İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

Rize'de kendi ismini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin akademik yıl açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşma yaptı.

Haberler » Siyaset         Okunma : 7289

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de

 

Dünyada ve bölgemizde, son derece mühim ve kritik olayların meydana geldiğini söyleyen Erdoğan, "1'nci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yıldönümüne şahitlik ediyoruz. Pazartesi günü İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nin açılış törenine katılacak ve 1'nci Dünya Savaşıyla ilgili bazı değerlendirmelerde bulunacağım. 100 yıl önce 1'nci Dünya Savaşı, o dönemde Osmanlı cihan devletini köklü şekilde etkilemişti. Sonunda da Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu. 1'nci Dünya savaşından en fazla etkilenen bizler olduk. Savaşın sonucu o günlerle sınırlı kalmadı. Savaş 1918’de bitmiş olmasına rağmen etkisi ve sancısı bugüne kadar devam etti. Şu anda Balkanlarda, Kafkasya’da ve Ortadoğu’da tüm krizlerin ve anlaşmazlıkların temelinde 1'nci Dünya Savaşı vardı. Filistin, Irak, Suriye meseleleri, Lübnan’da ortaya çıkan sorunlar, Yemen meselesi, Kuzey Afrika ve Balkanlarda ortaya çıkan krizler 100 yıl önce başlayan bu savaşa aittir. Egemen güçler Osmanlı’nın topraklarını parçalamış, boşaltılan alanlara yapay, petrol ve çatışma odaklı sınırlar çizmişlerdi. Sınırların cetvelle çizildiğini görürsünüz. Cetvelle çizilen o sınırlar 100 yıl boyunca bölgede akan kan ve gözyaşının kaynağı olmuştur." dedi.Türkiye'de bulunan üniversitelerin, bu konulara gereken ilgiyi göstermediğini belirten Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:


"Irak’ı sadece kendi kaynaklarımızdan, sadece İstanbul’daki arşiv belgelerinden araştırsak dünyanın en iyi Irak uzmanlarını biz yetiştirmiş oluruz. Suriye’yi İstanbul kütüphanelerinde araştırsak, dünyanın en iyi uzmanlarına biz sahip oluruz. İsrail – Filistin meselesini dünyada bizim kadar anlayacak başka bir millet yoktur. Bunu Osmanlı varisleri olarak söylüyorum. Hatta bu meselenin tüm belgeleri bizim arşivlerimizde vardır. Ancak, bizim şah damarımız kesildi. Nedir o? Biz o arşivin dilini anlamıyoruz. O arşivin dilini bilmiyoruz. Arşivlere girdiğimizde bakıyorsunuz, George var ama Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin yok. Bunu halletmemiz lazım. Bir ülkenin önemli bir lideri yıllardır bana, başbakanlığım döneminde hep, bizim devlet arşivlerini almak istediğini teklif ediyor. Dedim ki, ‘Biz bunların hepsini veremeyiz. Velev ki replika dahi olsa veremeyiz’. Bunların bir sır olma özelliği var. Bazıları noktasında bazı çalışmalar yapabiliriz ama hepsini veremeyiz. Çünkü ecdat bize öyle deliller, öyle belgeler bırakmış ki bunların bir çoğunu maalesef bizden önce gelen birileri, hassasiyetini bilmeden satmışlar. Zaman zaman bazı yerlerde bunları buluyor ve geri alıyoruz. Üzerinizde, üzerimizde tarihi bir sorumluluk var."

Lübnan'a gerçekleştirdiği bir ziyaretten anısını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:


"Lübnan sorunları yaşanırken oraya bir seyahatim oldu. Oranın muhalefet liderlerinden biri bana bir ifade kullandı. Çok manidardır. ‘Biz aslında sizin bu arabuluculuklarınızı pek anlamıyoruz. Bu işin tek çözümü var. Sizin dedeleriniz gibi yapmanız lazım. Osmanlı gibi geleceksiniz, buralardan şöyle gelip geçeceksiniz, bu işi çözeceksiniz’ dedi. Şu anda bu zat yine Lübnan’da önemli mevkide olan bir zat. Şu anda biz yine böyle olalım falan havasında değiliz. Ama o siyasi temsilcinin hadiselere, olaylara bakışını anlatmak istiyorum. Bu asırda bu işi yapanlar yok mu? İşte çevremizde uluslararası camiada, Afrika’da olanlara bakın. Son dönemlerde Uganda’da, Orta Afrika’da olanlara bakın, Kırım’ı görüyorsunuz. Şunun altını çiziyorum; biz bu üniversitelerimizde tarihle bugünü, bugünle yarını inşa etmeye mecburuz. Çünkü biz inşa ve ihya ile mecburuz. Bunu yapacak kalitedeyiz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi inşallah bunu başarmalıdır diye düşünüyorum. Öncelikle arşiv belgelerini, kütüphanelerdeki kitaplarını okuma imkanı bizim öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin elinden alındı. İkincisi statüko tarafından, özellikle Ortadoğu hep bir öcü ve karanlık dünya, bataklık gibi gösterildi. Bizim şu anda Kağıthane’de bir arşivimiz var. Dijital ortamda belgeleriyle gerçekten çok kaliteli ve modern bir arşiv inşa ettik. Çünkü bunların çürümesini istemiyoruz. Farklı şekilde ihyasını istiyorduk. Hamdolsun bunu başardık. Bundan sonra çok daha farklı bir mesafeyi almamız, adımları atmamız gerekiyor. ABD’den, İngiltere, Fransa, Almanya’dan sadece askerler ve tüccarlar değil, akademisyenler de geliyor, bölge üzerinde çalışmalar yapıyorlar, ama biz bölgeye bile gitmeden sadece İstanbul’da çalışarak dahi önemli eserler çıkarabilecekken bunu yapmıyoruz." Türkiye’de 100 yıldır ‘Araplar bizi sırtımızdan vurdu’ şeklinde ifadelerin kullanıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Sokakta köpek dolaşıyordu. Ne diyorlardı? ‘Arap, arap, arap’. Köpeğe o ismi veriyorlardı. Niye? Hep bağları koparmak. Bu anlamsızdı. Ortadoğu’yu karanlık ve bataklık olarak gördük, gösterdiler. Aslında niçin oraların sevk-i idaresinde biz önemli rol oynamadık? Biz büyük bir devlettik. O zaman büyük olaylara talip olmaya mecburduk. Bu ülkenin 100 yaşındaki siyasi partisi dahi Ortadoğu’yu bataklık olarak tanımlayabiliyor. Çünkü 1'nci Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye çizdiği sınırlardan biri de bu dildir, bu söylemdir. 1'nci Dünya Savaşı’nın ardından Türkiye’de statükoya, Ortadoğu’ya sırtını dönme vazifesi verilmiştir. Hala bu vazifeyi taşıyanlar var. Hala oraya bataklık diyenler, hala ‘Türkiye yüzünü batıya dönsün, Ortadoğu’ya sırtını dönsün’ diyenler var. Birileri hala 1'nci Dünya savaşı yenilgisinin ezikliğini üzerinde taşıyor. Zihinlerdeki yalan sınırları aşmak zorundayız. Geçmişimizle cesur şekilde tanışmak yüzleşmek, özgüvenli şekilde analiz etmek zorundayız. 1'nci Dünya Savaşı’nı bilmeyen bugünü anlayamaz. Türkiye’nin vizyonunu ve misyonunu anlayamaz. Üniversitelerimizden rica ediyorum. Bu meseleyi etraflıca ele alalım. Geçmişimizle aramızdaki o karanlık dönemi ortadan kaldıralım, nasıl bir devlet ve millet olduğumuz tüm dünyaya gösterelim. Acaba, binlerce kilometre uzaklıktan bir ülke, niye Afganistan’a, Irak’a, Suriye’ye gelir? Bunun üzerinde acaba hiç zihinsel çalışma yapıyor muyuz? Bunun üzerinde durmamız lazım. Çok iddialı söylüyorum. Eğer bu bölgenin tarihi yazılacaksa bunu Türkiye’deki tarihçilerden iyi hiç kimse yazamaz. Eğer bu bölgenin romanı, hikayesi yazılacaksa, filmi yapılacaksa bunu bu ülkenin yazarlarından, yönetmenlerinden daha iyi kimse yapamaz. Bu bölge üzerine Türkiye’nin analistlerinden, uzmanlarından kimse daha iyi analiz yapamaz. Uluslararası politikasını bizden daha iyi kimse anlatamaz. Bizim Irak ve Suriye ile 1295 kilometre sınırımız var. 100 yıldır Irak ve Suriye’ye her milletten insan geldi, ticari faaliyetlerde bulundu ama hükümetler pompalanan korku ve tehdit nedeniyle sırtlarını döndüler." Irak ve Suriye'deki gelişmelerin Türkiye'yi de etkilediğini söyleyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

 

"Sınırlar öyle çizilmiş ki köyler ikiye ayrılmış; akrabalar birbirinden koparılmış. Sınırın öte yanında köy yanarken bu tarafın seyretmesi mümkün değil. Bunu sadece Kobani için söylemek istemiyorum. Kürt ve Türkmen vatandaşlarımızın, Ezidi, Suryani vatandaşlarımızın oralarda akrabaları var. Bu şehirler yanarken biz sırtımızı mı döneceğiz? Bu şehirler yanarken ‘Ortadoğu bataklıktır’ diye insanlık dışı cahilce tanımlar yaparak ilgisiz mi kalacağız? Onlarca yıl, ‘Ortadoğu bataklıktır, Araplar bizi sırtımızdan vurdu’ denildi. Kürtler asimile edilmek istendi, Araplar, Ermeniler, Rumlar yok sayıldı. Ama Türkiye o zaman büyük devlet, kucaklayıcı, şefkatli devlet olamadı. Ne yazık ki, ‘Ortadoğu bataklıktır’ diyenler, Ortadoğu’yu bataklığa çevirmek isteyen Şam rejimine karşı muhabbet besliyor. Muhabbetiniz bol olsun. Türkiye IŞİD’e destek veriyormuş. Bize öyle bir iftira, öyle bir ithamda bulunuluyor ki, Türkiye Cumhuriyeti devletini yaralamak istiyorlar. Kendi ülkeleri aleyhine uluslararası kampanyaların sözcülüğünü yapanlar, IŞİD’i besleyen, büyüten Şam rejimine karşı en küçük bir söz söyleyemiyorlar. Bugün yaşanan olaylar 100 yıl önce, 1. Dünya Savaşı’nın tohumlarını ektiği sorunların tezahürüdür. Kobani tamamen bahanedir. Asıl amaç,Türkiye’yi dize getirme, Türkiye’ye boyun eğdirme, istikamet çizme gayretidir. Türkiye’nin ekonomisi çok büyüdü, yıpratalım, demokrasisi çok gelişti geriletelim, çok hızlı büyüyor, güçleniyor, bunu durduralım. Bunu yapmak istiyorlar. Ne acıdır ki bunu yaparken de içerideki piyonlarını kullanıyorlar. Terör örgütlerini ve siyasi yapıları kullanıyorlar. Kandırılmış gençleri, çocukları, Pensilvanya gibi ihanet şebekelerini kullanıyorlar. Yine acıdır ki Türkiye içindeki ana muhalefeti, muhalefeti ve bazı medya kuruluşlarını bu kirli amaç uğruna hareket geçirebiliyorlar." 

 

Türkiye'nin terör örgütlerine yardım ettiği ifadelerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunu medya veya siyasi partiler de yapabiliyor. Paralel yapının zehriyle uyuşmuş bazı yargı ve emniyet mensupları bu ihanet girişiminin içinde yer alıp, Türkmenlere yardım götüren MİT TIR’larının önünü kesip bu Türkiye düşmanı çevrelere yalan servis yapabiliyorlar. Bilmedikleri bir şey var. Türkiye artık eski Türkiye değil. Üzerinde ameliyat yapılacak, operasyon yapılacak bir ülke değil. Terör örgütlerinin, sokak serserilerinin gösterileriyle istikametini değiştirecek bir ülke hiç değil. Uluslararası odakların maşası olarak Kobani bahanesiyle polise, askere, kamu ve özel mülklere saldıran misliyle karşılığını alır. Bundan sonra daha da sert olarak karşılığını alacaktır. Bunu da bilmenizi istiyorum. Burası muz cumhuriyeti değil. Dışarıdan talimat alacaksın. Gelip burada huzuru bozmaya çalışacaksın. Bizim huzurumuz bozulmaz. Ama bunları yapanların da, onların maşalarının da huzuru çok kötü bozulacak. Egemenliğimize, bayrağımıza, bir çok yerde Atatürk büstlerini kırdılar, toprağımıza, ortak değerlerimize, en önemlisi kardeşliğimize ve birliğimize karşı hiçbir saldırı karşısında müsamahakar davranamayız. Sokaktaki bu teröristlerin, dışarıdaki serserilerin Kürt kardeşlerimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu sokak serserilerine bakıp tüm Kürt kardeşlerimizi itham etmek, insanen, vicdanen ve imanen yanlıştır."

 

Erdoğan şu ifadelerle konuşmasını sürdürdü:

 

"Bu vandallar, yağmacılar kimlere saldırıyor? Sakallı vatandaşlarımıza, başörtülü kardeşlerimize. Hatta Suriye’den, Suudi Arabistan’dan gelmiş sakallı misafirlere, başörtülü kadınlara. Kürtçe bilmiyorsa yandı. Kutsal ve İslami değerlerimize saldırıyorlar. Benim Kürt kardeşim, Kürt vatandaşım böyle alçaklığa asla prim vermez, bu hainlerin yanında asla durmaz. PKK terör örgütü 30 yıl boyunca bizim topraklarımızla birlikte bu toprakların kutsal değerlerine saldırdı. İşte bugün de gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koyuyor. İslami değerleri hedef alıyor. Biz bunu geçmiş yıllarda Türkiye’de çok gördük. Sakal bırakan, selam veren, başörtüsü takan, ‘gerici, yobaz’ diye yaftalandı. Tahkir edildi. Bir çok imkandan mahrum bırakıldı. İşte şu anda da PKK ve onun kuklası olan siyasi parti Kürt kardeşlerimden, selam veren, sakal bırakana, başörtüsü takana, namaz kılana hiçbir irtibatı olmadığı halde IŞİD’çi muamelesi yapıp alçakça linç ediyor. Sizin IŞİD’den ne farkınız var? O da terörist sen de terörist. Seninki olursa iyi terörist, onunki olursa kötü terörist. Böyle mantık yok. Terörün ve teröristin hepsi kötüdür. Terörden en fazla zararı gören Kürt kardeşlerimiz oldu. Şu andaki terörden zarar gören yine Kürt kardeşlerimiz. İnanıyorum ki bu olayların ardından, Kürt vatandaşlarımız siyasetçi görünümündeki kan tüccarlarıyla aralarına mesafe koyacaklardır. Geçmişte siz Diyarbakır’ın ötesinde, ki orada da bir askeri havalimanı vardı. Ağrı, Muş, Kars, Iğdır, Şırnak’ta havalimanı duydunuz mu? Doğru dürüst bölünmüş yol, üniversite duydunuz mu? Bunların hepsini yaptık. Biz yanlış mı yaptık? Bu havalimanlarını, yolları, hastaneleri, okulları yaparken yanlış mı yaptık? Tek derdimiz vardı. Oradaki vatandaşımıza da hizmet götürmek görevimizdir diye yaptık. Hakkari’de 2013 sonu itibarıyla havalimanını bitirecektik, bitiremedik. İş makinaları yakıldı, durmadan müteahhit tehdit edildi. Yüksekova’ya, Hakkari’ye havalimanı yapıyoruz. Çünkü en uçta olsa bile Hakkarili kardeşimizin de uçakla gitmek hakkıdır diye yaptık. Orası da vatan toprağı. Ayrımcılık yok. Ama bunları anlamak işlerine gelmiyor. Yüksekova ve Hakkari’ye iki lüks hastane yaptık. Açılışlarını bizzat yaptık. Yüksekova’da halkı tehdit ettiler, halk oraya gelemedi. Hasta ziyareti yapıyorum. Yanıma genç hanım doktorlardan biri geldi, ‘Başbakanım, tehdit altındayız. Ne olur bizi şehir içinden kurtarın. Bize burada bir kampus ve lojmanlar yapın ki biz hiç olmazsa evimizden hastaneye geçelim’ dedi. Karar alıp lojmanları kampusa aldık. Aynı şeyi öğretmenlerimize uyguladık. Emniyet mensuplarına başladık. Şu yapılanı görüyor musunuz? Ülkenin kendisine hizmet veren doktorunu dahi tehdit ediyorlar. Hele bir polis kardeşimizin hanımı hamile. Yanıma sokuldu. Baktım gözleri yaşlı. ‘Başbakanım dün gece burada olaylar vardı. Siz geleceksiniz diye olaylar oldu. Beyim görevdeydi. Beni evimde taciz ettiler’ dedi. Bunlar hangi yüzle bu milletin karşısına çıkıp da siyaset yapıyorlar. Bunların siyasi temsilcileri hala özgürlük, barış diyorlar. Bunun neresinde barış, neresinde özgürlük var. Soruyorum size?" 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayların içine üniversitelerin dahil edilmek istendiğini ifade ederek, "Duyarlı olalım. Hocalarımıza ve öğrencilerimize burada önemli görevler düşüyor. Bu barışa onların karanlık gölgesi düşmemeli. Okul, hastane, ambulans kan aracı yakmak ne demek? Doğu ve Güneydoğudaki insanlar eskiden olduğu gibi ölsün demek. Diyarbakır zindanlarında işkence yapanların, faili meçhullerin faillerinin hissiyatı neyse, inanın bu terör örgütünün de, bu siyasi partinin de hissiyatı aynı. Ne yazık ki zarar gören her seferinde Kürt vatandaşlarımız oluyor. Onun için çözüm sürecini bu sabotajlara karşı kararlılıkla sürdüreceğiz. Kürt kardeşlerimizi terörün baskısı, zulmü ve cinayetlerinden kurtarmak için bu sürece sahip çıkacağız. Hocalarımızdan ricam var; öğrencilerin olayları iyi analiz edebilmeleri sizin elinizde. Hadiselerin arkasındaki asıl sahipleri görebilmesi sizin elinizde. Irkçılıktan, nefret suçlarından uzak durmaları, tahrikler karşısında sağduyulu olabilmeleri sizin elinizde. Bunu başaracağınıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.


Konuşmasından sonra RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Üniversitenin Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışan Merve Düzağaç’ın hazırladığı ve üzerinde Arapça harflerle, ‘Cehenneme süren’ yazılı, dua eden eller, lale, hilal ve Allah’ın ismi yer alan tablo takdim etti. Tabloyu hazırlayan öğretim üyesini sahneye çağırtan Erdoğan, kendisine teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir rüya gördüğünü söyleyen Merve Düzağaç, rüyasını şöyle anlattı:

"Bundan 2 ay önce, o zaman Başbakanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ı rüyamda gördüm. Bizim evimize gelmişti. Ben yeni nişanlandım. Düğünüm varmış bizim evde. Cumhurbaşkanımız da bizim eve gelmiş. Bende o anda ‘ben atanamıyorum’ diyerek kendisinden yardım istedim. Siz bana, ‘Ben seni Rize’ye Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne atayacağım’ dediniz. Bu rüyadan 1 ay sonra sınavı kazanarak buraya atandım. Gerçekten çok mutluyum. Bunu anlatmayı çok istedim. Sizinle tanışmak benim için bir şeref."Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


Foto Galeri İçin Tıklayınız


Etiketler: Anlamak, İş, Erdoğan, Tarihi, Barış, Genç, Açılış, Kan, Siyaset, Hasta, İnsanlık, Siyasi, Polis, Marmara, Parti, Paralel Yapı, Üniversite, Recep Tayyip Erdoğan, Tayyip Erdoğan, Arapça, Yargı, İfade, Köpek, Dünya, Şaka, Osmanlı, terör, terör örgütü, MİT, Gece, PKK, ABD, Havalimanı, Kobani, IŞİD, Yemen, Uganda, Türkiye, Suudi Arabistan, Suriye, Lübnan, İsrail, İngiltere, Irak, Fransa, Filistin, Almanya, Afganistan, Iğdır, Şırnak, Karaman, Rize, Muş, Kars, İstanbul, Hakkâri, Diyarbakır, Ağrı
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo