İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu

NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde edildi.

Haberler » Teknoloji         Okunma : 1991

NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu

NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde etti. Bu yıldız etrafında dolanan 3 öte-gezegen daha önce bulunmuştu. Ancak yeni gözlemlerle aynı yıldız etrafında dolanan 4 adet öte-gezegen daha belirlendi. Soğuk cüce bir yıldız ve onun etrafında dolanan Dünya benzeri 7 öte-gezegen.

Bulgunun detaylarına girmeden önce bir konuya açıklık getirelim. Öte-gezegen ve gezegen arasındaki farkı ortaya koyalım. Gezegen dediğimiz cisimler Güneş Sistemi'nde bulunan ve gezegen olma şartını sağlayan gök cisimleridir. Öte-gezegenise başka yıldızlar etrafında dolanan gezegenlere verilen bir isimlendirmedir. Peki gezegen olma şartları nelerdir:

1) Yıldızı etrafında bir yörüngeye sahip olmalı,
2) Küresel bir şekle sahip olmalı (yani yeterince büyük kütleli olmalı),
3) Yörüngesinde en büyük kütleli cisim olmalı ki yörüngesini temizleyebilsin.

İşte bu 3 şartı sağlayan gök cisimleri Güneş Sistemi'nin elemanı ise gezegen, başka yıldızların bir üyesi ise öte-gezegen olarak adlandırılır. 'Öte' kelimesinden kasıt 'Güneş Sistemi dışında' demektir. Eğer herhangi bir yıldız etrafında dolanan bir cisim yukarıdaki ilk 2 şartı sağlayıp 3. şartı sağlamıyorsa o artık bir gezegen değil bir cüce gezegendir. İşte bu nedenle Pluton 2006 yılında yapılan yukarıdaki yeni gezegen tanımlamasına göre cüce gezegen kategorisine alınmıştır. 

Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötede Trappist-1 adı verilen yıldız etrafında keşfedilen bu 7 adet öte-gezegen Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi karasal gezegenler. Daha ilginç olan şey ise hepsinin yüzeyinde sıvı su bulunma potansiyelinin yüksek olması. Sıvı su bildiğimiz anlamda yaşam için anahtar bir molekül. Öte-gezegenlerin yıldızına olan mesafesi ise Merkür'ün Güneş'e olan mesafesinden bile daha küçük. Ancak bir gezegenin yıldızına bu denli yakın olması o gezegen üzerinde yaşam olmayacağı anlamına gelmiyor. Bir gezegende yaşam olabilmesi için sadece gezegen-yıldız arası mesafe değil o yıldızın türü de çok önemli (kütlesi, ışınım gücü vb).

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Keşfe konu olan Trappist-1 isimli yıldız soğuk (yüzey sıcaklığı 2700 derecenin altında) minik bir yıldız. Kütlesi Güneş'in kütlesinin sadece %8'i kadar. Yıldızın çapı ise Jüpiter'den birazcık daha büyük. Bu nedenle uzaya birim zamanda yaydığı enerji Güneş'e kıyasla daha düşük.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Dünya'da hayat olmasının başlıca nedeni gezegenimizin Güneş'e uygun bir mesafede olması. Güneş'e ne Venüs gibi çok yakın ne de Mars gibi çok uzak. O nedenle Trappist-1 etrafında dolanan hayat barındırabilecek bir öte-gezegenin Trappist-1'a çok yakın olmasını beklemek mantıklıdır. Yakın olsun ki hayat barındırabilecek derecede enerji alabilsin ve uygun bir yüzey sıcaklığına ulaşsın. Nitekim öte-gezegenler Trappist-1 yıldızına gerçekten çok yakın konumlarda yer alıyorlar. Bulgular gösteriyor ki keşfedilen 7 gezegenin en az 3'ünde hayat olabilir.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Trappist-1 genç bir yıldız. Dünya'da akıllı yaşam formlarının gelişmesinin milyarlarca yıl sürdüğü düşünülürse Trappist-1'in gezegenlerinde akıllı yaşam olmayabilir. Diğer yandan daha yaşlı başka bir yıldıza ait bir başka gezegen sisteminde bulunan ileri bir uygarlık gezegenlerini terk etmek ve keşfettikleri Trappist-1 yıldızının hayat barındırma ihtimali olan bu gezegenlerine yolculuk etmek zorunda kalmış olabilir. Bu şu anki teknolojimizi göz ününde bulundurduğumuzda bilim kurgu gibi görünsede unutmayın evrenin ilk 9 milyar yılı boyunca ne Güneş Sistemi ne Dünya ne de biz buradaydık. Gezegenimizin bu evrendeki tarihi sadece 5 milyar yıl. Ancak evren 13.8 milyar yıl yaşında. Pek tabii bizden sadece 1 milyon yıl önce ortaya çıkmış zeki bir yaşam formu Trappist-1'e ulaşmayı başarmış olabilir. Düşünün 1 milyon yıl sonra insanoğlu teknolojide acaba hangi düzeyde olurdu. Tabii optimist düşünerek bu süreçte kendini yok etmediğini farz edersek.


Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Keşfedilen öte-gezegenlerin birbirleri arasındaki mesafeler de çok küçük. Örneğin Trappist-1 yıldızına en yakın 2 öte-gezegenin (Trappist-1b and Trappist-1c) birbirleri arasındaki mesafe Dünya-Ay arası mesafenin sadece 1.5 katı! Yaklaşık 600.000 km! Yani eğer o iki gezegende hayat varsa komşu gezegenden diğerine gitmek Dünya'dan Ay'a gitmek kadar kolay olurdu. Düşünün örneğin Trappist-1b'de yaşıyorsunuz ve arkadaşınız size 'bu hafta sonu ne yapacaksın?' diye soruyor. Siz de 'Trappist-1c'deki (gerçi muhtemelen oranın yerlileri kendi gezegenleri için Dünyalılar gibi isim vermez daha uygun bir isim bulurlardı herhalde) arkadaşım Ahmet'i görmeye gideceğim diyorsunuz. İşte Trappist-1 yıldızının gezegenleri birbirine bu denli yakın mesafede bulunuyor! 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Yeryüzündeki bazı teleskopların da desteği ile Spitzer Uzay Teleskobu sayesinde yapılan bu keşfi özel yapan şey şu: İlk kez bir yıldız etrafında dolanan birçok gezegenin aynı anda hayat barındırma olasılığı var. Bu Güneş Sistemi'nde birçok Dünya olması gibi bir şey. İnanılmaz değil mi! 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Galaksimizde belki trilyonlarca öte-gezegen var ve bunların milyonlarcası hayat barındırıyor olabilir. Bugüne kadar sadece birkaç bin adet öte-gezegen belirlendi ve bunların yaklaşık 50 tanesinde hayat olabileceğini düşünüyoruz. Unutmayın galaksimiz çok büyük. Güneş Sistemi dışında trilyonlarca başka gezegen olsa bile onları belirlemek kolay değil. Çünkü çok uzaktalar. 

İnsanlık bize en yakın yıldız Proxima Centauri'ye minik uzay araçları göndermeyi planlıyor. Çünkü bu yıldız etrafında hayat barındırabilecek bir adet öte-gezegen keşfedildi (Bkz. Dünya'ya en yakın öte-gezegen belirlendi). Diğer yandan bu yeni keşif gösterdi ki bir yıldız hayat barındırma ihtimali yüksek birçok öte-gezegene ev sahipliği yapıyor. Bu da gösteriyor ki insanlığın yeni ziyaret noktası Trappist-1 olabilir. 

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu

Ancak böyle ziyaretlerde aşmamız gereken en önemli sorun mesafe. Proxima Centauri bizden sadece 4 ışık yılı ötedeyken, Trappist-1 yaklaşık 39 ışık yılı ötede. Neredeyse Proxima Centauri'den 10 kat daha uzakta. Yani şu an için ve önümüzdeki uzun yıllar boyunca Trappist-1 yıldızını elde Türk kahvesi ve lokumu ziyaret etmek pek mümkün görünmüyor.

