İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

'Türkiye'nin Önemine Vurgu Yapacağım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Haberler » Dünya         Okunma : 1831

'Türkiye'nin Önemine Vurgu Yapacağım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya ile olan ilişkilerinin hep iyi seyrettiğini söyledi. İtalya'nın Türkiye'nin 4. önemli ticari ortağı olduğunu kaydeden Başbakan Davutoğlu, "İtalya ile olan ticaret hacmi 15 milyarı aştı ilk 9 ayda. Türk İtalyan üniversitesi kurma fikrini de paylaştık. Ekonomik ve siyasi ilişkilerinin yanı sıra Avrupa Birliği gündemimizin en önemli maddesiydi. Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda İtalya'nın verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Kıbrıs konusunu detaylı olarak ele aldık. Akdeniz sorunları konusunda özelde de özellikle illegal göç ve mülteciler konusunda birlikte çalışma ekipleri kurma fikrinde de mutabık kaldık. Libya'da bütün tarafların katıldığı kuşatıcı bir uzlaşma sürecinin olması için çaba sarf edeceğiz. Libya'daki barış ve istikrar, Türkiye, İtalya ve Akdeniz için çok önemli. Suriye konusunda görüşlerimizi paylaştık. Suriye'de kalıcı bir çözüm için neler yapılması gerektiği hususunda da görüşlerimizi paylaştık. Balkanlar ve enerji iş birliği de görüşmelerimiz arasındaydı. Türkiye ve İtalya iki dost müttefik ülke olarak çok zengin bir gündemde ortak bir perspektife sahip" diye konuştu.

"İtalya Her Zaman Türkiye'nin Yanında"

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Başbakan Davutoğlu'ndan sonra söz alarak, Türkiye ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İtalya'nın her zaman Türkiye'nin yanında yer alacağını teyit eden Renzi, "Türkiye'nin AB üyelik süreci devam etmelidir. Bizler bunun başarı ile sonuçlanması için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu konuda destek vermeye, her türlü çabayı sarf etmeye AB'nin Türkiye'ye kapılarını çok daha kararlı açması için çabalarımızı sarf etmeye devam edeceğiz. Bu konuda atılacak adımları da sayın Davutoğlu ile paylaştık" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin mültecilere verdiği desteği hatırlatan Renzi, bunun takdir edilmesi ve uluslararası destek sağlanması gerektiğini belirtti.

Suriye'nin ve diğer ülkelerin terörizmden arındırılması amacıyla ellerinden gelen somut adımları atmaları gerektiğini söyleyen Renzi, "Türk hükümetinin bu konuda yapacağı toplantıların başarılı olmasını temenni ediyorum. Bu konuda da her zaman destek vereceğimizi teyit etmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

"Türkiye'nin Önemine Vurgu Yapacağım"

Renzi, kendisine yöneltilen, Türkiye'nin AB'ye üye olma sürecinde İtalya'nın desteğiyle ilgili soruya, "Bu fasılların açılması ile ilgili olarak 2015 yılının doğru bir yıl olacağını düşünüyoruz. 18'nde de AB zirvesi düzenlenecek. Bir zaman vermek gerekirse, 13 Ocak İtalya'nın dönem başkanlığı sona erecek. Orada yapılacak konuşmada ben genişlemenin önemine vurgu yapacağım. Türkiye'nin önemine vurgu yapacağım" diye yanıt verdi.

"Her Türlü Yeni Fikre Açığız"

Türkiye'nin güvenli bölge isteğiyle ilgili konuşan Davutoğlu, ateşkes yapılması için çok çaba sarf ettiklerini belirterek, "Maalesef Suriye rejimi hiçbir zaman verilen sözlere sadık kalmadı. Dondurulmuş bölgeler Suriye'de kalıcı bir statüko oluşmasına neden olacaksa bu doğru bir şey değil. Hem de sürdürülebilir bir şey değil. Ancak barış perspektifi olacak şekilde gelişirse inceleriz. Güvenli bölge ise bizim insani konularda kitlelerin kendilerini güvende hissettikleri belirli alanların oluşması ve mülteci akınlarının kesilmesi. Her türlü yeni fikre açığız" ifadelerine yer verdi.

Renzi, ülkesindeki sendikaların grev kararı almasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Renzi, protestoların, grevlerin olmasının son derece doğal olduğunu kaydederek, "Grev de bir protesto yoludur. Ancak hükümet olarak büyük bir saygı ile yaklaşmamız gerekir. Ülkeyi tahminlerimiz çerçevesinde büyütmeye çalışacağız. Önemli konuları ele alacağız. Rüşvetle mücadele gibi. Grevcilere de başarılar diliyorum" dedi. 

Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı'nda izleyeceği politikalara hakkında bilgi veren Davutoğlu, G-20 bağlamında çok geniş kapsamlı toplantılar yapıldığını belirterek, "Temel sorun dünya ekonomisinin durgunlukta oluşu. Dünya ticaretindeki artış normal beklentinin çok gerisinde. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin dünyada talebin enflasyonu kontrol altında olacak şekilde araçlar bulması gerekiyor. Kalkınmaya ağırlık veren bir gündemi muhafaza edeceğiz. Hep beraber bu krizden çıkış yollarını bulmak zorundayız. Küresel kriz, herkesin kaderini etkiliyor" dedi.

"Genel Af ve Özerklik Kesinlikle Gündeme Gelmemiştir"

İmralı heyetinin 4 maddelik taslağında yer alan özerklik ve genel af hususunda konuşan Davutoğlu, bu tür süreçlerin çok dikkatli yürütülmesinin icap ettiği belirtti. İki şeyden uzak durulmasının gerektiğini belirten Davutoğlu, "Birincisi şiddet ve nefret dilinden uzak durulmalı. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Herkes barışçıl istediği gösteriyi yapabilir. İstediği sayıda kişiyi toplayabilir. Kendi görüşlerini ifade edebilir ama şiddete başvurduğu anda bu bir suçtur. Yeni yasada da toplantı ve gösteri teminat altına alınıyor. Bu süreçte başarı isteniyorsa ki, hepimiz için çözüm süreci, asli bir süreçtir. Şiddet dilinden herkesin uzak durması lazım. İkincisi ise yürüyen görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorum yapmak doğru değildir. Genel af, özerklik gibi konular kesinlikle gündeme gelmemiştir. Gündemde olmayan konuları, sanki gündemdeymiş gibi ele almak, tartışmak bunlar sürece zarar verir. Öncelikle iç barışı sağlayacak ve bütün toplumda genel kabul görecek şekilde bu süreci benimsetecek bir yöntemde mutabık kalmamız lazım. Önümüzdeki dönemde mesafeler alındığında gerekli bilgileri basına veya kamuoyuna verilmesi gereken bilgileri gerektiğinde biz veririz" ifadelerini kullandı.


'Türkiye'nin Önemine Vurgu Yapacağım'


Etiketler: Avrupa Birliği, Yorum, Ateş, Uluslararası, Başarı, İş, Güvenlik, Kontrol, İfade, Protesto, Dünya, Gösteri, Türk, Başbakan Davutoğlu, Türkiye, Suriye, Libya, İtalya, Ahmet DAVUTOĞLU, Başbakan, Barış, Zengin, Doğa, Siyasi, Davutoğlu, Politika
İngiltere Polisinden Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange Gözaltı
İngiltere Polisinden Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange Gözaltı
İngiltere Londra Emniyet Müdürlüğü, Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı gözaltına aldı.
İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayınlandı
İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayınlandı
Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaştı.
Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!
Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!
Dünyaca ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Stephen Hawking'in ölümünü aile sözcüsü duyurdu.
Afrin Operasyonun'da 25. Gün
Afrin Operasyonun'da 25. Gün
Suriye'nin Afrin kentine yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı'nın 25. gününde neler oluyor?
Aleyna Tilki'nin Amerika'daki Huzur Evi
Aleyna Tilki'nin Amerika'daki Huzur Evi

17 yaşındaki genç şarkıcı, haftalığı 2 bin 500 dolarlık minik villasında huzur buluyor.
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!
Çöpçatanlık uygulamaları gün geçtikçe yayılırken, erkekleri dolandırmak için programlanmış bir yazılım uygulaması üzerinden erkekler kandırıldı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
Meksika’da 8.1 Büyüklüğünde Deprem
Meksika’da 8.1 Büyüklüğünde Deprem
ABD Sismik Araştırmalar Merkezi’nin (USGS) verilerine göre, Meksika açıklarında 8.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Katar Emiri Türkiye’ye Teşekkür Etti
Katar Emiri Türkiye’ye Teşekkür Etti
Dün gece Katar Televizyonu’nda halka seslenen Katar Emiri 'Önemli sorunları çözmek için diyaloğa açığız .. Ancak krize karşı yapılacak bir çözüm iki ilkeye dayanmalıdır” dedi
Rusya Ve Türkiye Arasında Şehitlik Anlaşması
Rusya Ve Türkiye Arasında Şehitlik Anlaşması

Rus hükümetinin, Türkiye ile 2012'de imzaladığı şehitlik anlaşması yürürlüğe girdi.
Brüksel’de Terör Alarmı
Brüksel’de Terör Alarmı
Belçika polisi, Brüksel'de bomba yüklü yelek giymiş bir şahsın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Mevlüt Çavuşoğlu Katar’a Gidiyor
Mevlüt Çavuşoğlu Katar’a Gidiyor
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Sayın Bakanımız 14 Haziran 2017 tarihinde Katar'ı ziyaret edecektir.” Denildi.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo