin, asli görevlerine dönecek" dedi.

Muhtar Ve Müftüye Evlendirme Yetkisi

Evlendirme yetkisiyle ilgili yapılacak düzenlemeye ilişkin de bilgi veren Yıldırım, "Bir değişiklik de evlendirme yetkisi ile ilgili. Buna göre, Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek" ifadelerini kullandı.

"Doluluk Oranları Yüzde 80'in Üzerine Çıktı"

Turizmde yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Yıldırım, iç turizmdeki hareketlenme sonucu olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayarak "Yaşadığımız bölgesel ve küresel krizlerden dolayı ve ikili sorunlarımızdan dolayı turizmde bu sene beklediğimiz bir gelişme olmadı. Ancak bayram tatilinin erken açıklanması ve uzun tutulmasıyla buradaki boşluğun bir nebze dolduğunu görüyoruz. İç turizmdeki hareketlenme sonucu doluluk oranları yüzde 80'in üzerine çıkmış bulunuyor. Rusya ve İsrail'le vardığımız mutabakatın semeresinin ilk önce göreceğimiz alanı da turizm olduğunu düşünüyoruz. Burada iyi gelişmeleri bekliyoruz. Böylece turizmde yaşanan olumsuzluklar senenin geri kalan kısmında da giderilmiş olacak"  şeklinde konuştu.Etiketler: Binali YILDIRIM, AK Parti, Grup Toplantısı, Mavi Marmara, Genel Başkan
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo