İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

TÜRKİYE'NİN HAVA SAVUNMA SERÜVENİ

Samet Yurtsever - TÜRKİYE'NİN HAVA SAVUNMA SERÜVENİ


Okunma : 28155
Samet Yurtsever

 

Türkiye bulunduğu coğrafyanın karışıklığı nedeniyle 1990lı yıllardan itibaren balistik füze tehdidi altında kalmıştır. Peki Türkiye bu tehdide karşı bu zamana kadar nasıl bir çözüm   geliştirdi ?

 

Türkiye’nin bu tehditle tanışması 1991 Körfez Savaşı’na dayanıyor.

 

Irak’ın elinde olduğu varsayılan muhtemel kimyasal başlıklar ve bunları taşıma kapasitesine sahip Scud ve türevi balistik füze sistemleri Türkiye’nin balistik füze alanındaki ilk tehdit algılamasını oluşturmuştur.

 

Bu yıllarda yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’nin balistik füzelere karşı kendini koruyacak imkan ve kabiliyette olmadığı belirlenmiştir. NATO üyesi bazı ülkelerin Türkiye’nin hava savunma sistemi taleplerine karşı olan isteksizliği de Türkiye’ye acilen bu sistemlere sahip olması gerektiğini hissettirmiştir. Ancak bu konu uzun yıllar boyunca Türkiye gündeminde yer bulamamıştır.

 

Ta ki 2010’da Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Zirvesi’ne kadar…

Zirvede görüşülen hava savunma tehdidi konusunda Türkiye beklenilenin aksine bir tutum sergileyerek İran’ın tehdit olmadığını belirtiyor. Aylar sonra Türkiye söylediklerini yutarcasına kendi topraklarında NATO’ya ait AN/TPY/2 radarının kurulmasına izin veriyor. Radarın kurulduğu mevki olarak Malatya/Kürecik’in seçilmesi , öncelikli tehdit olarak İran’ın dikkate alındığının bir göstergesi.

 

NATO’nun EPAA yani Avrupa Aşamalı Uyum Yaklaşımı veya halkın deyimiyle Füze Kalkanı kapsamında Türk topraklarına yerleştirilen bu radar ile birlikte füze kalkanı dahilinde planlanan tüm bölgeler NATO’nun görüş alanına girmiş bulunuyor. Tüm NATO topraklarını korumaya yönelik olan bu projede ne gariptir ki Türkiye’nin Güneydoğu’su korunamıyor. Buna sebep olarak Amerikalı yetkililer Akdeniz’deki Hava Savunma Destroyerlerinin ve üzerinde taşıdıkları SM-3 sisteminin menzilinin o bölgeye yetmemesi ve Türkiye’nin karadan-havaya bir füze sistemini ülkesinde istememesini gösteriyor. Füze Kalkanı’nın ikinci aşamasında Türkiye’ye balistik füzeleri atmosfer dışında vurabilen ve şuanda ABD envanterinde bulunan THAAD sisteminin yerleştirilmesi planlanıyor. THAAD sistemi Patriot gibi sistemlerin aksine tehdit yaratan füzeyi atmosfer dışında seyir halindeyken(Midcourse) imha etme kabiliyetine sahip.T-LORAMIDS’de neler oldu ?

 

Türkiye’nin Uzun Menzilli Yüksek İrtifalı Hava Savunma Sistemi Projesi uzun yıllar bir çıkmaz olarak değerlendirildi. Türkiye’nin bu ihalede katılan ülkelerden talep ettiği ve dikkate aldığı birkaç önemli husus vardı. Bunlar Ortak Üretim , Ucuz Fiyat ve Üretim hızıydı. Türkiye her fırsatta ortak üretimden yana karar vereceğini bildirmesine ve ABD’den 3 kez teklif almasına rağmen hiçbir taviz koparamadı. Başbakan Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile S400 için görüştü ancak Putin S400 satamayacağını belirtti. Türkiye, Rusya’nın S400 ile ihaleye girmesi halinde ortak üretim kararından vazgeçerek S400ü seçecekti ancak olmadı. Geriye Çin FD-2000 ve İtalyan-Fransız ortaklığında SAMP-T sistemleri kaldı. Çin ihalenin sonuçlanmasına aylar kala yaptığı benzersiz bir teklifle ihaleyi lehine çevirdi. Fiyatta indirime giden Çin , aynı zamanda yarı yarıya ortak üretim teklifinde bulundu.

 

Karar aşaması Türk yetkililer için çok sancılı geçti. Her Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde karar bir sonraki komiteye ertelendi , böylece aylar geçti. Ölçülüp biçildi ve sonunda karar Çin’den yana verildi.

Karara ABD’nin tepkisi sert oldu. NATO üyesi bir ülkenin doğu bloğundan füze alamayacağını söyleyen ABD , yanı başımızda S300 kullanan Yunanistan’ı görmezden geldi.

 

Çin’den daha fazla taviz koparmak için midir yoksa ABD’nin tepkilerini azaltmak için midir bilinmez ancak Türkiye ihaleye teklif süresini 30 Ağustos 2014’e kadar uzattı. Çin’den daha iyi teklif veren olursa değerlendirmeye alınacak ve karar verilecek. Çin’in CPMIEC firmasının dışarıdan baskı altında olduğu için Türkiye’yle iş yapmaktan vazgeçtiği iddiaları da kulislerde dillendirilmekte.

 

Türkiye Çin ile kesin anlaşma sağlarsa neler olacak ?

 

Çin ile çalışılmaya başlanıldığı takdirde S300’den türetilen Çin’in FD-2000(HQ-9) sistemi Türk ve Çinli mühendisler tarafından bir üst seviyeye geliştirilecek. Sistemin parçalarının yarısı Çin’den getirilecekken , diğer yarısı da Türk sanayisi tarafından üretilecek. Böylece Türkiye bu tarz sistemler konusunda ciddi bir teknolojik tecrübe ve kabiliyet kazanmış olacak. Aselsan’ın 2020’den önce uzun menzilli hava savunma sistemi yapamayız cevabından dolayı , Türkiye’nin bu sistemleri satın almaya ihtiyacı var.

 

Peki 4 Batarya Sistem Türkiye’nin ne kadarını koruyacak?

İhale kapsamında satın alınacak 4 bataryalık hava savunma sistemi en fazla 4-5 şehri koruması altına alacaktır. Sanılanın aksine bu füzeler çok geniş alanlarda koruma sağlamamaktadır. Şuanda Türkiye’de bulunan NATO’nun Patriot bataryaları , bulundukları şehrin dışında başka şehirleri koruma kabiliyetine sahip değildir. Örneğin Suriye’den Malatya’ya gönderilecek bir balistik füzeyi yolda diğer şehirlerdeki füze bataryalarının durdurması mümkün değildir. Çünkü hedefe alçalışı sırasında balistik füzeyi imha edebilen Patriot sistemi , füzeyi atmosfer dışında seyir halindeyken vurma imkanına sahip değil. Balistik füzelerin işleyiş tarzları kalkış, seyir ve hedefe dalış olarak bilinmektedir. THAAD sistemi balistik füzeleri seyir halinde iken vurma imkanına sahip ancak Patriotlar sadece hedefe dalış sırasında füzeyi vurabiliyorlar. Bu nedenle Patriot ve benzeri sistemler(HQ-9,S300,SAMP-T) sadece bölgesel savunma yapabilmektedirler.

Türkiye şuanda hava savunma alanında oldukça verimsiz bir durumda. Bütün şehirleri  kapsayamayan hava savunma ağının en önemli silahı yıllar önce emekli edilmesi gereken çok eski bir sistem olan Nike Hercules. Şuanda modern bir balistik füzeyi vurma ihtimali çok ama çok düşük olan bu sistem Türkiye’nin hava savunma konusundaki büyük zafiyetini gözler önüne sermektedir. Aksine Türkiye bölgesinde yaşanan savaşlar nedeniyle büyük bir balistik füze tehdidi altındadır. Suriye ve İran’ın sahip olduğu balistik füzeler , Türkiye’yi hava savunma alanında ciddi adımlar atmaya mecbur bırakmaktadır.

 

Balistik füzeler genellikle az gelişmiş ve yüksek maliyetler nedeniyle üstün hava gücü bulunmayan ülkelerin tercih ettiği bir çözümdür. Oysaki bir balistik füze ile tek seferde yapılacak bir saldırının 5 kat şiddetlisi , bir F-16 ile de tek seferde yapılabilmektedir. Balistik füzenin tek kullanımlık ömrünün aksine F-16 yüzlerce hatta binlerce kez aynı görevi yerine getirebilmektedir. Yüksek cep oranları nedeniyle balistik füzeler genellikle kitle imha silahlarını taşıma görevi görmektedirler.

Suriye :

1960’lardan itibaren Sovyetlerden Frog ve Scud gibi balistik füzeler satın almaya başlayan Suriye daha sonra Kuzey Kore ve İran’dan teknolojik transferler ve hazır alımlarla bir çok balistik füzeyi envanterine dahil etmiştir. Bunları İsrail’e karşı Arap-İsrail Savaşı’nda da kullanan Suriye , elinde bulunan kimyasal harp başlıkları nedeniyle Türkiye için büyük tehdit oluşturmaktadır.600 kilometreye varan menzilleri ile Suriye’nin balistik füzeleri , Ankara’yı vurma yeteneğine sahiptir.

 

Suriye’nin elinde olduğu tahmin edilen füzeler başlıca :

Scud B : 320 km menzilli

Scud C : 500-600 km menzilli

Scud D : 600-700 km menzilli

SS:21 Tochka : 120 km menzilli

Fateh A110 : 250 km menzilli

Frog 7 : 70 km menzilli

 

Peki Suriye’den başka Türkiye için tehdit oluşturan ülkeler hangileridir ?

 

Bu ülkelerin en başında İran gelmektedir. İran doğu teknolojilerinden yararlanarak kendi başına geliştirdiği balistik füzeler ile büyük bir tehdit yaratmaktadır. Menzillerinin 1.300 ile 1.900 km arasında olduğu tahmin edilen Şahap-3 , 2000 km üzeri menzile sahip Sejil-2 ve doğunun olmazsa olmazı Scud füzeleri İran’ın kitle imha gücünü dehşet verici bir boyuta taşımaktadır. Bazı iddialara göre Şahap-3 füzesinde hava savunma sistemlerini aldatan yöntemler kullanıldığı ve vurulmasının çok güçleştiği belirtiyor. Böyle bir durumda , Türkiye’nin kendi uzun menzilli-yüksek irtifalı hava savunma sistemini üretmekten başka çaresi yok.İ srail küçücük kara parçasına yerleştirdiği onlarca batarya Patriot ile ciddi bir hava savunma kabiliyeti kazanmıştır. Bunun aksine Türkiye , İsrail’e göre çok büyük topraklara sahip olmasına rağmen , hiçbir  modern hava savunma sistemine sahip değildir. Türkiye’nin , ülkenin tamamını hava savunma şemsiyesi altına sokabilmesi için yerli uzun menzilli hava savunma sistemini üretmekten başka çaresi yoktur. Hisar-A, Hisar-O ve diğer bir çok alt sistem ile büyük bir hava savunma ağı kurmakta ancak bu ağın ne kadar sürede kurulacağı ve bölgedeki gerilimler sırasında Türkiye’ye faydalı olup olamayacağı  halen bilinmemekte.

 

Sonuç olarak bu ihale sadece bir füze ihalesi olmanın dışında , Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki bağımsızlığının ve özgüvenin bir göstergesidir. ABD’nin Türkiye’ye milli savaş uçağı yaptığı takdirde F-35 satmayacağı yönünde çıkan haberlerin üzerine Türkiye’nin bu sektörde her zaman bir alternatifinin olduğu ABD’ye bu ihale ile hatırlatılmıştır.

 

30 Ağustos’a kadar alınacak yeni tekliflerden sonra SSİK tarafından verilecek nihai karar ihalenin akıbetini kesin olarak belirleyecek. Ben İtalyan-Fransız ortaklı Eurosam şirketinin bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum..

 

Etiketler: Ağustos, Milli, Harp, Radar, Aselsan, İş, Başbakan, Erdoğan, Fayda, Fransız, Batarya, Tercih, Güneydoğu, Sanayi, Türk, Putin, ABD, Rusya, Yunanistan, Türkiye, Suriye, Kuzey Kore, İsrail, İran, Irak, Çin, Malatya, Ankara
10.05.2015   IDEF mi Ramazan Şenliği mi?
28.09.2014   TÜRKİYE'DE HAVA FOTOĞRAFÇISI OLMAK
14.09.2014   YUNANİSTAN BBG EVİ GİBİ
03.09.2014   PKK'YI ÇILDIRTAN KİRPİ
25.08.2014   BİR SEN BİR BEN BİRDE TORPİDO
22.08.2014   TÜRKİYE UÇAK GEMİSİ Mİ ALIYOR?
16.08.2014   TÜRKİYE'NİN HAVA SAVUNMA SERÜVENİ
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo