İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu'nu Savunuyorsak Halkın İradesine Duyduğumuz Saygıdan Savunuyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa sonrası Davutoğlu'na verdiği destekle ilgili 'Davutoğlu'nu savunuyorsak halkın iradesine duyduğumuz saygıdan savunuyoruz' dedi.

Haberler » Siyaset         Okunma : 1759

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu'nu Savunuyorsak Halkın İradesine Duyduğumuz Saygıdan Savunuyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin bugünkü grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, “TBMM'yi hepimiz biliyoruz. Arka duvarda 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazar. Anayasa'nın 6'ncı maddesinde açıkça yazar. Egemenlik denge ve denetleme sistemi otursun diye dağıtılmıştır. Egemenliği böyle tanımlıyoruz. İnsanlar egemenliği kolay elde etmediler. Şehitler, acılar, gözyaşları, umutlar var, bayrağımız, İstiklal Marşımız var ardında. Saltanatı bıraktık. Davutoğlu'nu savunuyorsak halkın iradesine duyduğumuz saygıdan savunuyoruz. Türkiye 2010'dan bu yana farklı bir sürece götürülmek isteniyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasındaki diğer satırbaşları şöyle:

Vatandaşlarımızın Demokrasi Standartlarının Yükselmesi İçin Ortak Çaba Harcaması Gerekiyor

"Türkiye'nin tarihinin en kritik dönemlerini yaşadığını defalar ifade ettim. Ne kadar haklı olduğumuz bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkıyor. Türkiye, demokrasi standartları gittikçe düşen bir ülke konumuna gidiyor. Böyle bir tablo, yıllardır mücadelesini verdiğimiz bir süreci zayıflatıyor. Bütün vatandaşlarımızın demokrasi standartlarının yükselmesi için ortak çaba harcaması gerekiyor. Demokrasi bu ülkenin ortak sorunudur. Hepimizin ortak sorunudur. Demokrasi mücadelemizi veriyoruz ve bu mücadelemizi güçlendirerek sürdüreceğiz.

"Hiç Kimsenin Ekmeğiyle Oynamayız"

“Seçimlerde taşeron işçilere kadro verilecek diye programımıza koyduk. Hiçbir parti onların sorunlarıyla ilgilenmezken, bu çağdaş köleliği biz kaldıracağız diye açık ve net bir söylemde bulunduk. Sonra bu söylemimizi diğer partiler tarafından olduğu gibi kopya edildi. Taşeron işçilere kadro verilirken 'hiçbir ayrım yapmayacağız, siyasi görüşü ne olursa olsun her taşeron işçisine kadro vereceğiz' dedik. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayız. Böyle olması lazım. Birisinin ekmeğiyle oynamak dünyanın en ahlaksız işidir. ASKİ'den bir grup güvenlikçi geldi. Bizim işlerimize 'son veriyorlar' dediler. 'Sayın Başbakan'a bir mektup yazacağım' dedim ve bu mektubu kendisine gönderdim.”

"5 Milyon Oy İstiyorum"

“Ocak ayında 400 taşeron işçisinin işine son verildi, mayıs ayına kadar bin 722 işçinin işine son verildi. Türkiye'deki 1 milyonu aşkın taşeron işçisi kardeşime sesleniyorum; senin sorununu, derdini bilen CHP'dir. Sana kadro sözü vermek benim boynumun borcudur. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğim. Senden sadece bir isteğim var. Benim bu taahhütümü yerine getirmem için iktidar yolunu açmalısın. 2 milyon taşeron işçisi var, ailesiyle birlikte 5 milyon kişi. 5 milyon oy istiyorum sana kadro sözü veriyorum. Her sözümüzün arkasında durduk. Asgari ücret net bin 500 lira olacak dedik. Yerel yönetimlerde, CHP'li belediyelerde asgari ücret net bin 500 liradır.”

"Yargılayacaksan Türkeş'i Yargıla"

“Diğer bir olay Can Dündar'a saldırı. Doğru haber yaptığı için mahkum olan gazetecilerimiz var. Doğru haber yaptı diye bir gazeteci niye hapse atıldı? Kralın çıplak olduğunu herkes biliyor. Can Dündar da Erdem Gül de kral çıplak dediler ve bütün Türkiye'nin önüne tabloyu koydular. 'Sizden bunun intikamını alacağım' diyor. Hesabını soracaksan senin kabinende Tuğrul Türkeş var. Yargılayacaksan onu yargıla, dokunulmazlığını kaldıracaksan onun kaldır. Senin gücün gazetecilere yetiyor. Ama hiç meraklanmayın, senin gücün ona da yetmeyecek.”

"Böyle Üniversite Mi Olur"

“Üniversiteler, bir ülkenin saygınlığına katkı yapan en önemli kurumlardandır. Dünyadaki üniversitelerin özelliği budur. Biz 81 ilde üniversitelerimizi açtık. Üniversiteyi üniversite yapan kampusu, öğrencileri ve hocalarıdır. Üniversiteleri kurduk, öğretim üyesi lazım. Doktora sınavına girmeleri gerekir. Diğer üniversitelerde doktoralarını tamamlamak için gönderildiler. Şimdi 10 bine yakın öğretim üyesine diyorlar ki üniversitene geri dön. Yazık günah değil mi bu öğretim üyelerine. Niçin, 'tepedeki zat istedi onun için yapıyoruz' diyorlar. Bir zatın iki dudağına bir üniversite dayalıysa oraya üniversite denmez. Rektörlere sesleniyorum, kimsenin boyunduruğuna girmeyin. Böyle üniversite mi olur? Sayın YÖK Başkanı'ndan da istirham ediyorum. Kanuna aykırı niye böyle bir iş yapıyorsunuz? Türkiye'nin buna tahammülü var mı? Zaman kaybı değil mi?”

"Kilis Suratle Suriyelileşiyor"

“Türkiye'de yaşanan bir başka dram. Adı Kilis. En çok heyet gönderen, dertleriyle ilgilenen parti biziz. Bir il düşünün gazeteye tam sayfa ilan veriyor. Bir ara, yeni bıyık bırakan, düşük profilli birisi Kilis'e gitti. Birkaç füze atılınca nefesi Ankara'da aldı. Kilislilerin derdiyle niye ilgilenmiyorsunuz? Hükümet yok. Hükümet olsa böyle bir dert olmaz zaten. Kilis suratle Suriyelileşiyor. Kilislilerin yüzde 20-25'i göç etmek zorunda kaldı. Yerlerine Suriyeliler yerleşiyor. Gidin sorun esnafa. Boşuna bekliyorsun kardeşim, bunlar can derdine düşmüş. Kilis yerle bir olsa kılı kıpırdamayacak. Kilis'te 4 aydır okullar kapalı. Bu anneler çocuklarını nereye gönderecekler? 4 aydır hükümet yok. Kilisliler diyor ki, 'Biz de mülteci konumundayız' diyorlar. Kilisli kardeşlerime sesleniyorum, sorunlarınızı biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bunlar Kilis'i feda ettiler, görmezlikten geliyorlar. Bu dışpolitikayı 180 derece değiştirecek de, yurtta barış, dünyada barışı da gerçekleştirecek biziz.”

"Dokunulmazlıkları Kaldıralım"

“Geçen hafta da dokunulmazlıklardan söz etmiştim. Sayın Kamalak aradı. Niye anayasa değişikliği? TBMM'de tiyatro oynatıyorsun, adına dokunulmazlık diyorsun; kimin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsan getir kaldıralım, kaçıyorsun.”

"Demokrasi Kültürü Yoktur"

“ Mayıs günü Davutoğlu'nu Saray'a davet ettiler. Saray'a gitti. Saray'dan çıktı 'Ben istifa ediyorum' dedi. İstifasıyla ilgili olarak 'Benim tercihim değildir, bir zaruriyetin neticesidir' dedi. Bir Başbakan, 23 milyon oy alan bir Başbakan, bir kişinin dudaklarından çıkan sözlere esir oluyorsa onun demokrasi kültürü yoktur. 'Ben demokrasiye, ben milli iradeye inanmıyorum' demektir. O zat oradaysa, 80 milyon bana oy verse hepsi hikaye diyor.”

"Biz Kula Kulluk Yapmayız"

“Hep ahlaktan söz ediyoruz, hukukun üstünlüğününde, milli egemenlikten söz ederiz. Kuralları Anayasa, yasa ve devletin gelenekleri belirler. Başbakanlık maddesi vardır. 'Sayın Cumhurbaşkanı kusura bakma beni buraya 23 milyon 600 bin kişi getirdi, bir kişi istedi diye koltuğumu bırakmam' demesi gerekiyordu. 'Biz böyle bir rezalet olur mu' diyoruz; 'Siz bunu anlamazsınız, bunun adı reise itaat, davaya sadakat' diyorlar. Bizde böyle bir şey yok evet. Biz kula kulluk, saraya uşaklık yapan birisini aramızda barındırmayız.”

"Böyle Bir Rezalet Olmaz"

“Anayasamızın 101'inci maddesi var. 'Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişiği kesilir' diyor. Sen anayasayı çiğniyorsun, bundan daha anormal ne olabilir? Bir partinin içişlerine niye karışıyorsun. 23 milyon 600 bin vatandaşıma sesleniyorum; sen sandığa gittin, oyunu kullandın, demokrasiye en güzel katkıyı yaptın; ama nasıl paraları sıfırladılarsa senin de oyunu sıfırladılar. 'Biz düşük profilli başbakan arıyoruz' böyle bir rezalet olamaz. Bıyık herkes bıyık bırakmaya başladı. 'Ben düşük profilliyim' diyor. Böyle bir ahlaksızlık hiçbir dönemde olmadı. Siz ülkeye başbakan mı, ülkeye uşak mı arıyorsunuz? Yazık, günah değil mi bu ülkeye? Böyle bir rezalete evet mi diyeceğiz? Kim olabilir?”Etiketler: Kemal KILIÇDAROĞLU, Grup Toplantısı, CHP, Davutoğlu, Anayasa, Dokunulmazlık
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo