İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Işık: Üreteceğimiz Araç Dört Tekerlekli Bilgisayar Olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk otomobilini teknolojik donanımlarla zenginleştirdiklerini belirterek “Üreteceğimiz araç dört tekerlekli yürüyen bilgisayar olacak' dedi.

Haberler » Teknoloji         Okunma : 632

Işık: Üreteceğimiz Araç Dört Tekerlekli Bilgisayar Olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bulunan Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nde 5'inci Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve 5'inci Komponent Tasarım Yarışması'nın ödül törenine katıldı. Törende konuşan Fikri Işık yerli otomobil geliştirme projesinde önemle mesafe aldıklarını belirterek, "Türk Otomobili Geliştirme Projemizde çok önemli bir mesafe almış durumdayız. Yerli bir otomobil markası oluşturamamış olmak, insanımızın gönlünde adeta bir ukde olarak kaldı. Geçmiş dönemde yapılan bazı girişimlerin akamete uğratılması Türkiye sevdalısı her insanı üzdü, yaraladı. Bu açıdan, bir Türk otomobili yapmak toplumumuzun özgüveni açısından da son derece önemli ve değerlidir. Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, bu projeye başlarken, sadece bu gerekçeden hareket etmedik. Biz, Türk otomobili projesini başlattık; çünkü bu, ekonomik ve rasyonel bir ihtiyaçtı ve tam zamanıydı. Türkiye'nin en başarılı olduğu sektörlerin başında otomotiv geliyor. Üretimde sahip olduğumuz başarı, ülkemizin nüfusu, gelir seviyemizin yükselmesi, iç ve dış pazar imkanlarımızın çeşitliliği gibi faktörleri yan yana koyduğumuzda, sektörde milli bir markaya olan ihtiyaç zaten ayan beyan ortadadır” ifadelerini kullandı.

Yerli Otomobil Küresel Rekabette Söz Sahibi Yapacak

Yerli otomobil alanında Türkiye'nin küresel rekabette söz sahibi yapacağını belirten Işık, "Türk otomobili projesi, sadece otomotiv sektöründe bir milli marka oluşturmak için yürütülen bir proje değildir. Biz öyle bir otomobil yapacağız ki dünyanın her yerinde satılabilecek, talep edilecek. Yani, yapmış olmak için iş yapmayacağız. Tam aksine, tüm küresel pazarları hedefleyen, otomotiv sektöründe ciddi rekabet avantajı olan ve sektörü farklılaştıracak, sektöre yeni açılımlar kazandıracak bir iş yapacağız. Burada üzerinde durmak istediğimiz diğer husus ise, Türk otomobili projesi, sadece otomotiv sektörünü ilgilendiren bir proje değildir. Evet, bu projenin çıktılarından biri olarak, Türk markası altında otomobiller üreteceğiz. Ancak bu projenin esas çıktısı, hayatın her alanına dokunacak yeni teknolojiler olacaktır. Türk otomobili, üniversitelerimizin ve sanayimizin inovasyon gücünü hayata geçirecek, tetikleyecek ve ülkemizi küresel rekabette söz sahibi yapacak bir projedir” dedi.

Otomobilimiz Yeni Teknolojileri Geliştirmek İçin Platform İşlevi Görecek

Bakan Işık, Türk otomobili sayesinde girişimcilerin fikirlerini ticarileştirme olanağı bulacağını, yeni teknolojiler geliştirmek için adeta bir platform işlevi göstereceğini belirterek "Türk otomobili sayesinde fikirlerini ticarileştirme imkanı bulan mucitlerimiz ve girişimcilerimiz, işlerini büyütebilecek, geliştirilebilecek. Böylece bu yeni nesil kilit teknolojilerin tasarlanması ve üretilmesinde bir ivme yakalayacağız. Biliyorsunuz, otomotiv sektöründeki yenilikler, 20'inci yüzyılda diğer birçok yeni ürün, üretim sistemi ve teknolojinin gelişmesinde de sürükleyici oldu. Biz de, Türk otomobilinin, özellikle Sanayi 4.0 ile ilgili teknolojilere geçişimizde öncü rol oynamasını hedefliyoruz. Bu alanlarla ilgili yürütülen Ar-Ge projeleri, önce bu platformda buluşsun, toplansın, güç kazansın, ticarileşsin ve sonunda çevreye yayılsın istiyoruz. Bu projeyle üç ana hedefimizi yakalamış olacağız. Bir önce otomotivde ve buna paralel olarak diğer sektörlerimizde, montaj ve lisanslı üretim aşamasından Ar-Ge ve inovasyona dayalı özgün üretim aşamasına geçişi sağlayacağız. İki, Türk markası ve imajının dünyaya daha aktif bir şekilde açılmasını sağlayacağız. Üç, yeni teknolojilere tarihçe kazandırmış olacağız. Burada tarihçe kazandırmak derken şunu kast ediyoruz: Türk otomobili, yerli ve yeni teknolojilerin sahaya inmesini, pratiğe dönüşmesini, gerçekleşmesini sağlayan bir platform vazifesi üstlenecek. Türk otomobili sayesinde, bu teknolojiler; raflarda veya proje dosyalarında kalmayacak rüştünü ispat eden ürünler olarak dünyaya açılacak” ifadelerini kullandı.

Otomotiv Sektörünü Tercih Etmemizin En Önemli Nedeni

Bakan Işık otomotiv sektörünü seçmelerinin nedenlerini anlatırken bu sektörün yaşamın her alanına dokunduğunu, günlük yaşamda bu sektörün ürettiği araçların kullanıldığını vurgulayarak "Tasarımlar, teknolojiler, özellikler belki değişecek, ancak otomotiv sektörü hayatımızda olmayı sürdürecek. Otomotiv sektörünü tercih etmemizin en önemli nedeni ise, hiç şüphesiz yeni nesil teknolojilerin otomotiv sektöründe uygulama alanı bulma oranının yüksek olmasıdır. Bu sektörün geleceğine ilişkin bazı öngörüleri paylaşmak istiyorum. Üretim ve satışlar, gelişmekte olan ülkelere doğru kaymasını sürdürecek. Ancak gelişmiş ekonomilerdeki müşterilerin tercihleri de daha yüksek katma değerli ve ileri teknoloji gerektiren alanlara doğru kayacak. Özellikle yeni nesil yakıt teknolojilerine olan talep hızla artacak. Mesela 2020'li yıllarda, Avrupa'da satılan her beş araçtan biri elektrikli olacak. Gelişmiş ülkelerde değişen otomobil-sürücü ilişkisi, zamanla tüm dünyaya yayılacak. Yakıt tüketimi, çevre hassasiyeti, güvenlik, sürüş konforu, şehir içi kullanım kolaylığı gibi hususlar, müşteriler için her geçen gün daha da önemli hale gelecek. Mekatronik, hafif malzemeler, hurda araç yönetimi, emisyonlar, elektronik kontrol, yeni yakıtlar ve tahrik sistemleri, ortak araç platformu geliştirme, müşteri odaklı tasarım ve araç ağırlığını azaltma başlıca Ar-Ge alanlarını oluşturacak. Bugün araçlarda kullanılan parçaların yüzde 70'i, önümüzdeki dönemde kullanılmayacak. 2030'lu yıllarda, bir aracın maliyetinin yarısını otomotiv elektroniği ve yazılım oluşturacak. Zikrettiğim bütün bu gelişmeler, bizim tercihlerimize ve eylemlerimize göre, Türkiye için tehdit de, fırsat da olabilir" dedi.

20 Litrelik Yakıtla Bin Kilometre

Işık yeni aracın teknik özellikleriyle ilgili olarak ise "Hem ana sanayimizi, hem de yan sanayimizi bu değişime hazırlayabilirsek, Türkiye, buradan çok büyük kazançlar elde eder. İşte Türk otomobili projesi bu değişimi yönetmemizde, hem otomotiv sektörümüze, hem de diğer sektörlerimize öncülük edecek. Türk otomobilinde kullanacağımız bazı teknolojileri ve teknik özellikleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, TÜBİTAK'ta geliştirdiğimiz batarya teknolojilerini Türk otomobilinde kullanacağız. Bu araç 2 TL'lik şarj maliyetiyle büyükşehir trafiğinde 100 kilometre yol yapabilecek. Şehirler arası yolculuklarda ise arabadaki küçük jeneratör devreye girerek bataryayı şarj edecek. Burada da 20 litrelik yakıtla 1.000 kilometre mesafenin kat edilmesini öngörüyoruz. Aracımızın en belirgin vasıflarından birisi de otonom araç sistemleriyle donatılması olacak. Savunma sanayiinde hava araçlarında kullandığımız "Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi" ni Türk otomobiline de uyarlamayı hedefliyoruz. Bu sistem, aracın kontrolü, güvenliği ve yakıt tüketimiyle ilgili önemli avantajlar sağlayacak. Mesela bu sistem; yolun, havanın, araç ekipmanlarının durumuna ve sürücünün kullanım tarzına göre yakıt tüketimini anlık olarak ayarlayacak. Aracımızda sensör teknolojilerini ve araçlar arası iletişim sistemlerini de kullanacağız. Diyelim ki, öndeki araca, kaza riski oluşturacak şekilde aşırı yaklaştınız, araç mevcut sensör teknolojilerinden çok daha hızlı bir şekilde bunu tespit ederek fren sistemini devreye alacak. Ancak fren yapma mesafesi yeterli olmazsa, öndeki araçla iletişim kurarak, eğer müsaitse o araçtan hızını artırmasını isteyecek. Öndeki araçta bu talebi alacak, çok hızlı bir şekilde değerlendirecek ve önü müsait ise hızını artıracak. Bütün bu işlemler, adeta saliseler içinde yapılacak” şeklinde konuştu.

4 Tekerlekli Yürüyen Bilgisayar

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, otomobilin 'dört tekerlekli yürüyen bilgisayar' olacağını ifade ederek, "Türk otomobilini, bu tür teknolojik donanımlarla zenginleştirmeye büyük önem veriyoruz. Araç piyasaya çıktığında, herhangi bir araç olarak çıkmayacak. Dünyaya, birçok yeni teknolojiyi sunan, farklı, yeni bir araç olacak. İddialı bir cümle kullanıyorum: Üreteceğimiz araç dört tekerlekli yürüyen bilgisayar olacak. İşte bu noktada, sizlere, otomotiv sektörümüze, yan sanayicilerimize, girişimcilerimize, üniversitelerimize, öğrencilerimize, akademisyenlerimize seslenmek istiyorum; Lütfen bu konuda bizimle işbirliği yapın. Türk otomobiline uyarlanabileceğini düşündüğünüz fikirlerinizi ve projelerinizi, bizimle paylaşmanızı bekliyorum. Böylece hem sizin fikirlerinizi ticarileştirmiş olalım, hem de bu milli projemizi çok daha güçlü bir seviyeye taşıyalım. Adresimiz TÜBİTAK MAM. Hepinize kapımız açık. TÜBİTAK MAM'a gelin, Türk otomobili projesinde sizler de yer alın. Ülkemizde Ar-Ge projeleri için çok ciddi destekler bulunuyor. Türkiye'de başarılı Ar-Ge projelerinizi yatırıma dönüştürmek istediğinizde de 10 milyon TL'ye kadar tekno yatırım desteği sağlıyoruz. Yani fikirden üretime kadar her aşamaya destek veriyoruz. Türk Otomobili projesiyle, teknoloji ve tasarımlarınızı geliştirebileceğiniz ve ticarileştirebileceğiniz bir platformu da sizlere sunuyoruz. Gelin, hepimiz taşın altına elimizi koyalım. Gelin, hep birlikte, dünyaya, çok güçlü bir otomobil markasını birlikte sunalım. Gelin, hep birlikte, tüm insanlığa, hayatımızı iyileştirecek, güzelleştirecek, kolaylaştıracak yeni teknolojileri birlikte sunalım” ifadelerini kullandı.Etiketler: Fikri IŞIK, Türk, Bilim, Otomotiv, Tübitak, Otomobil, Gebze, İşletim Sistemi, Yerli Otomobil
Apple'ın Şaheseri Yeni Imac
Apple'ın Şaheseri Yeni Imac
Türkiye’de daha çok telefonları tanınan Apple aslında dünyanın en iyi ekranları ve işlemcilerine sahip bilgisayar üreticisi olarak yine bir şaheser ile karşımızda: Yeni iMac
Instagram Çöktü Mü?
Instagram Çöktü Mü?
'5xx Server Error' hatası veren İnstagram, global bazda erişim sıkıntısına neden oldu.
İphone Xs Ve İphone Xs Plus Görüntüleri Sızdırıldı
İphone Xs Ve İphone Xs Plus Görüntüleri Sızdırıldı
Apple Eylül ayının ikinci haftasında 3 yeni iPhone modelini tanıtacak.3 yeni iPhone modelinin tanıtım görselleri medyaya sızdırıldı. Telefonların özelliklerinin ise şöyle olacağı öğrenildi.
Google'dan Aysel Gürel'e Özel Doğum Günü Doodle'ı
Google'dan Aysel Gürel'e Özel Doğum Günü Doodle'ı
Google Aysel Gürel'in 89. yaş gününü kutlamayı unutmadı.
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!
Sevgili Sandığı Kişi Robot Çıktı!

Çöpçatanlık uygulamaları gün geçtikçe yayılırken, erkekleri dolandırmak için programlanmış bir yazılım uygulaması üzerinden erkekler kandırıldı.
LG Q6 Serisini Tanıttı
LG Q6 Serisini Tanıttı
LG’nin uzun süredir gündemde olan yeni serisi Q6'yı tanıttı.
R2-D2 Star Wars’a Veda Ediyor!
R2-D2 Star Wars’a Veda Ediyor!
Geçtiğimiz günlerde Star Wars evreninde ki ana karakterlerden birisi olan R2-D2 droiti 2.76 milyon dolara satıldı.
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA: Dünya Benzeri 7 Gezegen Bulundu
NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde edildi.
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
iPhone Alacaklar Dikkat! Zam Geldi
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle iPhone fiyatlarına zam geldi.
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı
İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı

Vatandaşlar, istemedikleri halde gelen reklam ve tanıtım iletileri için 241 bin 215 şikayet başvurusunda bulunduİncelemeler sonucunda, 8 milyon 345 bin lira idari ceza uygulandı.
İşte Samsung Galaxy S8
İşte Samsung Galaxy S8
Merakla beklenen Samsung Galaxy S8 modelinin özellikleri ortaya çıktı.
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu
Sosyal Medya Paylaşımları İçin Özel Ekip Kuruldu
Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısının ardından sosyal medyada terörü övenlerin tespiti için 10 kişilik özel ekip kuruldu.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo