İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

İç Güvenlik Paketi

Dr. Muzaffer Yurttaş - İç Güvenlik Paketi


Okunma : 7378
Dr. Muzaffer Yurttaş

Mecliste görüşülen ve yasalaşması için gayret ettiğimiz İç Güvenlik Paketi hakkında vatandaşlarımızın bilgi sahibi olmasında büyük yarar olduğuna inanıyorum. Bu paketin içeriği hakkında kısa ve özet bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Hükümetimiz tarafından hazırlanan güvenlik paketinin amacı; seçimler öncesi ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen fitne ve terör odaklarına, bazı illerde hakimiyeti şiddet yoluyla ele geçirme gayreti içinde olan terör örgütü ve yandaşlarının planlarını boşa çıkarmaya, masum insanlarımızın günlük yaşamlarını huzur ve güvenlik içinde sürdürmelerini sağlamak için paket hazırlanmıştır.

TBMM de CHP, MHP ve HDP bu paketi engellemek için her yolu deniyor. Oturma eylemi, kavga çıkarma, uzun konuşmalarla geciktirme yollarına başvuruyorlar. AK Parti karşısında bir araya gelen bu partilerin yaptıklarını milletime havale ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi'ne oy veren halkımıza da partilerinin nelere destek verdiğini ve kimlerle mecliste ittifak yaptıklarını görmelerini istiyorum. Lafla, işaretle milliyetçiliğin olmadığını herkes görmüştür. Seçimlerden ümidini kesen muhalefet ülkede kaos çıkarmanın peşindedir. Ama kanunu çıkararak kaos ve bozgunculuğa izin vermeyeceğiz. Tüm muhalefet Molotof kokteylde bir araya geldiler. Kokteylciler milletin güvenliğini düşünmemektedir.

Bu paket vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir reform paketidir. Son zamanlarda, toplantı ve gösteri yürüyüşü adı altında düzenlenen şiddet eylemlerinde; vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin tehdit edilmesi, can ve mal güvenliğinin tehlikeye atılması, devlete ve esnafa ait bina, araç ve mallara zarar verilmesi, yakılması, hatta bu eylemlerin kimi zaman yağma girişimlerine dönüşmesi özgürlük-güvenlik dengesini bozmadan yeni tedbirler alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşlarımızın kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması, vatandaşın canına, malına kast eden, esnafın ticaret ve alış veriş hakkını elinden alan saldırıların engellenmesi için, mevcut düzenlemelere ilave olarak önleyici tedbirlerin alınması gerekli hale gelmiştir. Kanunun getirdiği düzenlemeler şunlardır:

1.Molotof saldırı silahı sayılıyor.

Molotof, Ceza Kanunu'nda tanımlanan silah kapsamına girmekle birlikte, ismen zikredilmemektedir. Yargıtay içtihadıyla molotof kokteyli kullanılması suç sayılmaktadır. Bu içtihatta, molotof kullanılıp can ve mala zarar verildikten sonra silah gibi ceza verilmektedir. Bir kişinin, eline molotof alarak etrafı yakıp yıkma teşebbüsünde bulunması halinde kolluğun bu saldırıyı önlemek için müdahale etme imkânı bulunmamaktadır. Oysa yaşananlar göstermiştir ki, molotof öldürücü etkisi olan bir silah gibi kullanılmaktadır. Getirilen düzenlemeyle; halkın tek tek veya toplu halde bulunduğu alanlarda, molotof, el yapımı patlayıcı, demir bilye ve sapan kullanmak suretiyle insanların hayatını tehlikeye atanlar ve malını yakıp yıkanlara karşı, polise “saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde” polise zor ve silah kullanma yetkisi verilmektedir.

1991 yılında İstanbul'da bir mağazaya atılan Molotof sonucunda 11 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 14 vatandaşımızın ciddi şekilde yaralandığı, keza İstanbul'da 2009 yılında bir belediye otobüsüne atılan molotofla Serap Eser kızımızın vefat ettiği bilinmektedir. Son 6 yılda, molotofla yapılan 5.458 saldırı olayında; 3 polis ve 4 sivil vatandaş olmak üzere 7 insanımız şehit edilmiş, 406 polis, 1 asker ve 127 vatandaşımız yaralanmıştır. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde molotof kullanılması, üretilmesi ve satılması suç sayılmaktadır.

 

 1. Bonzai uyuşturucu kapsamına alınıyor, uyuşturucu terör suçu sayılıyor

 

Bonzai gibi isimleri olan sentetik uyuşturucuları satanlar Kanundaki boşluktan yararlanıp daha az ceza alıyor. Bonzai eroinle aynı kapsama alınarak bu uyuşturucuyu satanlar ve kullananlar aynı derecede ağır ceza alacaklar. Uyuşturucu imal ve satışı suçu terör suçları kapsamına alınacak.

 

 1. Okul, yurt, ibadethane ve kışla etrafında uyuşturucu satan ve kullananların cezası artırılıyor:

 

Okul, yurt, ibadethane ve kışlaya 200 metre mesafe içinde uyuşturucu kullanımı ve satışına verilen cezalar artırılmaktadır. Okul çevresinde uyuşturucu maddeleri satan kişilere 30 yıla kadar verilebilecek. Böylece, bu maddeleri satanların, satıcı ve kullanıcı ayrımından yararlanarak, “sadece kullanıcıyız” diyerek daha az ceza almalarının önüne geçilmektedir. 2014 Aralık ayında Hükümetimiz tarafından faaliyete geçirilen narkotimlarin de sürece katılması ile birlikte, ülke genelinde uyuşturucu ile mücadele kapasitemiz artmış olacaktır.

 

4.Gösterilere katılanlar sapan, demir bilye kullandıklarında ceza alacaklar:

 

İddia edildiği gibi; toplantı ve gösteri yürüyüşleri dışındaki alanlarda sapan veya demir bilye bulunduran kişiye herhangi bir ceza verilmesi söz konu değildir. Ancak bir şahıs, sapan ve demir bilye ile toplantı ve yürüyüşlere katılıyor ve ise işte bu suç olarak değerlendirilecektir.

                                                                                                         

 1. Gösterilerde yüzünü maske ile kapatmak suç sayılacak:

 

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesair unsurlarla örterek katılanlara verilen ceza tutuklanmalarını mümkün kılacak şekilde artırılmaktadır. Burada suç oluşması için esas olan, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanırken kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü kapatmaktır. Yoksa, vatandaşın günlük yaşamında inancına veya ihtiyacına binaen yüzünü kapatması hali bir suç oluşturmayacaktır.

 

 1. Güvenlik güçlerine şüpheli hallerde arama yetkisi veriliyor:

 

Mevcut düzenlemede kolluk, durdurduğu araçların sadece dışarıdan bakıldığında görünen kısımlarında arama yapabilmektedir. Adli mercilerden karar alınmadan kişilerin üstü ve araçlarında arama yapılması mümkün değil. Suç işlenmesinin önlenmesi, kaçan faillerin yakalanması, kişilerin hayatına, mal varlığına veya topluma yönelik tehlikenin önlenmesi amacıyla, durdurulan kişinin üstü, eşyası ve aracının aranılarak suçla etkin mücadele edilmesi, ayrıca vatandaşın uzun süre bekletilerek mağdur edilmemesi amacıyla kolluğa arama yetkisi verilmektedir. Kolluğa arama yetkisi verilirken kolluğun keyfi davranışlarını önlemek amacıyla arama yetkisi belirli şartlara bağlanmıştır.

 

 1. Gözaltına alma yetkisi geliyor:

 

Yapılan düzenleme ile; kolluğa, suçüstü haliyle sınırlı olmak kaydıyla, belirli suçlarda ve sadece mülki amirin belirlediği kolluk amirlerinin izniyle 24 saate kadar (şiddete dayalı toplu suçlarda 48 saate kadar) gözaltı yetkisi verilmektedir. Kolluk bu yetkisini, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu imal ve ticareti, fuhuş, hırsızlık gibi suçların işlenmesi halinde ve suçüstü haliyle sınırlı olarak kullanabilecektir.

 

8.Yerinde ifade alma kolaylığı geliyor:

“Hizmetin Yerinde İfası” kapsamında; işlenmiş olan suçun müşteki, mağdur veya tanıklarının ifadelerinin, talepleri halinde ifadelerinin ikamet veya işyerlerinde de alınmasına imkân sağlanmaktadır. Böylece hizmet vatandaşın ayağına götürülmektedir. Evine hırsız giren, kendisine saldırıda bulunulan şahıslar karakola götürülerek şikayet ve ifadeleri alınıyordu. Şimdi istediği takdirde mağdurlar ifadelerini evinde ya da bulundukları mekanda verebilecekler.

 

9.Sokağa çıkma yasağına uymayanlara hapis cezası geliyor:

 

Sokağa çıkma yasağı ağır bir tedbirdir. Ancak mevcut durumda yaptırımı sadece idari para cezasıdır. Bu kararın etkinliğini sağlamak için polise gözaltı yetkisi veriliyor ve yasağı ihlal edenlere hapis cezası getiriliyor. Burada kamu düzeni ve halkın güvenliğini koruma hedeflenmektedir.

 

10.Eylemlerde vatandaşa verilen zarar eylemcilerden tazmin ediliyor:

 

Toplumsal olaylarda, halkın, esnafın, kamunun mal, araç ve binalarına verilen zararların eylemcilerden tazmini getiriliyor. Buna ilişkin zamanaşımı süresi iki katına çıkarılıyor.

 

Vali ve kaymakamlara, şiddet olaylarında kamu kuruluşlarına ait itfaiye ve iş makinelerini kullanma imkânı getiriliyor. Bu araçları vermeyen kamu görevlilerine cezai yaptırım getiriliyor ve meydana gelen zararlardan sorumlu tutulmaları sağlanıyor.

 

11.Jandarma ve Sahil Güvenlik İç İşleri Bakanlığına Bağlanıyor:

 

Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilat Kanunlarında, 1998 tarihinden bu yana AB uyum sürecinde tavsiye edilen ve 2014 Yılı AB İlerleme Raporu'nda da; “Özellikle, valilerin Jandarmanın kolluk faaliyetlerine ilişkin sivil gözetimi halen yetersizdir. Orduya, polis teşkilatına, jandarmaya ve istihbarat faaliyetlerine yönelik sivil denetimin iyileştirilmesi için reformlara ihtiyaç vardır.” ibareleriyle vurgulanan hususlara uygun düzenlemeler yapılmaktadır.

 

Yapılan düzenlemelerle; jandarma personelinin atama, görevden uzaklaştırma, denetleme, izin ve değerlendirme yetkileri sivil idarenin onayına bağlanmaktadır. Denizlerimizde güvenliği sağlayan ve her türlü kaçakçılıkla mücadele den Sahil Güvenlik Komutanlığı için de aynı düzenlemeler getirilmektedir. Siyaset tartışır, karar alır, kurumlar bu kararı uygular. Bir devlet kurumunu siyaset yönetemiyorsa, o kurum siyasete girip karar vermeye, milleti yönetmeye kalkar. Bir kurumu siyaset yönetiyorsa o kurum siyasallaşmaz ve siyasete hesap verir.

 

 1. Nüfus ve benzeri hizmetlerde bürokrasi azaltılıyor:

 

 

 • Doğum, Evlenme, Ölüm olaylarında nüfus idaresine gitmeden elektronik ortamda tescil imkanı getiriliyor.
 • Yazım hatası olan, genel ahlaka aykırı ad ve soyadlarının mahkeme kararı olmadan, ilgilinin talebine istinaden il ve ilçelerdeki komisyonların kararıyla değiştirilmesi sağlanıyor.
 • Pasaport ve Sürücü Belgelerinin Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünce verilmesi düzenleniyor. Polisin yükü azaltılarak güvenlik üzerinde çalışması sağlanmış olacaktır.
 • Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına evlendirme yetkisi veriliyor. Böylece vatandaşın günlük hayatını kolaylaştırıcı ve bürokrasiyi azaltan düzenlemeler getirilmektedir.

 

 • Düzenlemelerin halkımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Kaos ve bozgunculuk çıkarmaya çalışanlara asla izin verilmeyecektir.

 

 

 

Etiketler: İstanbul, Silah, terör, Gösteri, Bonzai, Polis, Siyaset, Suç, Güvenlik, Demir, Muhalefet, Gözaltı, Uyuşturucu, ceza
29.06.2015   Bulaşıcı Hastalık: Ekonomik Kriz
30.04.2015   1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
07.04.2015   Torba Kanunun İçeriğinde Neler Var?
04.04.2015   Maden İşçileri İle İlgili Önemli Düzenlemeler
17.03.2015   Manisa Turizm Cenneti Olabilir
04.03.2015   Eğitim Kenti Manisa’yı Oluşturacağız!
27.02.2015   “Hastanelerin ismi Şifahane olmalıdır!”
25.02.2015   İç Güvenlik Paketi
21.02.2015   Tarımın Başkenti Yolunda Öneriler!
03.02.2015   Manisanın Diş Sağlığı İyiye Gidiyor!
TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo