İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

'İftar Sofraları, İsraf Sofralarına Dönüştürülmemeli'

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşan Ramazan öncesi 'Hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu Ramazan ve her Ramazan' sloganı ile başlattığı kampanyayı, basın toplantısıyla tanıttı.Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'İftar sofraları israf sofralarına dönüştürülmemeli.İftar çadırları gayesinin dışına çıkarak bir gösteri aracına dönüştürülmemeli. iftarlarda oluşan manevi atmosferi bütün bir yıla yayarak bu kardeşliğin kalıcı olmasını sağlayabilmeliyiz' dedi.

Haberler » Türkiye         Okunma : 1535

'İftar Sofraları, İsraf Sofralarına Dönüştürülmemeli'

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşan Ramazan öncesi 'Hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu Ramazan ve her Ramazan' sloganı ile başlattığı kampanyayı, basın toplantısıyla tanıttı. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazanın şekli konulara kurban edilmeden manevi ruha dikkat edilerek geçirilmesi gerektiğini belirterek, "İftar sofraları israf sofralarına dönüştürülmemeli. İftar çadırları gayesinin dışına çıkarak bir gösteri aracına dönüştürülmemeli. iftarlarda oluşan manevi atmosferi bütün bir yıla yayarak bu kardeşliğin kalıcı olmasını sağlayabilmeliyiz" dedi. 

 

Sarayburnu'ndaki Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ahmet Yaman ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nden Prof. Dr. Sacit Özdemir ile birlikte kameralar karşısına geçti. Düzenledikleri kampanya hakkında bilgi veren Görmez, bu yıl yapılan çalışmalarda yalnızlık, mülteciler, sokak çocukları, yetimler ve huzur evlerindeki yaşlılar konularının öne çıkarılacağını ifade etti.

 

Özellikle Ramazanın başlı başına bir manevi ziyafet anlamına geldiğini ancak iftar sofralarının bu anlamda bir israf sofralarına dönüştürülmemesi gerektiğini belirten Görmez, "Zira son yıllarda özelliklerle büyük şehirlerdeki 5 yıldızlı otellerde yapılan iftarlara geçen senelerde dikkat çektikten sonra azalmaya başladığını görmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum" dedi. 

 

Ramazanın paylaşım ayı olduğunu, her türlü bireyselliği ve egoizmi ortadan kaldıran empati yapmayı öğreten, aç insanların halinden anlamayı öğreten büyük bir ibadet olduğunu belirten Görmez, "Sadece oruç tutanlara değil, tutmayanlara karşı da bu anlayışın gösterilmesi gerekiyor. Bu sayede onların gönüllerinde de başka güzel duyguların taşınmasına vesile olabiliriz" dedi. 

 

İftar Çadırları

 

İftar çadırlarının Ramazanın ruhu ve anlamına uygun olduğunu ve yaygınlaştığını anlatan Görmez, "Başlangıcı güzel bir düşüncenin ürünü olarak yolda kalan ve yoldan geçenlerin bir çorba ile oruç açmasıyla ilgili iftar çadırlarının son zamanlarda bu gayenin dışına çıkarak bir gösteri aracına dönüştürülmemesini özellikle kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gerekiyor. Dini hükümlerin ortaya konmasında asıl olan arkasındaki hikmetlerdir. Hikmeti kaybolan bir hükmün tabii ki İslam'ın istediği erdemi gerçekleştirmesi mümkün değildir" diye konuştu.

 

Birlikte İftar Yapın


İftar sofralarında birlikteliğin sağlanması, kamu ve ticari kuruluşlarında birlikte iftar yapma konusunu önemine değinen Görmez, şunları söyledi:

 

"Geliniz bu Ramazanda kamu ve özel kuruluşlar, gerekse ticari kuruluşlar olarak toplu iftarlarımızı birlikte yapalım. Çalışanlarla, işçilerle, emekçilerle, patronların, amirlerin ayrı dünyaların insanları olmadıklarını gösterelim. Bu iftarlarda oluşan manevi atmosferi bütün bir yıla yayarak bu kardeşliğin kalıcı olmasını sağlayalım." 

 

TÜİK Verilerine Göre 2013 Yılında 3 Bin 189 Kişi İntihar Etti

 

Bu yıl ki Ramazan kampanyasında 'yalnızlık' konusunun öne çıktığını belirten Görmez, insanoğlunun bu konuda en büyük kayıpla karşı karşıya olduğunu, en büyük kaybın anlam kaybı olduğunu ifade etti. Türkiye'deki intiharlar konusuna özellikle değinmek istediğini ve geçen hafta açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 yılında intihar eden kişi sayısının 3 bin 189 olduğunu kaydeden Görmez, "Biz Diyanet olarak bunu çok ciddiye aldık ve çalışmalar yaptık. Doğrusu bu intiharlar başka diyarlarda meydana gelenlere benzemese de bu rakam ülkemiz için çok ciddi bir rakam. Hiç bir insan canına kıymamalı ve bu noktaya gelmemeli. İnsanlar hayatın gayesini kaybettikleri için böyle bir durumla karşı karşıya kalabiliyorlar" dedi.

 

Türkiye'de Alevilik Sorunu Hiçbir Zaman Toplumsal Sorun Olmadı

 

Mehmet Görmez toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Görmez, "Alevilikle ilgili, 'şu anda toplum bunu tartışmaya daha müsait' ve 'Alevilikle ilgili teolojik konulara girilmemeli" şeklinde açıklamalarınız olmuştu. Bu ne anlama geliyor? sorusuna şu yanıtı verdi:

 

"Alevilik meselesinin toplumsal, hukuksal, özgürlükler ve siyasi boyutu var. Aslında Alevilik sorunu Türkiye'de hiçbir zaman toplumsal sorun olmadı. Türkiye'de hiç kimse Alevi arkadaşına, komşusuna öteki gözüyle bakmaz. Bununla ilgili tarihte yaşanmış sorunların ve sıkıntıların farkındayız. Yanlış ve eksik bilgileri var olduğunu biliyoruz. Ancak son yıllarda bu eksik bilgiler de ortadan kalkmış durumda. Dolayısıyla toplum bütün katmanlarıyla birlikte atılacak her türlü adıma hazırdır. Her hangi bir adım atıldığında, devlet, hukuk bir adım atıp her türlü özgürlüğün önünü açtığında toplumdan buna 'hayır' diyecek bir kimse yoktur. Bunu kast ettim. Teolojik konulara girilmemesi gerektiğini söylerken de, hiç kimse başka bir inancın tanımını yapmayarak, yahut bir tanım dayatmayarak tarihte kendi şartlarında nasıl oluşmuşsa, yazılı kaynakları nasıl tarif etmişse, bugün o inancın sahibi olan insan kendini nasıl tanımlıyorsa öyle kabul etmek lazım. Teolojik tartışmaları bilimsel zemine bırakmamız lazım. Özgürlüklerin zeminini hazırlarken teolojik tartışmalar yapmak doğru değildir."

 


Irak ve Suriye'de Yaşananlar


Görmez, "Bir çok Müslüman ülkede, özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan çatışmalar din adına, cihat adına yapılıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: 

 

"Bu konuyla ilgili daha önce 8 dilde açıklamaya yayınlayarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Gerçekten bugün İslam dini ve İslam dünyası, tarihin içerisinden geçtiği en zor süreçten geçiyor. Bugün İslam coğrafyasında meydana gelen kardeş kavgasını sadece mezhepler tarihi bilgileriyle, sadece ilahiyat teoloji bilgileriyle, sadece siyaset bilimiyle tahlil etmek mümkün değil. Ben şahsen sadece mezhep kavgası olarak takdim etmenin de eksiklik olduğunu düşünüyorum. Çünkü tarihte yaşanmış bir mezhep kavgası değil bu. Bu yaklaşık 2 asırdır işgaller, sömürgeler, istibdat rejimleri gölgesinde büyüyen yaralı bilinçlerin ürettiği bir kaostur. Ve bu kaosun meydana getirdiği ideolojilerin mezhep rengine bürünerek insanları karşı karşıya getirmesinden ibarettir." 

 

Görmez, mültecilerle ilgili bir  soru üzerine de Türkiye'nin her ili ve ilçesinde görevlendirdikleri kişiler aracılığıyla onlara ulaşmaya çalışacaklarını söyledi.

 

Televizyonlardaki İftar ve Sahur Programları


Televizyonlarda yapılan iftar ve sahur programları konusundaki tartışmalar ile ilgili soruya da Görmez, "Reyting kaygılarından uzak, reklam ve propaganda dilini kullanmadan dinin asli ilkeleri olan aydınlatma boyutu üzerinde durmaları gerekiyor" yanıtını verdi. 

 

Ramazan ayının ne zaman başlayıp ne zaman bittiği, imsak ve sahur saatleri konularındaki tartışmalarla ilgili soruları da Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ahmet Yaman ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nden Prof.Dr. Sacit Özdemir cevapladı.

 

 


 Etiketler: İslam, Tarihi, Eksik, Güzel, Kurban, İntihar, Siyaset, Siyasi, Ramazan, Reklam, İfade, Hukuk, Gösteri, İftar, Ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye, Suriye, Irak, Ankara
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son yaptığı ataması ile Volkan Memduh Gültekin'i basın yayın koordinatörlüğü görevine getirdi.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'a yapılan hava harekatında terör örgütü PKK tarafından kullanılan hedeflerin imha edildiğini duyurdu.
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
İstanbul Maltepe'de oy sayımının iptalinin ardından oy sayımı bu sabah yeniden başladı.
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece ile ilgili itirazları görüşmeye başladı.
4500 Kişi İşten Çıkarılacak
4500 Kişi İşten Çıkarılacak

TAV Havalimanları Holding A.Ş bu sabah KAP'a gönderdiği yazılı açıklamada Atatürk Havaalanı operasyonlarının durması nedeniyle 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
TEM'de Feci Kaza
TEM'de Feci Kaza
Körfez ilçesinde, TEM yolunun Körfez gişeleri mevkisinde, büyükbaş yüklü TIR devrildi. Kazada sürücü Fatih Erdoğmuş, yaralanırken, hayvanlar da yola saçıldı.
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Anadolu Otoyolu Ankara istikametinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 32 kişi yaralandı.
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçersiz oyların sayımı ile ilgili son verileri paylaştı. Tanrıkulu, geçersiz oyların yüzde 90’ını sayıldığını belirterek, İmamoğlu’nun 15 bin 823 farkla önde olduğunu söyledi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Mart ayındaki operasyonlar 84 terörist etkisiz hale getirildi.
THY’den Uyarı
THY’den Uyarı
İstanbul Havalimanı'nın taşınması hakkında açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ''İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspress yolunun alternatif yollarını kullanarak, trafikte zorluklar yaşamayın'' ifadelerini kullandı.
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı son dakika açıklamasında 'Süreç devam ediyor, olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım.' ifadelerini kullandı.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo