İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Mah-ı Muharrem

- Mah-ı Muharrem


Okunma : 43048

Nedir Muharrem ayını bu kadar kıymetli yapan?

 

Muharrem ayı, ay takvimine göre yılın ilk ayıdır.

 

Kurban bayramının birinci gününden başlayarak sayıldığında yirminci gün Muharrem ayının ilk günüdür.

 

Pek çok tarihsel olay yaşanmıştır bu zaman diliminde, mesela Âdem Peygamberin tövbesi bu ayda kabul edilmiştir, Nuh Peygamberin gemisinin tufandan kurtulması da yine bu ayda gerçekleşmiştir. Yunus Peygamberin balığın karnından çıkıp kurtulması, İdris Peygamberin göğe çıkması, İbrahim Peygamberin Nemrut'un ateşinden azat olması da yine bu ayda gerçekleşmiştir.

 

Bu ay, Yusuf Peygamberin atıldığı kuyudan kurtulduğu, Eyüp Peygamberin dertlerinden kurtulduğu ve sağlığına kavuştuğu, Musa Peygamberin Kızıl Denizi yarıp geçtiği, İsa Peygamberin göğe yükseldiği ve Resulullah Efendimiz ( SAV) ‘ın müşrik Arapların reva gördükleri zulüm ve baskıdan kurtulmak için Mekke'den Medine'ye göç edip sağ ve esen olarak Medine'ye ulaştığı aydır.

 

Bu ay sadece sevindirici olayların yaşandığı bir ay değildir. Muharrem ayı sevincinin yanı sıra bir hüzün ayıdır. Ehlibeyt soyu için bir hüzün ve matem ayıdır.

 

Muharrem ayı Hz. Muhammed'in soyuna yapılan zulümlerin doruğa çıktığı, katliama dönüştüğü bir aydır. Çölün ortasında, Kerbela'da Resulullah torun ve evlatlarının şehadete yürüdükleri bir aydır. Bir avuç insana, yaşlısı, çocuğu, kadını, erkeği ayırt edilmeksizin insanlık dışı eziyetlerin yapıldığı, zulmün, hıyanetin, arkadan vurmanın en vahim örneğinin yaşandığı, bir kıyam ayıdır.

 

Hz İmam Hüseyin şahadetlerinde, 57 yaşlarında idi. Hz. Resulullah( SAV ) ile 6, Hz. Ali (kv) ile 37 yıl yaşamışlar, kardeşleri Hz. İmam Hasan Hazretleri'nden sonra da on yıl biraz fazla ömür sürmüşlerdir.

Hz. Resulullah (SAV)'ın; “ Hüseyin bendendir, ben Hüseyin'denim buyurdukları Hz İmam Hüseyin; bu ŞEHADETİ ile Müslümanlık iddiasında bulunanlar tarafından nasıl ihanete uğradığını, nasıl şehit edildiğini, Hz. Resulullah'ın vücutları mesabesinde bulunan vücutlarının, nasıl cefalara layık görüldüğünü, Hz. Peygamber'in öpüp kokladığı başın, gözlerin, dudakların nasıl hakaret gördüğünü, bütün âleme ilan etmiştir.

 

Hz İmam Hüseyin saltanat elde etmek için değil, İslamiyet'i ve dinin esasını korumak için harekete geçmişti. Hz İmam Hüseyin biliyordu ki; dört bucağı sarmış zulme, gözleri karartmış hırsa karşı, üst olmayacaktı.

 

Hz İmam Hüseyin İslam uğruna kendisini, kendi aşk ve istekleriyle; dostlarını, ehlini-ayalini tehlikeye atmak zorundaydı. Böyle bir zamanda asıl tehlike, susmak, zulme boyun eğmek, bey'atı kabul etmek, İslam'ın izzetini, zillete satmaktı.

 

Hz İmam Hüseyin, Hz Resulullah'a ( SAV) ve dinine karşı kendisini amaç edinenlerin, şehit etmek isteyenlerin, iç yüzlerini insanlık âlemine göstermek istiyordu. Hz İmam Hüseyin dostlarının şehadetini gördü; yüzüyle, özüyle Hz Peygamber'i ( SAV ) andıran oğlu Ali Ekber'i, gözünün önünde kanlara bulandı. Süt emer çağındaki yavrusu Ali Asgar'ı, kucağında oklandı.

 

Hz Hüseyin şehadetiyle İslam'ın izzetini, İmanın kudretini, hakkın batıla karşı zaferini, bütün âleme bildirdi, ceddinin dinini ihya etti.

 

Hz. İmam Hüseyin bu şehadet ile Ümmeye oğullarının, Muaviye ve Yezid soylarının, sözde Müslümanlığa inanmış görünenlerin, Hz Muhammed ( SAV ) ve “EHL-İ BEYT” soylarına yapmış oldukları zulümleri, cefaları; bütün insanlık âlemine safha safha gösterdi.

 

Hz İmam Hüseyin, Yezid'in ve ondan sonraki zalimlerin, zulmün karşısındaydı. Hz İmam Hüseyin bir İslam fedaisiydi ve buna memurdu. Bu memuriyetini Hz İmam gerçek bir surette yerine getirdi.

 

Hz İmam insanlığın, insan hürlüğünün, zulme karşı duruşunun ebedi bir örneği oldu.

 

Hz İmam Hüseyin canıyla, kanıyla bu zulmün karşısında durmasaydı; zulüm adalet yerine geçecek, kötülük İslam şiarı olacaktı.

 

Hz İmam Hüseyin ki, şehadetinden sonra yüzyıllar geçtiği halde, sevenlerin gönüllerinde her an yaşamada, ümmeti Müslüman'ı kurtarmak için âleme rahmet olmakta. Hz İmam Hüseyin ki; her an zulme uğrayanlara güç kuvvet vermekte, her an zulme karşı durmakta, her an Hakk'ı izhar etmektedir.

 

Bu şehadet olayından sonra, her sene Muharrem ayında şehitler için matemler tazelenir.

 

Bu kıymetli ay, ayırt edilmeksizin, Peygamber Efendimiz'i ve evlatlerını, torunlarını seven her Müslüman'ın Ehl-i Beyt ile bütünleşmeye çalıştığı aydır.

 

Turuk-u Aliye bağlı tüm tarikatlar Muharrem ayının hüznünü, acısını, kederini yaşarlar. Dolayısıyla, tüm tarikatlar ve de Halvetiyye tarikatı olarak kendi tarikatımız, Ehlibeyt'in ruhaniyetleriyle bütünleşebilmek için Muharrem ayını bilinçli yaşarlar.

 

Dervişler bu aya hürmetle ihtiyaçlarını kısıtlarlar, daha az gıda alarak karınlarını tıka basa doyurmazlar, kana kana su içmezler, kırmızı et yemezler, kendi içsel yakarışlarında ve dualarında kerbela şehitlerini gözyaşlarıyla yâd ederler, bir araya gelip, İmam Hüseyin ve beraberindeki canların ruhaniyetleri için dua ederler, gülmezler, düğün dernek veya eğlenceye iştirak etmezler, şekilsel olarak değil fakat kendi içlerinde Mah-ı Muharrem ‘in matemini tutarlar, matemin o kendine has hüznünü hal edinmeye çalışırlar, her şeyden önce Mürşitlerini örnek alırlar, Mürşitlerinin matem tuttuğu gibi matem tutmaya çalışırlar. Mürşit'lerinin gözlerinde kerbela'nın yedi kat manasını idrak etmeye çabalarlar.

 

Yaşlısı, genci, çocuğu, bebeği ayırt edilmeksizin aklın alamayacağı işkencelerin reva görüldüğü kerbela'yı andıkça, sızısından kanamaya başlar kalbiniz, kanayan yarasından yeşeren kanatlar alır uçurur sizi, Dost'un yanına götürür. O'nun gözlerinden görmeye başlarsınız Kerbela toprağının toza dumana katılmış anlarını..

 

Muharrem ayında, Dost'un, kerbela'nın mânâsına gebe gözlerine baktığınızda kanlı gözlerinde yedi kat Kerbela'yı görürsünüz. Ağlayışlarına yaş yetiştiremeyen gözleri Hüseyin gibi bakar; derin, hüzünlü ve kederli.

 

O Dost ki, Muharrem ayında Hz Hüseyin der demez, gözyaşları akar. Öyle bir akar ki, sanırsın gözlerinden kanlar akar.

 

O Dost ki, Muharrem ayında sofraya oturamaz, boğazında lokmalar düğümlenir, su içemez , su sesine dayanamaz..

 

O Dost ki, denizlere, nehirlere bakamaz, gözünün önünde kana döner o nehirler, denizler. Susuzluktan ağızları dudakları kuruyan bebeleri hatırlar..

 

İşte Muharrem ayı kişiye Mürşidinin aynasında kendini öğretir. İlerleyebilmek için kelamdan çok hale bürünmemiz gerektiğini, halimizin genetiğimize işlemesi gerektiğini ve ancak o zaman yaşanılanları gerçek anlamıyla kavrayabileceğimizi ve kendi içimizde yaşatabileceğimizi öğretir.

 

Muharrem, kişinin kendini kurban etmesini, kendini yok saymasını, hiç olduğunu idrak etmesini sağlar. Kendimizi terk ederek, hiç tereddüt etmeksizin canımızı sahibine verebilme gücünü aşılar.

 

Herkes sormalı bir kendine?

 

Şu anda, tam şimdi ,” Senden gelecek her şeye razıyım Ya Rabbim !! “ diyebilir miyiz?

 

Onlar dediler. Resulullah (sav) Evlatları ve torunları ve onların yanındaki canlar dediler, hem de bir an olsun kalpleri bozulmadan, tereddüt etmeksizin. Vaktin İmanına teslim oldular. 

 

Cenab-ı Hakk Teâlâ Hazretleri bu hal üzere olabilmeyi ,Mah-ı Muharrem'in manasını idrak edebilmemizi ihsan eylesin, İnşallah..

 

SALÂT VE SELAM RESUL-Ü EKREM HAZRET-İ FAHR-İ ÂLEM (SAV ) EFENDİMİZ'İN VE GÖNÜL ARŞININ YILDIZLARI EHL-İ BEYT HAZERATININ ÜZERİNE OLSUN..

Etiketler: teslim, Eyüp, Döner, Ayı, Muhammed, Derin, Şut, Olay, Kurban Bayramı, İnsanlık, Kurban, İslam, Düğün, imam, Zaman
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
Twitter Logo