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok Dünya bulundu
 

İnsanlığın galaksimiz içerisindeki yaşam barındırabilecek öte-gezegenlere kredi kartına 12 taksit indirimli aile turları düzenleyecek teknolojiye ulaşıp ulaşamayacağı henüz belirsiz. Muhtemelen o teknolojiye ulaşamadan insanlık kendini kimyasal veya nükleer silahlarla yok edebilir. Ancak öyle görünüyor ki galaksimiz ve bir bütün olarak evren hayat barındırma potansiyeli yüksek birçok gök cismine ev sahipliği yapıyor (Bkz. Nerede Bu Uzaylılar?). Büyük Patlama ile evrene saçılan yaşam sadece Dünya gezegeninde değil belki milyarlarca başka gök cisminde daha hayata tutunmuş olabilir. Gelecek ilginç bilimsel keşiflere gebe, #gelecekuzayda!

Bilim, mantık ve sevgi yol göstericiniz olsun,
Twitter/astronomTurk

Trappist-1 yıldızında keşfedilen 3 öte-gezegenin makalesi -> Trappist-1 ilk makale
Yeni keşifle belirlenen 4 öte-gezegenle birlikte 7 öte-gezegen hakkındaki yeni makale -> Trappist-1 ikinci makale

Etiketler: Uzay, NASA, Dünya, Yaşam, gezegen
Apple'ın Şaheseri Yeni Imac
Apple'ın Şaheseri Yeni Imac
Türkiye’de daha çok telefonları tanınan Apple aslında dünyanın en iyi ekranları ve işlemcilerine sahip bilgisayar üreticisi olarak yine bir şaheser ile karşımızda: Yeni iMac
Instagram Çöktü Mü?
Instagram Çöktü Mü?
'5xx Server Error' hatası veren İnstagram, global bazda erişim sıkıntısına neden oldu.
İphone Xs Ve İphone Xs Plus Görüntüleri Sızdırıldı
İphone Xs Ve İphone Xs Plus Görüntüleri Sızdırıldı
Apple Eylül ayının ikinci haftasında 3 yeni iPhone modelini tanıtacak.3 yeni iPhone modelinin tanıtım görselleri medyaya sızdırıldı. Telefonların özelliklerinin ise şöyle olacağı öğrenildi.
Google'dan Aysel Gürel'e Özel Doğum Günü Doodle'ı
Google'dan Aysel Gürel'e Özel Doğum Günü Doodle'ı
Google Aysel Gürel'in 89. yaş gününü kutlamayı unutmadı.
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!

Çöpçatanlık uygulamaları gün geçtikçe yayılırken, erkekleri dolandırmak için programlanmış bir yazılım uygulaması üzerinden erkekler kandırıldı.
LG Q6 Serisini Tanıttı
LG Q6 Serisini Tanıttı
LG’nin uzun süredir gündemde olan yeni serisi Q6'yı tanıttı.
R2-D2 Star Wars’a Veda Ediyor!
R2-D2 Star Wars’a Veda Ediyor!
Geçtiğimiz günlerde Star Wars evreninde ki ana karakterlerden birisi olan R2-D2 droiti 2.76 milyon dolara satıldı.
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde edildi.
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle iPhone fiyatlarına zam geldi.
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı

Vatandaşlar, istemedikleri halde gelen reklam ve tanıtım iletileri için 241 bin 215 şikayet başvurusunda bulunduİncelemeler sonucunda, 8 milyon 345 bin lira idari ceza uygulandı.
İşte Samsung Galaxy S8
İşte Samsung Galaxy S8
Merakla beklenen Samsung Galaxy S8 modelinin özellikleri ortaya çıktı.
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu
Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısının ardından sosyal medyada terörü övenlerin tespiti için 10 kişilik özel ekip kuruldu.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo