İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Tarihe Damgasını Vuran Kadın Casuslar

Yağmur Ertaş - Tarihe Damgasını Vuran Kadın Casuslar


Okunma : 51179
Yağmur Ertaş

Yıldız İstihbaratı ve Teşkilat-ı Mahsusa Osmanlı İmparatorluğu'nun en kritik dönemlerinde ön plana çıkmış iki istihbarat örgütüdür. Özellikle Osmanlı'nın çözülme sürecinde istihbarata ve tebdil gezenlere önem verilmeye başlandı ve aynı dönemde Batılı büyük güçler Ortadoğu'da istediği gibi davranıp sömüre bileceği bir alan yaratmıştı. Birinci Cihan Harbi'nin sona ermesiyle de Osmanlı için yeni dönem başlamıştı. Anadoluyu paylaşmaya hazırlanan iştahlı İtilaf Devletleri bu gaye için her yönteme başvurcaktı. Avrupa gizli örgütlerini faaliyete geçirip ulusal mücadele hedefini seçenlerin içine ajanlarını yerleştirecekti. İmparatorluk da bu gelişmelere kayıtsız kalmayıp ülke içinde ve ülke dışında istihbarat ağı kurmaya çalışmıştı. Yusuf Fehmi Fransa'da Ahmet Rıza'nın onayı ile karşı casusluk örgütünü kurmuştu. Yıldız Gizli Polis Teşkilatı ile Paris'teki Jöntürkler'in arasındaki mücadeleden galip çıkan ise diğer ülkeler olacaktı.

Teşkilat-ı Mahsusa resmi kuruluş tarihi 1914 olup kuruluşu hakkında çok fazla belge ve kaynak yoktur. Yıldız İstihbaratı ise Abdülhamid'den sonra tamamen jurnalcilerin eline kaldı ki icraatları da tam anlamıyla örgüt tanımına uymuyordu. Bu yapılanma çalışmaları imratorluğu korumak, padişaha karşı oluşan siyasi yapılanmaları engellmek ve ideolojik olarak ittihatçı, Türkçü, pragmatik fayda sağlamaktı. Tebdiller kimliklerini gizleyerek, kıyafet değiştirerek gezip hazırladıkları raporları merkeze ulaştırırlardı. Bunlar Anadolu ve Rumeli de üç kola ayrılıyordu. Her kola ikişer tebdil gönderilirdi. İlerleyen yıllarda sayıca artan ve silahlı bir yapıya dönüşen Teşkilat-ı Mahsusa güvenlik anlayışını milliyetçi bir yapıya dönüştürecekti. Ellerinde silah yabancı sefaretler basılacak, görevlerinin hakkını vermeye çalışacaklardı. Örgütün içinde Mebruke Hanım gibi isimler de yer alıyordu. İstihbarat ve hafiyecilik her ne kadar tehlikeli ve erkeklere daha uygun bir iş olarak görülse de dünyada ve Türkiye'de önemli kadın casuslar tarih de iz bırakacaktı. Öne çıkan isimlerden biri Emine Adalet Pee'dir. Kendisi Türkiye'nin Mata Hari'si olarak da anılmaktadır. İkisi de aynı işin maskesi altında istihbarat bilgileri toplamışlardı. 29 Şubat 1910'da İstanbul'da doğan Emine Adalet küçük yaşta annesiz ve babasız kalmış, anneannesi tarafından yetiştirilmişti. Henüz ortaokul eğitimi aldığı yaşlarda sahne hayatıyla tanışıp dans etmeye başlamıştı. Yaşının çok üstünde gösteren ve olağanüstü çarpıcı bir güzelliğe sahip olan Emine Hanım kumpanyalarla Anadoluyu gezmeye başlamıştı. Amcası bir Almanla evli olan Emine Hanım kız kardeşini ziyarete gelen Henry Pee ile 14 yaşında tanışıp 1935 yılında Almanya'ya gitti. İlk önemli istihbaratı burada Viyana Konsolosu Behçet Öznayi'ye ‘Almanların Paris'i işgal edeceklerini bildirerek vermiş olacaktı. Adalet Hanım bu bilgiyi Ankara'ya da bildirmişti. Mesleği sayesinde üst düzey kişilerle bağlantı kurmuş, lüks mekanlara rahat girip çıkabilmiş, asker ve subaylardan bilgi toplayabilmişti. Almanlara çok yakın olabilmeyi başarmıştı. Hitlerin yaveri Freglayr ile yakın ilişki kurması bilgi toplamasını daha da kolaylaştırmıştı.

Türkiye'nin ilk dansözü Emine Adalet Pee; Atatürk, Adolf Hitler, İngiltere Kralı V. George önünde göbek dansı yapmıştır. Ayrıca Türk kadın ajanları denince de ilk akla gelen isimdir. İkinci Cihan Harbi'nde Berlin'de Scola Revüsü'nde sahne almış SS Subaylarının dikkatini çekmiştir. Bir sahne sonrasında iki SS Subayı tarafından Hitler'in Propaganda Bakanı Goebbels'in yanına zırhlı bir araçla götürülmüş ve

kendisine Naziler adına Amerika'da ajanlık yapması teklif edilmişti. Teklifi kabul etmeyen Adalet Hanım Almanya'da evlendikten sonra Alman vatandaşı olmuş Scola Tiyatrosu'nda yer almış ve Alman sinemasının ünlü artistleriyle aynı filmlerde rol almıştı. Eşini bir hava saldırısında kaybedince Türkiye'ye 1944 yılında geri dönmüştü. Artık Adalet Hanım Türk sinemasında da boy gösterecekti...

Birinici Cihan Harbi'nden sonra Rus KGB ve Amerikan CIA örgütleri kıyasıya yarışa girmişti. Elbette bu yarışlarda bayanlar da boy gösterecekti. Türkiye'de her ne kadar bilinmese de mütareke yıllarında Fehime Sultan, Şam'daki Fransız Konsolosluğu'na saldırı düzenleyen Mebruke Hanım'ın ülke çıkarları için çok önemli görevlerde yer aldığı bilinir. Bu cesur kadınlar Teşilat-ı Mahsusa ve Kuva-yi Milliye gibi önemli teşkilatlanmalara fayda sağlayan son derece hassas ve tehlikli işlere imza atmışlardı. Fehime Sultan da bu isimlerin arasına yer alır. 1875 yılında Dolmabahçe Sarayı'nda dünyaya gelmiş olup V. Murad ve eşlerinden Meyliservet Haseki Kadın Efendi'nin kızıdır. Piyono eğitimi almış ve marşlar bestelemiş saray adabıyla yetiştirilmişti. 1901'de Ali Salih Paşa ile evlenmiş ancak istediği mutluluğu yakalayamayıp 1908'de evliliklerine son vermişlerdi. Daha sonra aşık olduğu Mahmud Behçet Paşa ile ikinci evliliğini yapmıştı. İstanbul'un işgali ile gizli direniş örgütüne yakınlık duymuş ülkenin çıkarlarını gözetmişti. 1919-1922 yıllarında Topkapı Sarayı'nda Milli Mücadele'ye inanmış ve Mustafa Kemal Paşa'ya saray içindeki önemli gelişmeleri aktarmıştı. Adeta direnişin saraydaki temsilcisi olmuştu. Doğma büyüme saraylı olan Fehime Sultan saraya gelen yabancı devlet adamlarının Padişah ile ne konuştuğunu sarayda olup bitenleri Paşaya bildiriyordu. Fehime Sultan Damat Ferit'in istihbaratçısı olan Binbaşı Henry ile yakın ilişki kurmuş Henry'nin şifreli konuşmalarını Ankara Hükümeti'ne anında rapor etmişti. Damat Ferit ve Henry'nin yazışmalarını da takibe almış olup şifrelerini pek ala çözmeyi de başarmıştı. Çözdüğü şifreleri Mim Mim Grubu ve Karakol Teşkilatı'nın ilk istihbaratçılarından Aziz Hüdayi Bey'e de çok hızlı iletiyordu. Fehime Sultan sayesinde Binbaşı Henry Anadoluda tamamen ifşa olmuştu. Fehime Sultan 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasıyla Fransa'nın Nice şehrine sürgüne gönderilmişti. Eşi tarafından terk edilen Fehime Sultan'ın bakımını cariyesi üstlenmişti. Sultan 1929'da veremden vefat etmiş, mezarı ise Şam'da Yavuz Sultan Selim Camii'nde

Osmanlı Hanedanı Kabristanlığı'nda bulunmakta.

Türk kadın ajanları arasında yer alan bir diğer isim olan Mebruke Hanım Teşkilat-ı Mahsusa'ya üye olup Fransız Şam Konsolosluğu baskınında bizzat yer aldı. Güzelliği ve cazibesi ile konsolosluk görevlisini baştan çıkarıp gece baskını ile önemli belge ve evrakları konsolosluktan kaçırmayı başarmıştı. Belgelerin Osmanlı İmparatorluğu'na ulaşmadan Mebruke Hanım'dan geri alınması için Arabistanlı Lawrence görevlendirilmişti.

Ancak baskında yer alan erkek ajanlar ifşa olmuşsa da Mebruke Hanım'a ulaşılamamış Lawrence görevini yerine getirememiş ve bilgiler imparatorluğa ulaştırılmıştı. Konsolosluk baskını sırasında yaralanmış Sonraki görevlerinde daha arka plandaki işlere imza atmıştı.

İmparatorluğun dışına çıkacak olursak dünya tarihinde önemli görevlerde yer almış bir çok yabancı ajan ismi saymak mümkün. Ama Mata Hari akla gelen ilk isim olacaktır. Gerçek adı Margarete Geertruida Zelle olan Mata Hari Hollanda'da 1876 yılında doğdu. Mata Hari ‘şafağın gözü' anlamına geliyordu. Almanya için çalışmış önemli bir ajandı. Güzelliği ve cazibesiyle her bilgiye ulaşması gayet kolaydı. Sahnedeki dansları ile erkeleri etkisi altına almış yüksek rütbeli askerlere ulaşıp önemli bilgiler toplamıştı. Birinci Cihan Harbi yıllarında dansçı kimliğini kullanarak asker ve subaylardan devlet adamlarında gizli bilgilere ulaşıp Alman istihbaratına kızına yazılmış mektuplar olarak diplomatik kuryeyle ulaştırıyordu. 1917 yılında yakalanmış kesin delillere ulaşılamamış olmasına rağmen idama mahkum edilerek kurşuna dizilmişti.

 
Dünya örneklerine devam edecek olursak Polonya doğumlu Krystyna Skarbek de önemli kadın ajanlar arasında yer alır. İkinci Cihan Harbi döneminde İngiliz özel operasyon yönetiminde polis ajan olarak göreve başlamıştı. Sıra dışı zekası ve çekiciliğiyle tanınıyordu. Fransa ve Polonyada'ki savaş tekniklerinden dolayı ünlü olmuştu. Ayrıca Skarbek en uzun süre hizmet eden kadın ajandır. Onun başarısı diğer kadın ajanların işe alınmasında etkili olmuştu. Yahudi bir ailenin kızı olan Skarbek 1946 yılında İngiliz vatandaşı oldu. Fransa, Polonya, Mısır ve Macaristan'da sayısız başarılara imza atmıştı. Ününü iki İngiliz ajanını Alman gizli servisi Gestapo'dan kurtarınca elde etti. Savaş sonrasında kendi ülkesi ve hizmet ettiği ülkeler tarafından da terk edildi.

Bir diğer ünlü ajan Violette Szabo'da Fransa doğumlu olup İngiltere için çalışmıştı. Zekası ve güzelliği onu bir efsane haline getirdi. Paris'te doğan ajan kocasının ölümüyle İngiltere'ye yerleşti ve İngiliz gizli servisi MI6'e girdi. Fransız direnişinde başarılı girişimlerde bulundu. 1945'de Almanlar tarafından yakalanarak idam edildi.

Dünyada ve Osmanlı İmparatorluğu'nda ajanlık, hafiyelik denince akla gelen her ne kadar erkekler olsa da kadın ajanlar erkeklerden farklı olarak güzellik ve fiziklerini de kullanarak en az erkeklere kadar başarılı bir tablo çizmişlerdi. ‘Kadın' kimliklerini ön plana çıkararak devletleri ve milletleri adına canına ortaya koyan casusları tarih daima saygıyla hatırlayacak ve onların hayatlarını yazmaya devam edecek.

Etiketler: Almanya, Fransa, Osmanlı, Asker, Fayda, Ajan, Kadın, Yıldız, Tarih, Hitler, Erkek, Kadın Casus, İstanbul, İngiltere, Doğa, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye, Türk, Dünya, Ünlü, Güzel
23.01.2015   Tarihe Damgasını Vuran Kadın Casuslar
27.11.2014   Ayrılık Çeşmesi
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo