İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

DSİ'den Çarpıcı Yalova Açıklaması

Orman ve İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü’nün Yalova’daki içme suyu sorunları dolayısıyla çalışma başlattığı bildirildi.

Haberler » Türkiye         Okunma : 2933

DSİ'den Çarpıcı Yalova Açıklaması

 

Bakanlık yaptığı açıklamada, Yalova ilinin normal içme suyu tüketim miktarının iki katından fazlasını tükettiğini belirtti. Açıklamada ayrıca, Yalova’da yaşanan içme suyu sorununu bitirmek amacıyla yapılan Kurtköy derivasyonu isale hattının bugün devreye sokulduğu ifade edildi.

 


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; "DSİ tarafından tamamlanarak devreye alınan Kurtköy derivasyonu isale hattı ile saniyede 150-200 litre suyun Gökçe Barajına aktarılması planlanıyor. Bugün itibariyle Gökçe barajına verilen su miktarı saniyede 187 litre, Yalova'ya verilen su ise saniyede 518 litredir." 

 

Açıklama şöyle devam etti:

"Yakın gelecekte Yalova ve ilçelerinde içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için DSİ Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. Yalova Acil İçmesuyu Temini adı altında, ilave su temini maksadıyla 25 adet derin su kuyusu açan DSİ, verimli olan 15 adet kuyuya pompa koyarak saniyede toplam 226 litre suyu Yalovalıların kullanması için temin edecek. 9 Eylül 2014 itibariyle bu kuyuların 7 âdeti devreye alındı ve saniyede 87 litre su temin edildi. Kalan kuyular ise 15 Eylül'de devreye alınacak.

 


Yalova ve ilçelerinin içme ve kullanma suyunu karşılamak maksadıyla inşa edilen Gökçe Barajı yıllık 36 milyon 600 bin metreküp kapasiteye sahip bulunuyor ve bugüne kadar Yalova ve ilçelerinin içme suyunu karşıladı. Yalova ve ilçelerinin mevcut nüfusu ve gelecekteki nüfus artışı göz önünde bulundurulduğunda Gökçe Barajı'nın 2050 ve sonrası yıllara kadar içme suyu ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Kişi başına yılda 62,05 metreküp su tüketilen Yalova'nın nüfusunun 211.799 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yıllık yaklaşık 13 milyon 140 bin metreküp su temin edilmesi gerekiyor. Ancak bu hesaplamalara rağmen Gökçe Barajı'ndan Yalova ve ilçelerine; 2008 yılında 25 milyon 860 bin metreküp, 2009 yılında 26 milyon 990 bin metreküp, 2010 yılında 27 milyon 650 bin metreküp, 2011 yılında 29 milyon 370 bin metreküp ve 2012 yılında 29 milyon 510 bin metreküp su verildi.

 

Kişi başına fiili tüketimin 2012 yılı için yıllık 139,33 metreküp olduğu Yalova'daki bu değer normal tüketim ihtiyacının 2,25 katına denk geliyor. Yalova'ya komşu iller olan Bursa ve Kocaeli'de kişi başına tüketimin 2012 yılı için yıllık sırasıyla 54,77 metreküp ve 77,91 metreküp olduğu da düşünülürse Yalova'da kişi başına yıllık tüketilen su komşu illerin 2 katını geçiyor. Bu ise Yalova'daki içme ve kullanma suyu şebekelerindeki kayıp kaçak oranlarının normalin çok üstünde olduğunu gösteriyor. Öte yandan başka muhtemel kaynaklardan ilave su temini çalışmaları; Yeşil Körfez Su Birliği ve Yalova İl Özel İdaresi ile koordineli bir şekilde devam ediyor."Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yalova’da suyla ilgili problem eskilere dayanıyor. Zamanında alınmayan tedbirler bugün ortaya çıktı. Biz bunları gidermeye uğraşıyoruz. 'Yalova’da su sorunu var mı?' Var. Türkiye’de ne kadar varsa Yalova’da da o kadar olduğunu düşünüyorum. İlk aşamada tabi Gökçe Barajı’nda su seviyesinin bitme noktasında olması sorunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Bununla ilgili gerek orayı işleten Yeşil Körfez Su Birliği’nin gerekse bunun büyük ortağı Yalova Belediyesi’nin alınması gereken ne tedbirler varsa hepsi alınmaya başlanmıştır.”

 


Kurtköy Deresi’nin baraja bağlandığını ve Ortaburun Göleti’nin de baraja katkı sağlayacağını ifade eden Salman, “Bugün itibariyle Kurtköy Deresi’nin suyu Gökçe Barajı’na bağlandı. Daha sonra dipte yer alan su, pompa ile 10 günlük daha kullanılabilecek. O suyu da kullanır hale getireceğiz. Akabinde Ortaburun Göleti’nde 2 milyon metreküp suyun olduğu biliniyor. O bağlantı sağlanacak. Azami oranda tüketilen suyun giderilmesi yönüne gidilecek” dedi.


 

Kentin su hatlarının çok eski olduğu ifade eden Salman, bundan dolayı kayıp-kaçak oranın da önemli derecede fazla olduğunu vurguladı. Başkan Salman, “30 yıldan beri şehir içerisinde yenilenmeyen şebeke, kayıp kaçağın en fazla sıkıntı noktasını oluşturuyor. Günde 18 bin metreküp su tahakkuku yapılırken, Yeşil Körfez Su Birliği’nden Yalova Belediyesi’ne akıtılan su 55 bin metreküp. Yani ortada ciddi anlamda bir kayıp kaçak var. Bunun da büyük bölümünün şebekenin eskimesinden, oradaki kayıptan kaçaktan kaynaklandığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


 

“Biz tasarruf tedbirleri adı altında bazı kesintilere gittik” diye konuşan Salman, şunları söyledi:

“Biz gittik derken Yeşil Körfez Su Birliği gitti. Onunla ilgili de bizim kararlarımız ancak tavsiye ve öneri niteliğinde oluyor. Bazen sınırlar aşıldı, vatandaşlar da haklı olarak tepki gösterdi. Ancak su kesintisi bilgilendirilmeler doğrultusunda devam ediyor. Halkımızın artık şu bilince kavuşması lazım. Su çok önemli, su hayat ve küresel ısınmayla yani kuraklıkla beraber su bu ülkenin değil dünyanın problemi. Dolayısıyla suyu bilinçli, tasarruflu, dikkatli kullanmak zorundayız. Bunu çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Milli Eğitim Müdürü’ne çocuklara bu bilinci anlatın dedim. Yine İl Müftüsü’ne 'Cuma günleri hutbede bunu dile getirin' dedim.”


 

Yalova’daki araç yıkama merkezlerinde şebeke suyu kullananlara cezai yaptırım uygulanacağını söyleyen Salman, “Eğer sokakta komşusu halı yıkıyorsa vatandaş uyaracak. Komşusu araba yıkıyorsa vatandaş uyaracak. Bugün yine bir çalışma başlattım. Yalova’da 15-20 yerde araba yıkama yeri var. Bunlar leke yapıyor diye kuyu suyunu kullanmıyorlar, şebeke suyunu kullanıyorlar. Bunlarla ilgili de cezai yaptırıma gideceğim. Tamamına yakınının ruhsatı yok. Gerekirse kapatma yoluna gideceğim. Artık şebeke suyuyla araba yıkama bu kentte olmayacak. Biz elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaş da aynı şekilde tedbirli ve tasarruflu olmak zorunda. Eğer bilinçsizce, yanlış su tüketimi varsa uyaracak, tepki gördüğü anda zabıtayı arayacak. Zabıtadan da gerekli yakınlığı göremezseniz 'beni arayın' dedim. Ben yardımcı olacağımı, müdahale edeceğimi söyledim. Yalova halkının artık belli kesiminde bu bilincin yavaş yavaş oluştuğunu görmek beni mutlu ediyor. Bu tüm Türkiye’ye yayılması gereken bir konu. Her zaman ifade ettim, bu dünyada su yüzünden savaşlar çıkacak” ifadelerine yer verdi.Bir basın mensubunun “Yalova’da vatandaşlar susuzluktan kırılıyor mu?” şeklindeki sorusunu Salman, “Bu doğru bir yaklaşım değil. Suda sadece kısıntıya gidildi. Belli müddetlerde bölgesel olarak su kesiliyor. Zaten 10-15 gün içerisinde Yalova ihtiyacının kayıp kaçağına rağmen günlük tükettiği suyun 4’te 3’ü şu andaki kaynaklardan sağlanacak. Şu anda işte o 4’te 1’lik kısımda sıkıntı var. Onu da kısıntı ile tasarruf ile vatandaş bilinçli kullanırsa belki kesintiye bile gerek kalmayacak” şeklinde yanıtladı.

 Etiketler: Milli, Eğitim, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Başkan, İfade, Dünya, Derin, Araba, Türkiye, Yalova, Kocaeli, Bursa
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son yaptığı ataması ile Volkan Memduh Gültekin'i basın yayın koordinatörlüğü görevine getirdi.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'a yapılan hava harekatında terör örgütü PKK tarafından kullanılan hedeflerin imha edildiğini duyurdu.
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
İstanbul Maltepe'de oy sayımının iptalinin ardından oy sayımı bu sabah yeniden başladı.
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece ile ilgili itirazları görüşmeye başladı.
4500 Kişi İşten Çıkarılacak
4500 Kişi İşten Çıkarılacak

TAV Havalimanları Holding A.Ş bu sabah KAP'a gönderdiği yazılı açıklamada Atatürk Havaalanı operasyonlarının durması nedeniyle 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
TEM'de Feci Kaza
TEM'de Feci Kaza
Körfez ilçesinde, TEM yolunun Körfez gişeleri mevkisinde, büyükbaş yüklü TIR devrildi. Kazada sürücü Fatih Erdoğmuş, yaralanırken, hayvanlar da yola saçıldı.
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Anadolu Otoyolu Ankara istikametinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 32 kişi yaralandı.
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçersiz oyların sayımı ile ilgili son verileri paylaştı. Tanrıkulu, geçersiz oyların yüzde 90’ını sayıldığını belirterek, İmamoğlu’nun 15 bin 823 farkla önde olduğunu söyledi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Mart ayındaki operasyonlar 84 terörist etkisiz hale getirildi.
THY’den Uyarı
THY’den Uyarı
İstanbul Havalimanı'nın taşınması hakkında açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ''İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspress yolunun alternatif yollarını kullanarak, trafikte zorluklar yaşamayın'' ifadelerini kullandı.
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı son dakika açıklamasında 'Süreç devam ediyor, olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım.' ifadelerini kullandı.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo