İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu

NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde edildi.

Haberler » Teknoloji         Okunma : 259

NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu

NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde etti. Bu yıldız etrafında dolanan 3 öte-gezegen daha önce bulunmuştu. Ancak yeni gözlemlerle aynı yıldız etrafında dolanan 4 adet öte-gezegen daha belirlendi. Soğuk cüce bir yıldız ve onun etrafında dolanan Dünya benzeri 7 öte-gezegen.

Bulgunun detaylarına girmeden önce bir konuya açıklık getirelim. Öte-gezegen ve gezegen arasındaki farkı ortaya koyalım. Gezegen dediğimiz cisimler Güneş Sistemi'nde bulunan ve gezegen olma şartını sağlayan gök cisimleridir. Öte-gezegenise başka yıldızlar etrafında dolanan gezegenlere verilen bir isimlendirmedir. Peki gezegen olma şartları nelerdir:

1) Yıldızı etrafında bir yörüngeye sahip olmalı,
2) Küresel bir şekle sahip olmalı (yani yeterince büyük kütleli olmalı),
3) Yörüngesinde en büyük kütleli cisim olmalı ki yörüngesini temizleyebilsin.

İşte bu 3 şartı sağlayan gök cisimleri Güneş Sistemi'nin elemanı ise gezegen, başka yıldızların bir üyesi ise öte-gezegen olarak adlandırılır. 'Öte' kelimesinden kasıt 'Güneş Sistemi dışında' demektir. Eğer herhangi bir yıldız etrafında dolanan bir cisim yukarıdaki ilk 2 şartı sağlayıp 3. şartı sağlamıyorsa o artık bir gezegen değil bir cüce gezegendir. İşte bu nedenle Pluton 2006 yılında yapılan yukarıdaki yeni gezegen tanımlamasına göre cüce gezegen kategorisine alınmıştır. 

Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötede Trappist-1 adı verilen yıldız etrafında keşfedilen bu 7 adet öte-gezegen Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi karasal gezegenler. Daha ilginç olan şey ise hepsinin yüzeyinde sıvı su bulunma potansiyelinin yüksek olması. Sıvı su bildiğimiz anlamda yaşam için anahtar bir molekül. Öte-gezegenlerin yıldızına olan mesafesi ise Merkür'ün Güneş'e olan mesafesinden bile daha küçük. Ancak bir gezegenin yıldızına bu denli yakın olması o gezegen üzerinde yaşam olmayacağı anlamına gelmiyor. Bir gezegende yaşam olabilmesi için sadece gezegen-yıldız arası mesafe değil o yıldızın türü de çok önemli (kütlesi, ışınım gücü vb).

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Keşfe konu olan Trappist-1 isimli yıldız soğuk (yüzey sıcaklığı 2700 derecenin altında) minik bir yıldız. Kütlesi Güneş'in kütlesinin sadece %8'i kadar. Yıldızın çapı ise Jüpiter'den birazcık daha büyük. Bu nedenle uzaya birim zamanda yaydığı enerji Güneş'e kıyasla daha düşük.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Dünya'da hayat olmasının başlıca nedeni gezegenimizin Güneş'e uygun bir mesafede olması. Güneş'e ne Venüs gibi çok yakın ne de Mars gibi çok uzak. O nedenle Trappist-1 etrafında dolanan hayat barındırabilecek bir öte-gezegenin Trappist-1'a çok yakın olmasını beklemek mantıklıdır. Yakın olsun ki hayat barındırabilecek derecede enerji alabilsin ve uygun bir yüzey sıcaklığına ulaşsın. Nitekim öte-gezegenler Trappist-1 yıldızına gerçekten çok yakın konumlarda yer alıyorlar. Bulgular gösteriyor ki keşfedilen 7 gezegenin en az 3'ünde hayat olabilir.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Trappist-1 genç bir yıldız. Dünya'da akıllı yaşam formlarının gelişmesinin milyarlarca yıl sürdüğü düşünülürse Trappist-1'in gezegenlerinde akıllı yaşam olmayabilir. Diğer yandan daha yaşlı başka bir yıldıza ait bir başka gezegen sisteminde bulunan ileri bir uygarlık gezegenlerini terk etmek ve keşfettikleri Trappist-1 yıldızının hayat barındırma ihtimali olan bu gezegenlerine yolculuk etmek zorunda kalmış olabilir. Bu şu anki teknolojimizi göz ününde bulundurduğumuzda bilim kurgu gibi görünsede unutmayın evrenin ilk 9 milyar yılı boyunca ne Güneş Sistemi ne Dünya ne de biz buradaydık. Gezegenimizin bu evrendeki tarihi sadece 5 milyar yıl. Ancak evren 13.8 milyar yıl yaşında. Pek tabii bizden sadece 1 milyon yıl önce ortaya çıkmış zeki bir yaşam formu Trappist-1'e ulaşmayı başarmış olabilir. Düşünün 1 milyon yıl sonra insanoğlu teknolojide acaba hangi düzeyde olurdu. Tabii optimist düşünerek bu süreçte kendini yok etmediğini farz edersek.


Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Keşfedilen öte-gezegenlerin birbirleri arasındaki mesafeler de çok küçük. Örneğin Trappist-1 yıldızına en yakın 2 öte-gezegenin (Trappist-1b and Trappist-1c) birbirleri arasındaki mesafe Dünya-Ay arası mesafenin sadece 1.5 katı! Yaklaşık 600.000 km! Yani eğer o iki gezegende hayat varsa komşu gezegenden diğerine gitmek Dünya'dan Ay'a gitmek kadar kolay olurdu. Düşünün örneğin Trappist-1b'de yaşıyorsunuz ve arkadaşınız size 'bu hafta sonu ne yapacaksın?' diye soruyor. Siz de 'Trappist-1c'deki (gerçi muhtemelen oranın yerlileri kendi gezegenleri için Dünyalılar gibi isim vermez daha uygun bir isim bulurlardı herhalde) arkadaşım Ahmet'i görmeye gideceğim diyorsunuz. İşte Trappist-1 yıldızının gezegenleri birbirine bu denli yakın mesafede bulunuyor! 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Yeryüzündeki bazı teleskopların da desteği ile Spitzer Uzay Teleskobu sayesinde yapılan bu keşfi özel yapan şey şu: İlk kez bir yıldız etrafında dolanan birçok gezegenin aynı anda hayat barındırma olasılığı var. Bu Güneş Sistemi'nde birçok Dünya olması gibi bir şey. İnanılmaz değil mi! 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Galaksimizde belki trilyonlarca öte-gezegen var ve bunların milyonlarcası hayat barındırıyor olabilir. Bugüne kadar sadece birkaç bin adet öte-gezegen belirlendi ve bunların yaklaşık 50 tanesinde hayat olabileceğini düşünüyoruz. Unutmayın galaksimiz çok büyük. Güneş Sistemi dışında trilyonlarca başka gezegen olsa bile onları belirlemek kolay değil. Çünkü çok uzaktalar. 

İnsanlık bize en yakın yıldız Proxima Centauri'ye minik uzay araçları göndermeyi planlıyor. Çünkü bu yıldız etrafında hayat barındırabilecek bir adet öte-gezegen keşfedildi (Bkz. Dünya'ya en yakın öte-gezegen belirlendi). Diğer yandan bu yeni keşif gösterdi ki bir yıldız hayat barındırma ihtimali yüksek birçok öte-gezegene ev sahipliği yapıyor. Bu da gösteriyor ki insanlığın yeni ziyaret noktası Trappist-1 olabilir. 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Ancak böyle ziyaretlerde aşmamız gereken en önemli sorun mesafe. Proxima Centauri bizden sadece 4 ışık yılı ötedeyken, Trappist-1 yaklaşık 39 ışık yılı ötede. Neredeyse Proxima Centauri'den 10 kat daha uzakta. Yani şu an için ve önümüzdeki uzun yıllar boyunca Trappist-1 yıldızını elde Türk kahvesi ve lokumu ziyaret etmek pek mümkün görünmüyor.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu
 

İnsanlığın galaksimiz içerisindeki yaşam barındırabilecek öte-gezegenlere kredi kartına 12 taksit indirimli aile turları düzenleyecek teknolojiye ulaşıp ulaşamayacağı henüz belirsiz. Muhtemelen o teknolojiye ulaşamadan insanlık kendini kimyasal veya nükleer silahlarla yok edebilir. Ancak öyle görünüyor ki galaksimiz ve bir bütün olarak evren hayat barındırma potansiyeli yüksek birçok gök cismine ev sahipliği yapıyor (Bkz. Nerede Bu Uzaylılar?). Büyük Patlama ile evrene saçılan yaşam sadece Dünya gezegeninde değil belki milyarlarca başka gök cisminde daha hayata tutunmuş olabilir. Gelecek ilginç bilimsel keşiflere gebe, #gelecekuzayda!

Bilim, mantık ve sevgi yol göstericiniz olsun,
Twitter/astronomTurk

Trappist-1 yıldızında keşfedilen 3 öte-gezegenin makalesi -> Trappist-1 ilk makale
Yeni keşifle belirlenen 4 öte-gezegenle birlikte 7 öte-gezegen hakkındaki yeni makale -> Trappist-1 ikinci makale

Etiketler: Uzay, NASA, Dünya, Yaşam, gezegen
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde edildi.
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle iPhone fiyatlarına zam geldi.
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı
Vatandaşlar, istemedikleri halde gelen reklam ve tanıtım iletileri için 241 bin 215 şikayet başvurusunda bulunduİncelemeler sonucunda, 8 milyon 345 bin lira idari ceza uygulandı.
İşte Samsung Galaxy S8
İşte Samsung Galaxy S8
Merakla beklenen Samsung Galaxy S8 modelinin özellikleri ortaya çıktı.
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu

Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısının ardından sosyal medyada terörü övenlerin tespiti için 10 kişilik özel ekip kuruldu.
Adil Kullanım Kotası Kalkıyor
Adil Kullanım Kotası Kalkıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Adil Kullanım Kotası'nın 2018'de kaldırılacağını açıkladı.
Savcılar, 10 Bin Kişinin Peşinde!
Savcılar, 10 Bin Kişinin Peşinde!
Twitter, Facebook ve Youtube'u kullanarak terör propagandası yapan kişilerle ilgili son dakika kararı geldi.
Bu Uygulama İle Teröristleri İhbar Edin
Bu Uygulama İle Teröristleri İhbar Edin
Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal medya üzerinden terör propagandası yapan hesapların ihbar edilmesi için akıllı telefon uygulamalarını hizmete sundu.
WhatsApp’a Yeni Özellik! Pişmanım
WhatsApp’a Yeni Özellik! Pişmanım
Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp gönderilen ama sonrasında pişman olunan mesajlar için yeni bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor.
Instagram’a Yeni Özellik
Instagram’a Yeni Özellik

Instagram yeni yayınladığı güncellemeyle kullanıcıların beğendikleri postları kaydetmelerine imkan veren bir buton ekledi.
Türk Hackerlar PKK Sitelerini Avladı!
Türk Hackerlar PKK Sitelerini Avladı!
Türk hacker grubu Ayyıldız Tim, bölücü terör örgütü PKK’ya destek veren çok sayıda hesap ve siteyi hackledi.
İphone'lara Yeni Renk Geliyor
İphone'lara Yeni Renk Geliyor
Bir Japon blog sitesinde çıkan görsellere göre gelecek yıl tanıtılacak yeni iPhone'lar kırmızı renk seçeneğine de sahip olacak.
Türkiye ABD'ye Nota Verdi
Türkiye ABD'ye Nota Verdi
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önü
Ozan Tufan’a Kaçakçılık Gözaltısı
Ozan Tufan’a Kaçakçılık Gözaltısı
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nın yurda kaçak y
Dünya Basınında  Erdoğan Trump Görüşmesi
Dünya Basınında Erdoğan Trump Görüşmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasın
Sarallar Organize Suç Örgütüne Operasyon
Sarallar Organize Suç Örgütüne Operasyon
İstanbul'da 'Sarallar' olarak bilinen organize suç
Sedat Şahin Gözaltına Alındı
Sedat Şahin Gözaltına Alındı
Organize suç örgütü lideri Sedat Şahin'in Beykoz'd
Türkiye ABD'ye Nota Verdi
Türkiye ABD'ye Nota Verdi
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önü
Diyanet İşleri Başkanı’ndan Kutlu Doğum Haftası Açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı’ndan Kutlu Doğum Haftası Açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ( Kutlu Doğu
CHP’yi Kim Yönetiyor?
CHP’yi Kim Yönetiyor?
CHP’de sular durulmuyor… Bir süre önce hakkında di
Selin Sayek Böke'den Başkan Adaylığı Açıklaması
Selin Sayek Böke'den Başkan Adaylığı Açıklaması
CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı v
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Trump’a Mesaj
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Trump’a Mesaj
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi
Putin’den YPG Açıklaması
Putin’den YPG Açıklaması
Putin, Çin ziyareti sırasında düzenlenen basın top
Dünya Basınında  Erdoğan Trump Görüşmesi
Dünya Basınında Erdoğan Trump Görüşmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasın
Rusya Ve Türkiye'den Ortak Bildiri!
Rusya Ve Türkiye'den Ortak Bildiri!
Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç ve Mehmet Şimş
ABD Temsilcisi: 'Türkiye Olmazsa IŞİD'i Yenemeyiz'
ABD Temsilcisi: 'Türkiye Olmazsa IŞİD'i Yenemeyiz'
Pentagon basın toplantısında konuşan ABD'nin IŞİD
Ozan Tufan’a Kaçakçılık Gözaltısı
Ozan Tufan’a Kaçakçılık Gözaltısı
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nın yurda kaçak y
Sinop'ta Füze Denemesi Yapıldı
Sinop'ta Füze Denemesi Yapıldı
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin ilk u
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı
İçerde Dizisi Final Yapıyor!
İçerde Dizisi Final Yapıyor!
Başrollerini Aras Bulut İynemli, Çağatay Ulusoy ve
Bursa’da 6 Otobüs Kullanılamaz Hale Geldi
Bursa’da 6 Otobüs Kullanılamaz Hale Geldi
Bursa'da yolcu otobüslerin park ettiği alanda bili
Bakan Arslan: 'İşin Ruhunda Bu Var, Bu Parayı Ödeyeceğiz'
Bakan Arslan: 'İşin Ruhunda Bu Var, Bu Parayı Ödeyeceğiz'
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Ar
Twitter Logo