İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

İbrahim Kalın: '15 Temmuz'a Benzer Bir Kalkışma Beklemiyoruz’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, '15 Temmuz'a benzer bir kalkışma ihtimali gözükmüyor. Halkımız resmi yetkililerin açıklamasını esas alsınlar. 'dedi.

Haberler » Siyaset         Okunma : 2501

İbrahim Kalın: '15 Temmuz'a Benzer Bir Kalkışma Beklemiyoruz’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, HABERTÜRK TV'ye konuştu. Kalın, "15 Temmuz'a benzer bir kalkışma ihtimali gözükmüyor. Halkımız resmi yetkililerin açıklamasını esas alsınlar. Yeni bir kalkışma beklemiyoruz. Ancak yeni nokta suikastlar yapabilirler. Artık bunun çok mümkün olduğu kanaatinde değilim. Ancak biz yine de her türlü tedbirleri aldık" dedi.

Kalın'ın konuşmandan satırbaşları şöyle:
"70 savcımız titiz bir çalışma yürütüyor. Bilgiler elimize geldiğinde tablo netleşecek. 15 Temmuz gecesi demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçti. Ama darbenin püskürtülmesi de demokrasi tarihimize geçti. Dünyanın başka yerlerinde darbe oldu, insanların özgürlük yürüyüşü durduruldu. Ancak dünyanın her yerinde bu millete imrenerek bakılıyor. Bu bütün dünyada demokrasi şölenine döndü. O fotoğrafı da mutlaka görmek lazım.
Her darbe bu ülkeyi geriye götürmüştür. Yıllar sürmüştür bu darbelerin yaralarını sarmak. 15 Temmuz'da devreye giren refleks capcanlı devam ediyor. Vatandaşlarımız sokaklara çıkıyor ve 'Ben demokrasime sahip çıkacağım' diyor. Bu darbe girişimi başarılı olanlardan daha kanlı bir girişim. Ben birlik, beraberlik ruhuyla yaralarımızı sarabileceğimize inanıyorum.

AKAR'I GÜLEN'LE GÖRÜŞTÜRME İSTEĞİ
Genelkurmay Başkanımız Org. Hulusi Akar'ın ifadesinde, Cumhurbaşkanımızın paylaştığı kadarıyla bu çok önemli bir bilgidir. Bu darbecilerin Hulusi Akar'ı ikna edemedikten sonra, 'Kanaat önderimiz ikna etsin' demeleri, bu darbenin başarısız olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda sapkınlığın, adanmışlığın ne boyutta olduğunu gösteriyor. Bunlar dava dosyasına girecek. Bunu planlayan komutanların, örgütle ilişkileri belliydi. Önümüzdeki YAŞ'ta ya ihraç edilecek ya durduracaklardı. 'Bu son fırsattır' demiş olabilirler.

Darbe planını yapan ve uygulayanların yanında ne yaptığını bilmeyen erlerimiz de var. Bunların bir kısmı serbest bırakıldı. Bunlarla ilgili endişe edecek bir şey yok. Bu darbe girişimi oldu, bu TSK içinde kara lekedir. Komuta kademesinde en ufak tereddüt söz konusu değil. Bu uru temizlemek önemli. Sokaklarda sivillerimizin üzerine ateş açıp öldüren katillerin yanı sıra, kışlasından çıkmayan, bildiriyi dikkate almayan askerlerimiz de var. Bu ayrımı net bir şekilde yapmakta fayda var.

KOMUTA KADEMESİNDE DEĞİŞİKLİK OLUR MU: Mevcut komuta kademesinde değişiklik olur mu bilmiyorum. Erkene alınması doğru bir karar. Bu YAŞ'ta orduyla ilgilisi kesileceklerin çoğunluğu tutuklandı.

AKIN ÖZTÜRK'ÜN DURUMU: Devam eden soruşturma var, farklı açıklamalar yapıldı. İfadelerinden, başkalarının söylediklerinden göreceğiz. Önemli olan soruşturmanın tamamlanması. Biraz zaman alabilir. İsimler üzerinden speküle etmek yerine savcıların çalışmalarını görelim. O zaman biraz daha netleşir.

İSTİHBARAT ZAAFI VAR MI: Cumhurbaşkanımız en güzel şekilde ifade etti. Şu anda kritik süreçten geçiyoruz. Bizim bu kritik süreci tamamlamamız lazım. Şu anda birlik beraberlik içinde olmamız lazım. Daha sonra ne zaaf vardır, değerlendirilecek. Bu kritik süreci tamamladıktan sonra takdirler devlet büyüklerimizindir, gerekli adımlar atılır. PKK, DAEŞ tehdidi devam ediyor, bu birimler hala görevinin başında. Burada zaafiyet yaratılmaması gerekiyor. Vatandaşlarımız sokaklarda, demokrasi şöleni yaşıyorlar, onların da tedbirleri alınmış durumda.

İSTİHBARATIN GECİKMESİ: Art niyet aramak haksızlık olur. MİT'ten, emniyet, jandarma istihbarattan olsun, geç geldi demek olmaz. İlgili arkadaşlarımız bunun Cumhurbaşkanı'na çıkarılacak düzeyde olmadığı değerlendirmesini yapmış olabilirler. İstihbarat geldikten sonra Genelkurmay'la temas ediliyor. Darbeciler bunu öğrenince planlarını öne alıyorlar. Bir anda olay tam boyutlu darbeye dönüşüyor. Bunlar süreçte etkili olmuş olabilir. İlk bilgileri sağdan soldan almış olabilir. Ancak daha sonra herkes ilgili birimlerle temas etti. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde millet meseleye el koydu.
Güvenlik mimarisinin yeniden yapılanması için ilk adım Jandarma Genel Komutanlığı'nın İçişleri'ne bağlanması gibi. Yeni değerlendirmeler yapmak gerekiyor. Bu kritik süreci tamamladıktan sonra bekleyebiliriz.

ABD'NİN GÜLEN'E BAKIŞI: Devletler arası ilişkilerde devletlerin yaptığı resmi açıklamalardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Obama ile yaptığı görüşmede bu konu ele alındı. ABD toplu içinde 'kanaat önderi' olarak tanımlanırsa, böyle bir algı oluşuyor. Bu darbe başarılı olsaydı alkış tutacak açıklamalar yapıldı. ABD'de yapılan açıklamalarda, burada bir şüphe oluşturdu. Gülen hakkında açılan 4 davanın 30 küsur dosyası gönderildi. ABD'liler bunu ciddiyetle inceleyeceğiz dediler. Bunda bir sorun yok. Ama kamuoyundaki algı, bu adamı burada tutanlar kim sorusu sorulmaya devam edilecek. Gülen meselesini iki ülke arasında sorun olmaktan çıkarmak gerekir. Bu sürecin olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.

MUHAFIZ ALAYI'NIN DURUMU: Şu anda lağv edilmesi gündemde değil. Cumhurbaşkanımızın bazı görüşleri var. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde koruma had safhada. Aynı şeylerin yaşanmaması için çalışmalar yapılacak. Başyaverlik içinde bir takım adımlar atılabilir.

ASKERİ OKULLARIN DURUMU: Kısa, uzun, orta vadede atılması gereken adımlar var. Çalıntı sorularla nasıl okullara soktuklarını gördük. KPSS, ÖSYM'de çalınan sorularla ilgili açılan davalar var. Hem askere, hem Hükümete, hem Cumhurbaşkanlığına düşen görevler var. Bu cuntacı zihniyetin oralarda yetişmemesi için önlem alınması gerek. Bunun kökenlerine inmek gerek.

FUAT AVNİ HESABI: İlk şüphelilerin deşifre edildiğini biliyoruz. Orada üzerinden kendilerince güç alanı yaratmaya çalıştılar. Bunu başka ekibe devredebilirler, bu hesabı devam ettirmeye çalışabilirler. Artık bunun ciddiye alınacak bir tarafı yok. Bunun üzerine kararlılıkla gidiliyor. İstihbarat birimleri tarafından epey ilerleme de sağlanmıştı.

YENİ BİR DARBE GİRİŞİMİ OLUR MU: 15 Temmuz'a benzer bir kalkışma ihtimali gözükmüyor. Halkımız resmi yetkililerin açıklamasını esas alsınlar. Yeni bir kalkışma beklemiyoruz. Ancak yeni nokta suikastlar yapabilirler. Artık bunun çok mümkün olduğu kanaatinde değilim. Ancak biz yine de her türlü tedbirleri aldık.

 Etiketler: ABD, Habertürk, MİT, Obama, KPSS, Darbe, Fuat Avni, Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo