İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Cumhurbaşkanı Olduktan Sonra İlk Sözler

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görevi teslim aldıktan sonra Büyük Resepsiyon Salonu’nda Cumhurbaşkanı olarak ilk sözlerini söyledi.

Haberler » Gündem         Okunma : 2721

Cumhurbaşkanı Olduktan Sonra İlk Sözler

 

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle Konuştu:


"Türkiye Cumhuriyeti'nin 11'inci Cumhurbaşkanı çok değerli Abdullah Gül kardeşim... Saygıdeğer devlet başkanları, cumhurbaşkanları, meclis başkanları ve başbakanlar. Çok değerli bakanlar, yurt içinden ve dışından bu anlamlı törene iştirak eden saygıdeğer misafirler. Türkiye Cumhuriyeti'nin aziz vatandaşları, hanımefendiler, beyefendiler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, bugün bu anlamlı günümüzü bu heyecanımızı bizlerle paylaşan misafirlerimize özellikle dost ve kardeş ülkelerden gelen devlet başkanı, emir, cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, bakan ve parlamenterlere hoş geldiniz diyorum. Bizi şereflendirdiniz diyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığım bu ilk saatlerde özellikle ekranları başında bizi izleyen aziz milletime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 91 yıllık cumhuriyet tarihimizde hatta diyebilirim ki 2 bin yıllık Türk tarihinde ilk kez devletin başındaki isim, milletimizin sandık başına gidip tercih yapmasıyla yani doğrudan doğruya kendi tercihiyle bir Cumhurbaşkanı belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci Cumhurbaşkanı olmanın mutluluğunu hissettiğim bu ilk saatlerde aynı zamanda halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olmanın da iftiharını yaşadığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile sorumluluğumun çok daha fazlasıyla arttığının bilinci içerisindeyim. Gerek 2007'deki anayasa değişikliğine yüzde 69 oy oranı ile evet diyen gerek 10 Ağustos'ta ilk turda yüzde 52 oranında oy vererek şahsıma bu kutlu vazifeyi tevdi eden milletime teşekkür ediyorum. Nefes alıp verdiğim müddetçe emanetlerine sımsıkı sahip çıkacağımı özellikle vurgulamak istiyorum.


 

 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin 11'inci Cumhurbaşkanı'na, değerli dava arkadaşıma, 7 yıldır başarı ile yürüttüğü bu kutlu vazifeden dolayı şahsım, ailem, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum. Şahsım başbakan olarak Sayın Gül'de cumhurbaşkanı olarak 7 yıl boyunca uyum ve koordinasyon içinde Türkiye'ye çok büyük hizmetler ve eserler kazandırdık. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak 40 yılı mütecaviz bir süre kolay değil. Birlikte olmanın sorumluluğu içerisinde geldiğimiz bu nokta inanıyorum ki eserlerle bunu taçlandırmanın geldiği bir noktadır. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak bundan sonra da Sayın Abdullah Gül'ün tecrübe ve fikirlerinden istifade etmek arzusunda olduğumu özellikle belirtmek isterim. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında da ailece mutluluk ve başarılar diliyorum

 

 

12 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak hükümetimizle ve partimizle milli iradenin güçlenmesi siyasetin alanının genişletilmesi demokrasinin insan hak ve özgürlüklerinin standartlarının yükseltilmesi için çok büyük reformlar gerçekleştirdik. Tarihi nitelikteki her bir reform, yeni bir reformun kapılarını bizlere araladı. Yaptığımız her bir değişiklik daha büyük değişimlerinin yolunu açtı. Cumhurbaşkanının doğrudan doğruya halk tarafından seçilmesi teknik bir değişikliğin ötesinde aslında bir dönemin kapatılması meselesidir. Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir. Kapıları ardına kadar açılan yeni dönem ise cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki öz ve ruhu taşıyan yeni Türkiye büyük Türkiye dönemidir. Eski Türkiye'de çeteler vardı, vesayet vardı. Eski Türkiye'de siyasetin üzerinde engeller, tehditler vardı. Eski Türkiye'de istikrarsızlık şüphe ve tereddüt vardı. Adım adım ve sabırla gerçekleştirdiğimiz her bir reformla bu sorunları hamdolsun geride bıraktık. En son cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile milli iradenin ve demokrasinin mutlak zaferini de dünyaya böylece ilan etmiş olduk.

 Bugünden itibaren Türkiye, eski tartışmalarla vakit kaybetmeden, enerjisini heba etmeden kamplaşma ve kutuplaşmaya fırsat vermeden Cumhuriyetimizin kurululunun 100'üncü yıl dönümü olan 2023 hedeflerine odaklanacaktır. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş hükümet el ele vererek uyum içinde ekonomiyi daha hızlı ve daha sağlıklı bri biçimde büyütecekelerdir. Toplumun tüm fertlerinin farklılıklarını birer zenginlik olarak görmek suretiyle inanıyorum ki ortak paydalarda kardeşçe buluşmalar da sağlanacaktır.
 

 


Demokratik reformlarımız hız kesmeyecek, başta çözüm süreci olmak üzere her türlü vasıta ile 77 milyonun birliği ve bütünlüğü daha güçlü şekilde tehsis edilecektir. Türkiye'nin dış politikasında ana eksen barış, dayanışma ve refahtır. Türkiye'nin hiçbir ülkenin topraklarında, hiçbir ülkenin içişlerinde asla gözü yoktur. Planı, projesi yoktur. Başta komşularımızla ve Ortadoğu'da olmak üzere yeryüzünün her karışında barışın, paylaşmanın ve refahın egemen olmasını arzuluyor ve dış politikamızı da bu istikamette şekilendiriyoruz. Tarihin ve coğrafyanın bize yüklediği misyon gereğince adaletsizliğin ve zulmün karşısında durmayı dış politikamızın ana ekseni olarak görüyoruz. Filistin Davasına çok güçlü şekilde sahip çıkmamızın nedeni ölenlerin insan olmasıdır. Suriye meselesinde 1 milyon 200 bin insana kucak açmış olmamızın sebebi en önce onların insan olmasıdır. Şu anda 200 bini aşkın insanın öldürülmüş olduğu Suriye'ye sessiz kalamayız, kalamazdık. Ve bunu insani, vicdan bir sorun olarak addediyor, siyasetin sorumluluğu noktasında siyasetin merkezine özellikle oturtuyoruz. Irak'ta, Afganistan'da, Somali'de diğer tüm çatışma kriz alanlarında insana ve cana verdiğimiz değerin gereği olarak sesimizi yükseltiyoruz. Bizim için etnik kökenlerden dillerden, derilerinin renklerinden, petrolden, elmastan, altından, enerji kaynaklarından önce insan vardır, can vardır. Bize dost olan her ülke ile dostluğumuzu yüceltmenin mücadelesi içinde olacağız. Bize ya da kendi halkına yani insana düşman olanı uyarmak da bizim insanlık vezifemizdir. Kimse bunu iç işlerine müdahale etmek olarak katiyen kabul etmesin.

 Türkiye Cumhuriyeti, 29 Ekim 1923 tarihinde kurulmuş aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Mustafa Kemal'i ilk Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir. Gazi Mustafa Kemal'e seçilmesinin hemen ardından Meclis'te yaptığı konuşmasını şu ifadelerle tamamlamıştı: 'Milletin teveccühünü daima dayanak noktası telakki ederek hep beraber ileriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mesut muvaffak ve muzaffer olacaktır' Gazinin bu sözleri o zaman uzun uzun alkışlanmıştı. Dönemin Bozok yani Yozgat Milletvekili Avni Bey, Genel Kurul'da bir dua yapılsın önerisinde bulunmuş ve Karahisar Mebusu Kamil Efendi tarafından ilk cumhurbaşkanının seçilmesi vesile ile bir dua yapılmıştı. Evet ilk cumhurbaşkanımızın Gazi Mustafa Kemal'in de ifade ettiği gibi milletin teveccühü her zaman dayanak noktamız olacaktır. 91 yıldır devam eden hız kesmeden ve yeni kazanımlarla devam edecek olan istikbal mücadelemiz de asla kesintiye uğramayacaktır. Türkiye'nin asırlar öncesinden gelen kutlu yürüyüşü inşallah adalet, barış, dayanışma ekseninde istikbale yürüyecektir. Yeni Türkiye'nin bu ilk dakikalarında Allah'tan tüm insanlık için hayırlar niyaz ediyorum. Dünyada barışın egemen olmasını niyaz ediyorum. Bu anlamlı törende tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum.
Bizim bir şarkımız var. Beraber yürüdük biz bu yollarda. Biz bu yollarda yağmur demeden kar kış demeden beraber yürüdük. İnşallah şimdi de Yeni Türkiye'nin inşası ve ihyası yolunda yine bir, beraber bu yolda yürüyeceğiz.”
Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu üyeleri, Grup Başkanvekilleri, Grup Başkanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, spor yazarı Rıdvan Dilmen, yabancı misyon şefleri, dini liderler yer aldı.

 

 

Abdullah Gül’ün oğulları Ahmet Münir Gül, Mehmet Emre Gül ve kızı Kübra Gül Sarımermer de törene katılanlar arasındaydı.
 


Öte yandan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'e Devlet Şeref Madalyası takdim ederken madalyanın çengelini açmakta görevliden yardım aldı.
 

 


Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül, devir-teslim törenine gelen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın yanına giderek hoş geldiniz dedi.

 

 

Törene katılan din adamları ise töreni bir arada izledi. 

 Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.Etiketler: Milli, Yağmur, Başarı, Mutluluk, Abdullah Gül, Başbakan, Erdoğan, Tarihi, Kar, Barış, Oy, İnsanlık, Diş, Spor, Tercih, Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan, Tayyip Erdoğan, Meclis, HDP, İfade, Vicdan, Nokta, Dünya, Türk, teslim, Sırrı Sakık, Danıştay, Yargıtay, Türkiye Büyük Millet Meclisi, TBMM, Rıdvan Dilmen, Türkiye, Suriye, Somali, Irak, Filistin, Afganistan, Binali YILDIRIM, Sırrı Süreyya ÖNDER, Pervin BULDAN, Cemil ÇİÇEK, Yozgat, İzmir, İstanbul, Ağrı
Tercih Dönemi Başladı! İşte Burs Veren Kurumlar
Tercih Dönemi Başladı! İşte Burs Veren Kurumlar
YKS sonuçları açıklandı milyonlarca öğrenci tercih işlemlerine başladı. İşte burs veren kurumlar.
Yüksek Hızlı Tren Seferlerinde Aksamalar Yaşanıyor
Yüksek Hızlı Tren Seferlerinde Aksamalar Yaşanıyor
Son dönemde meydana gelen kazalar gözleri Yüksek Hızlı Tren'lere çevirdi. Kazaların ardından bir türlü randıman kazanmayan tren seferlerinde aksalıklar devam ederken yolcular mağdur oluyor.
Emekliye Çifte Zam
Emekliye Çifte Zam
SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin Temmuz zammı için gözü enflasyonda...
Kadir İnanır Yoğun Bakıma Kaldırıldı
Kadir İnanır Yoğun Bakıma Kaldırıldı
Yeşilçam'ın unutulmaz isimleri arasında yer alan ve birçok filmde rol alan Kadir İnanır, beynine pıhtı atması nedeniyle dün akşam hastaneye kaldırıldı.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı” kapsamında Afyonkarahisar Güzel Yarınlar Derneği ve Sosyal Farkındalık Derneği ortaklığında yürütülen “Raising Awareness of Local NGOs and Media About Corruption and Ethics in Turkey” (Türkiye’deki Yerel STKların ve Medya Çalışanlarının Yolsuzluk ve Etik Hakkında Bilinçlendirilmesi) bölge toplantıları tamamlandı.
O Sahneler Büyük Tepki Topladı
O Sahneler Büyük Tepki Topladı
Show TV'de yayınlanan Cesur Yürek adlı dizideki silahlı tehdit sahnesine doktor derneklerinden tepki geldi.
Gökyüzünde Muhteşem Olay: Süper Ay
Gökyüzünde Muhteşem Olay: Süper Ay
Dünya'nın uydusu Ay, gezegenimize en yakın konumda olacak ve 'Süper Ay' diye tabir edilen olay meydana gelecek.
‘Fuat Avni’ ABD’de Görüntülendi!
‘Fuat Avni’ ABD’de Görüntülendi!
‘Fuat Avni’ isimli Twitter hesabını kullanan kişi olduğu öne sürülen Aydoğan Vatandaş ABD’de görüntülendi.
YPG: Fırat'ın Batısından Çekiliyoruz
YPG: Fırat'ın Batısından Çekiliyoruz
Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken, YPG’nin, Demokratik Suriye Güçleri’ne üye diğer grupların isteği üzerine, Fırat’ın batısında çekilme kararı aldığı iddia edildi.
Lice ve Karlıova'dan Acı Haber: 5 Şehit
Lice ve Karlıova'dan Acı Haber: 5 Şehit

Terör örgütü PKK'nın saldırısı sonucu Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 4 asker, Bingöl'de 1 asker şehit oldu.
Erdoğan'dan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması
Erdoğan'dan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TSK'nın Cerablus harekatı hakkında açıklamalarda bulundu.
Beyaz Saray'dan Fethullah Gülen Açıklaması
Beyaz Saray'dan Fethullah Gülen Açıklaması
15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün ele başı Fethullah Gülen'in iade edilmesi talebinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Beyaz Saray Sözcüsünden cevap geldi.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo