İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Gizli Bilgi Belge Bulundurma Davasında 356 Sanık Beraat Etti

İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 3.5 yıldır devam eden 'Askeri gizli bilgi, belge bulundurma' davası 356 sanığın tamamının beraatıyla sonuçlandı.

Haberler » Türkiye         Okunma : 1604

Gizli Bilgi Belge Bulundurma Davasında 356 Sanık Beraat Etti

Tutuksuz yargılanan sanıkların mahkemenin kararını Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş okudu. Kızıltaş tüm sanıkların berat ettiğini duyurdu. Ölen sanık Alaattin Parmaksız'ın davasının düşmesine suçlardan beraatına, bugüne kadar yakalanamayan sanık Necdet Kılınç'ın da beraatına karar verildi.

Mahkeme, soruşturma aşamasında görev yapan kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi. Karar duruşmayı izleyen sanık ve yakınlara tarafından sevinçle karşılandı.

Beraati Ayakta Alkışladılar

Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş 138 sayfalık karar metnini yaklaşık 2.5 saate okudu. Kızıltaş, sanıklardan emekli tümgeneral Alaettin Parmaksız'ın geçen yıl öldüğünü, bu nedenle hakkındaki davanın düştüğünü ve beraat ettiğini söyledi. Hakim Orhan Kızıltaş, kararın sonunda kendilerini avukatla temsil eden sanıklara vekalet ücreti ödenmesine karar verildiğini belirtip davayı bitirdi. Kararı ayakta alkışlayan sanık ve yakınları duruşma salonunda birbirlerine sarılıp sevinç gözyaşı döktü.

Salondan Çıkıp Birbirlerine Sarıldılar

Adliye çıkışında, yaptığı açıklamada davanın başından bu yana hiç bir zaman ağlamadığını dile getiren muvazzaf asker Nihat Demirhan'ın eşi Arzu Demirhan, "Eşimin arkasında sonuna kadar destekçi oldum. Ama şu an sevinç gözyaşları içinde ağlıyorum. Adalet geç olarak yerini buldu diyebilirim" dedi. Salondan çıkan avukatlar da açıklamalarda bulundu. Avukat Atilla Ertekin, bir devrin sona erdiğini ve hukukun galip geldiğini belirtti. Cumhuriyet tarihinin en büyük kumpaslarından biriyle karşı karşıya olduklarını savunan avukat Mahir Işıkay, davadaki sanıklar ve dosyaya dahil edilen 5 bin bürokratın aklandığını belirtti. Işıkay, "Bundan sonra geriye dönüş, iftira atılan insanlara itibarlarının geri verilmesi, bu kumpasları kuranların Türk milleti önünde adil mahkemelerde hesap vermelerini görme zamanı" diye konuştu. Avukat Aykanat Kaçmaz, temyiz sürecinin kısa sürede kendi lehlerine sonuçlanacağına inandığını kaydedip, "Delil yetersizliğinden beraat verilmesinden korktuk açıkçası. Çünkü böyle bir gol yiyebileceğimizi düşünmüştük. Milli Savunma Bakanlığı avukatları ve savcı tarafından kararın temyize götürülmesi durumu var" dedi.

Kalbimiz Kırık

Türkiye Emekli Subaylar Derneği adına konuşan emekli Albay Cengiz Tatar, "Türkiye'yi sarsan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik iftira, yalan ve karalamalarla dolu davalardan birisinin daha adaletin süzgecinden geçerek, geç de olsa gerçeklerin su üstüne çıktığına buruk bir sevinçle de olsa tanıklık ediyoruz. Ergenekon, Balyoz, Payrozköy, 28 Şubat ve Casusluk davalarıyla aslında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne değil Türk milletine kumpas kurulmuştur. Bu süreçte Yunanistan Ege ve Akdeniz'de 16 adamızı işgal etmiş, İsrail Mavi Marmara gemisinde vatandaşlarımızı katletmiş, Rum, Yunan ve İsrail üçlüsü Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde yabancı şirketleri dahil ederek petrol ve gaz aramaları yaptırmış, Rusya, İran, Irak ve Suriye ile savaş durumuna gelinmiş. Sınırlarımızda aşırı dinci ve terör örgütleriyle komşu haline gelinilmiştir. Sözde mahkemeler heyeti Türkiye Cumhuriyeti'nin şerefli Türk askerlerini tutukladılar. Bu davalarda Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olarak kalbimiz kırık, çünkü yıprandık, hırpalandık, aşağılandık ve gönlümüz yaralı. Bu süreçte sığınacak liman olarak gördüğümüz kurum, kuruluş ve dost bildiğimiz kişiler tarafından yalnız bırakıldıkö diye konuştu. Beraat edenlerden Prof. Dr. Tayfun Uzbay "Yalnız kaldığımız, adeta betona gömüldüğümüz dönemde 'Pardon diyecekler' dedim. Evet pardon denildi, yeter mi yetmez. Bizi buraya gönderenler, 'Hocam her hangi bir suçun yoksa korkma, Yüce Türk milletinin önüne gidiyorsun eğer bir suçun yoksa aklanırsın' dediler. Ben ve yargılanan bütün arkadaşlarımla aklandım. Beni buraya gönderenlere soruyorum; Siz hazır mısınız? Bizi buraya gönderenleri araştıracak mısınız? Bu kadar çok casusu fuhuşçusu olan bir ordu olur mu? Buradaki zaafı araştıracak mısınız? Eğer bunu yapmazsanız şüpheli olarak kalacaksınız ve tarihe hesap vereceksini" diye konuştu.

Avukat Murat Ergün ise "İzmir casusluk kumpası bugün hem bitmiş hem de yeniden başlamıştır. Bu kumpası düzenleyenlere şunu sormak istiyoruz; Adliye bağımsız ve hür olduğunda hakikat dışında hiçbir şeyden etkilenmez. Siz valizlerinizi hazırladınız mı? Çünkü hukuk önünde hesap verme günü geldiğinde bu insanların çektiklerinin fazlasını hukuk adına siz çekeceksiniz. Ayrıca bir şeyi daha hatırlatmak istiyorum devam eden son kumpas davası bugün bitti ama ilk kumpas davalarından Şemdinli Davası'ndan tutuklu sanıkları iki astsubay ile Atabeyler Davası'ndan tutuklu Yüzbaşı Murat Eren hala içerde. Dün akşam 90 günlük tutukluluk üzerine acilen toplanıp karar veren Anayasa Mahkemesi 5 yıldır tutuklu bulunan ve 40 aydır önlerinde dosyası bulunan Murat Eren dosyasını bir an önce dikkate alıp onları da özgürlüklerine kavuşturmalıdır. Adalet bir gün herkese lazım olacak" dedi.

İddianame

Zafer kılınç tarafından hazırlanan iddianame İzmir 12. Ceza Mahkemesi tarafından üç yıl önce kabul edildi. Kılınç, hazırladığı iddianamede, şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda askeri belge, gizli kamera cihazları, dinleme cihazı ve çok sayıda dijital materyal elde edildiği, bu materyallerin incelenmesinde cinsel içerikli görüntüler, bazı kişilerin kadınlarla buluşmalarına dair gizli çekilmiş fotoğraflar, kişisel verilerin kaydedildiği dokümanlar, ortam dinleme kayıtları ile çok sayıda askeri belge bulunduğun anlaşıldığı belirtildi. Bilgin Özkaynak liderliğindeki suç örgütünün özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) yapılanması sayesinde büyük bir güç ve çok geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu, kamu kurumlarını "adeta bir ahtapot gibi" sardığı, hükümet, TSK, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dahil olmak üzere hemen hemen bütün kamu kurumları aleyhine faaliyetler yürüttüğü ileri sürüldü. Örgütün askeri bilgileri ele geçirmek için 52 eskort kadını kullandığı belirtildi. İddianamede 'Pandora' veri tabanına göre örgüt yöneticisi olarak 9 kişinin ismi 'Koordinatör' olarak gösterdi.

2 Bin Sayfalık İddianame

Savcı sanıklar hakkında 2 yıldan müebbete kadar varan cezalar istedi. Davanın ilk duruşması 2012 yılı Nisan ayında İzmir Adliyesi Sosyal Tesisler Konferans Salonu'nda görüldü. 315 klasörden oluşan davanın 2 bin sayfayı bulan iddianamesi TRT spikerleri tarafından okundu. Sanıklardan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'kişisel verilerin kaydedilmesi', 'devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek' suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası istendi. Tutuklu sanıklar yargılama aşamasında aralıklarla tahliye edildi. Özel yetkili mahkemeler kapınınca dava 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne alındı.

Bilirkişi Raporu Dönüm Noktası Oldu

Mahkemenin talebi üzerine bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda, davaya konu dijital verilerin delil niteliği taşımadığı, aralarında tutarsızlıklar bulunduğu, bazı ekleme ve çıkarmalar yapıldığı vurgulandı. İzmir Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporda ise Albay Coşkun Başbuğ'un evinde ele geçirildiği öne sürülen ve davaya delil teşkil eden hard disklerdeki DNA örneklerinin Başbuğ'a ait olmadığı, ancak sanıklardan Meryem Bağcı'nın Ankara'daki evinde ele geçirildiği iddia edilen ve Bağcı'nın kendisine ait olmadığını söylediği hard disk ile Başbuğ'un evindeki hard diskte aynı erkeğin DNA'sının bulunduğu belirlendi. Adli Tıp Kurumu ayrıca, sanıklar Bilgin Özkaynak, Narin Korkmaz, Safiye Köten, Filiz Albayrak'tan ele geçirildiği iddia edilen iç çamaşırı, denizci şapkası, ilk yardım çantası, flaş bellek, mouse, kitapçık gibi materyaller üzerinde yapılan testlerde de DNA örneklerinin sanıklardan alınan DNA profilleriyle uyumsuz olduğunu tespit etti.

Savcı Ve Hakim De Açığa Alındı

Geçen hafta, HSYK 2. Dairesi davanın iddianamesini hazırlayan İzmir Özel Yetkili eski Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç'ı 'dosyanın soruşturma sürecinde usul ve yasaya aykırı işlem tesis ettiği', davaya bakan ve sanıkların tutuklanmalarına karar veren İzmir 1. Nolu Özgürlükler eski Hakimi Serdar Ergül'ü de 'mesleğin şeref ve onurunu bozan ve mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemde bulunduğu' gerekçesiyle geçici olarak görevden uzaklaştırmıştı. Davanın soruşturmasında görev yapan polislerin bazıları, FETÖ/PDY operasyonları kapsamında operasyon gözaltına alınmış, eski İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 27 kişi tutuklanmıştı.

Savcı Örgütten Beraat İstedi

Son duruşmada savcı Ali Ertan, tüm sanıkların 'örgüt' ve 'örgüt yöneticisi' olma suçlarından tüm sanıkların beraatını istedi. Savcı, sanıklar Narin Korkmaz ve Safiye Köten'in evlerinde fiziksel olarak ele geçirilen belgelerden dolayı TCK 334/1 kapsamında cezalandırılarak, ceza almaları durumunda cezaevinde tutuklu kaldıkları sürenin bundan düşürülmesini talep etti. Savcı ayrıca Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin de beraatini talep etti.

Ve Beklenen Son

İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 3.5 yıldır devam eden 'Askeri gizli bilgi, belge bulundurma' davası 356 sanığının tamamına yakını bugünkü duruşmaya avukatlarıyla katıldı. Talepleri daha önce alan Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş öğleden sonra kararı açıkladı. Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş tüm sanıkların berat ettiğini duyurdu. 357 sanıkla başlayan davada yargılama sürecinde ölen sanık Alaattin Parmaksız'ın da davasının düşmesine, suçlamalardan beratine karar verildi. Bugüne kadar yakalanamayan sanık Necdet Kılınç da beraat etti.

Mahkeme heyeti, soruşturma aşamasında görev yapan kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi. Karar duruşmayı izyeyen sanık ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı.

Narin Korkmaz'ın Sevinci

Davanın sanıklarından Narin Korkmaz'ın avukatı Çağrı Çetin beraat kararının ardından müvekkiliyle açıklama yaptı. Avukat Çetin, "Müvekkilim henüz üniversite öptencisiyken çirkin bir kumpasın kurbanı oldu. Mahkeme heyeti suçsuz bulup beraatine karar verdi. Keşke bunlar yaşanmasıydı. Mağduriyetinizle ilgili hukuki süreç başlatacağız. Ayrıca kumpası kuranların yargılandığı davayı da sonuna kadar takip edip gözlerinin içine bakarak sorularımızı yönelteceğiz. Devleteni seven birisi kumpas kurmaz" dedi. Korkmaz ise avukatının söylediklerine katıldığını onun dışında bir şey söylemek istemediğini kaydetti.Etiketler: İzmir, Askeri, Mahkeme
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son yaptığı ataması ile Volkan Memduh Gültekin'i basın yayın koordinatörlüğü görevine getirdi.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'a yapılan hava harekatında terör örgütü PKK tarafından kullanılan hedeflerin imha edildiğini duyurdu.
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
İstanbul Maltepe'de oy sayımının iptalinin ardından oy sayımı bu sabah yeniden başladı.
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece ile ilgili itirazları görüşmeye başladı.
4500 Kişi İşten Çıkarılacak
4500 Kişi İşten Çıkarılacak

TAV Havalimanları Holding A.Ş bu sabah KAP'a gönderdiği yazılı açıklamada Atatürk Havaalanı operasyonlarının durması nedeniyle 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
TEM'de Feci Kaza
TEM'de Feci Kaza
Körfez ilçesinde, TEM yolunun Körfez gişeleri mevkisinde, büyükbaş yüklü TIR devrildi. Kazada sürücü Fatih Erdoğmuş, yaralanırken, hayvanlar da yola saçıldı.
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Anadolu Otoyolu Ankara istikametinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 32 kişi yaralandı.
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçersiz oyların sayımı ile ilgili son verileri paylaştı. Tanrıkulu, geçersiz oyların yüzde 90’ını sayıldığını belirterek, İmamoğlu’nun 15 bin 823 farkla önde olduğunu söyledi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Mart ayındaki operasyonlar 84 terörist etkisiz hale getirildi.
THY’den Uyarı
THY’den Uyarı
İstanbul Havalimanı'nın taşınması hakkında açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ''İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspress yolunun alternatif yollarını kullanarak, trafikte zorluklar yaşamayın'' ifadelerini kullandı.
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı son dakika açıklamasında 'Süreç devam ediyor, olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım.' ifadelerini kullandı.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo