İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Kalın: Halep'ten Gelebilecek Muhtemel Yeni Göç Dalgası Endişelerimiz Devam Ediyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Halep’e ilişkin sorularını yanıtladı.

Haberler » Siyaset         Okunma : 2003

Kalın: Halep'ten Gelebilecek Muhtemel Yeni Göç Dalgası Endişelerimiz Devam Ediyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Halep'e olası bir operasyona ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Suriye'deki görüşmeler, Cenevre'de siyasi geçiş sürecinin sağlanması amacıyla devam ediyor. Orada 3. tur görüşmelerde, bu hafta başlayacak. Halep ile ilgili bu tür haberlerin çıkıyor olması oldukça enteresan. Görüşmeler yapılırken sahada, operasyonların devam ediyor olması Suriye rejiminin barış konusunda samimi olmadığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Oraya yönelik kapsamlı bir askeri hareket yapılırsa, gayet doğal olarak bu insanlar nereye gidecekler. En yakın gördükleri Türkiye'ye gelecekler. Böylece ortaya belki yeni bir insani dram, yeni bir mülteci krizi çıkacak. Bunu arzu etmiyoruz. Olması halinde gerekli tedbirleri almış durumdayız" yanıtını verdi.

"'DAİŞ'e Karşı Mücadele Ediyoruz' Bahanesi"

Halep'e olası Rusya destekli operasyona ilişkin soruya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Müzakerelerde de özellikle siyasi geçiş süreci ile ilgili konulara rejim ve taraftarlarının ısrarla girmek istemediğini görüyoruz. Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür taraftan da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Bu bizim arzu ettiğimiz bir şey değil” dedi.

"Cumhurbaşkanına Hakaret İçeren İfadeler Dünyanın Her Yerinde Hakaret, Suçtur"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hakaret içerikli program hazırlanmasına ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Dışişleri bakanlığımız Alman makamlarına gerekli girişimleri yaptı. Nota verildi. Almanya'da kendi hukuk çerçevesinde bir soruşturma başlattı. Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz. Türkiye ile almayana arasında son zamanlarda yakalanmış iyi bir ivme var belli ki bu tür karikatürleri yayınlayanalar bu tür yayınları yapanlar, çirkinlikleri yapanlar Türkiye ile Almanya'nın yakınlaşmasından rahatsız olan çevreler. Sayın Merkel'i de hedef alan ifadeler olduğunu görüyoruz. Birileri bu iyi ivmeden rahatsız. Biz gerekli girişimleri yaptık" ifadelerini kullandı.

"Türkiye İle İsrail Görüşmelerinde Müzakereler Devam Ediyor Nihai Anlaşma Yok"

Türkiye ile İsrail görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Müzakereler devam ediyor. Henüz nihai olarak bir anlaşma metni ortaya kondu ve imzalandı diyecek durumda değiliz. Birkaç görüşme daha yapılacak. Önümüzdeki haftalar içiresinde bazı görüşmeler daha yapılacak. Özür meselesi, tazminat meselesinde bir noktaya gelindi. Ama üçüncü nokta özellikle Gazze'deki insani yaşam şartlarını yeniden sağlanması konusudur. Başından beri bu konuda ısrarcı olduk. Filistinlilere karşı uygulanan bu yıldırma, kuşatma, abluka faaliyetleri var. Bunların artık sona ermesi gerekiyor. Anlaşmanın olabilmesi için ortaya koyduğumuz üçüncü şart Gazze'ye yönelik bu abluka meselesi. Bu neticelendiği zaman elbette artık imza noktasına gelebilecek bir metinden bahsedebiliriz. İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gündeme getirilecek bir konu. Tavrımız değişmedi değişmeyecektir. Taki Filistin, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlete kavuşana, abluka, kuşatma kalkana kadar. Filistin'e her sahada destek vermeye devam ediyoruz. Gazze'de son saldırılar neticesinde tahrip olan 9 kadar cami Diyanet İşleri Başkanlığımız şu anda tamir ediyor. Umarız, Filistin halkının temel insani ihtiyaçları sağlanır bu bölgeye ve Türkiye İsrail ilişkilerine önemli katkı sağlar" diye konuştu.

Nusaybin'deki Operasyonlarda Valinin Devre Dışı Kalması

Nusaybin'deki operasyonlarda valinin devre dışı kaldığı komutanın askere geçtiği yönündeki haberleri değerlendirmesi istenen Kalın, "Terörle mücadele kapsamında belli noktalarda kapsamlı operasyonlar sürüyor. Söz konusu haberle ilgili, kasıtlı bir saptırma yoksa bir yanlış anlaşılma kanaatindeyiz. Burada bir görev ayrımı var. Vali çalışmayı koordine eder, sahadaki operasyonu askeri anlamda kimin ne yapacağını en yüksek rütbeli komutan yönetir. Sevk ve idare eder. Yeni bir uygulama gibi yansıtılması doğru değil. Şu ana kadar ki uygulama buydu. Şu anda da Nusaybin ve diğer illerde devam eden uygulama bu şekildedir. Yeni bir şey yok. Terör belasından kurtulana kadar mücadele devam edecektir" açıklamasında bulundu.

"PYD, YPG Hala Rejimle İşbirliği Yapmaya Devam Ediyor"

Kalın, "YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada Cenevre görüşmelerinde vs bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derece açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar. İşin hakikati budur zaten" diye konuştu.

Suudi Arabistan Kralı'nın Mısır Ziyareti Ve Arabulucu İddiaları

Sudi Arabistan Kralı'nın Mısır ziyareti ve Türkiye ziyareti kapsamında bir arabulucu olması iddialarına ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Daha önce planlanmış bir ziyaret. Biz ağırlıklı olarak ikili ilişkilerimizi , bölgesel konuları ele alacağız. Kendilerinin hangi konuyu gündeme getireceğini bilmiyoruz. Mısır konusunda tavrımız bellidir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın 650 Milyon Liralık Yatırım Yapılacağı İddiaları

Cumhurbaşkanlığı'nın 650 milyon liralık yatırım yapılacağı iddialarına ilişkin Kalın, "Yine habercilik manipülasyonu yapılmak isteniyor. Daha önce defalarca ilan ettiğimiz yapılacağını duyurduğumuz çok amaçlı salonlar ve külliye kütüphanesi bu habere yeni binaları yatırımlar gibi konu edilmiş. Halbuki bunu daha önce defalarca ifade ettik. Yıllık bütçe planlaması yapılırken bütçe kalemi olarak maliyenin kayıtlarına geçer. Burada yeni bir şey yok. Yeni ek bir bina yapılması söz konuş değil" dedi.Etiketler: Cumhurbaşkanlığı, Halep, İbrahim Kalın, Mülteci, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo