İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İslam Ülkelerine Çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı'nda açıklamalar yaptı.

Haberler » Siyaset         Okunma : 1518

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İslam Ülkelerine Çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı'nda konuştu.

Konuşmasından satır başları şöyle:

"İslam aleminin şu anda içinde bulunduğu en büyük sıkıntı; Rabbimizin emri istikametinde değil de ne yazık ki tersi demek istemiyorum o da bize yakışmaz, ona uzak bir tavır içerisinde yaşamamızdan kaynaklanıyor." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

"İnananlar kardeştir diyoruz ama ne yazık ki kardeşliğimizin gereğini yerine getirmiyoruz. 'Hepiniz toptan sımsıkı Allah'ın ipine sarılın' hükmü ilahisi mevcut ama hepimiz toptan sımsıkı Allah'ın ipine değil, başka yerlere sarılanlar var. Bu şekilde bir dağınıklık içinde olan bir İslam dünyası var, 1 milyar 700 milyon nüfus. Filistin meselesi başta olmak üzere uzun zamandır gündemimizde olan sorunları henüz çözememişken yeni ve daha büyük sınamalar çıkıyor."

"SIKINTIYI HEP MÜSLÜMANLARIN ÇEKTİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Erdoğan, "Bölgemizde ve dünyanın her köşesinde dökülen kanlara, yitirilen canlara, uygulanan zulümlere, yaşanan mağduriyetlere baktığımızda sıkıntıyı hep Müslümanların çektiğini görüyoruz. Daha acısı, dökülen Müslüman kanlarının büyük bölümünün faillerinin de yine Müslümanlar olmasıdır. Müslümanların yaşadıkları coğrafyaların imkanları ve zenginlikleri başkaları tarafından kullanılıyor ama yitirilen canlar hep bizden oluyor. Bu çarpıklığın daha fazla devam etmesine izin vermemeliyiz." şeklinde konuştu.

"DAHA NE KADAR ACI ÇEKMEMİZ GEREKİYOR?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Etnik ve mezhebi ayrışmalara dayalı çalışmalar, soruyorum daha ne kadar sürecek?" diyerek şunları kaydetti:

"Bunlar karşısında daha ne kadar duyarsız kalacağız. Müslümanların erkekleri katledilir, kadınları, çocukları, yaşlıları her türlü zillete maruz bırakılırken İslam dünyası tek bir anını dahi nasıl huzurlu geçirebilir? Dışarıdan aranan kurtarıcıların zaten sorunların sebepleri olduğunu görmek için daha ne kadar acı çekmemiz gerekiyor?"

İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dağınıklık içinde olan bir islam dünyası var. Dİkkat çekici olan şudur. Bölgemizde ve dünyanın her köşesinde dökülen kanlara, mağduriyete baktığımızda sıkıntıyı hep müslümanlar olduğunu faillerinin de müslümanlar olduğunu görüyoruz dedi. Yitirilen canlar hep bizden oluyor. Bugün Irak'ta Suriye'de Afganistan'da daha pekçok yerdeki meselelere müslümanlar neden çare bulamıyor. Sabahleyin Türkiye Afrika ülkeleri ekonomik ve ticari işbirliği toplantısındaydım. Orada da tüm Afrika ülkeleri vardı. Yıllarca bu Afrika ülkelerini kimlerin sömürdüğünü biliyorsunuz. bir taraftan sömürü bir taraftan kölelik yaptırdılar. O zaman ayaklara zincir vurarak yapıyorlardı şimdi zihinlere zincir vurarak kölelik yaptırılıyor." dedi.

 İSLAM DİNİ KALBİ VE ZİHNİ ÖZGÜR OLANLARIN DİNİDİR

Bir asırdır oynanan bu oyuna ne kadar sessiz kalacağız. İslam dini kalbi ve zihni özgür olanların dinidir. İradesini başka bir güce ram eden rabbine sırtını dönmüş demektir. Ben Türkiyeli bir müslüman olarak Suriye'de Irak'ta Afganistan'da Somali'de Yemen'de yaşananlardan hicap duyuyorum.

O dergilerin kapağına aylan bebeğin resmini basarak ondan bir şeyler kapmaya çalışanları görünce kinim artıyor. Dürüst değiller. Ümran bebeğin resmini kalkıpta ekranlara getirmek iş değil. Onları o hale getirenler kim? Önce bunun hesabını soralım. Botların içinde insanlar, sonra botları şişleyerek batıran zihniyetleri biz ne zaman batıracağız. bunlara ses çıkarmayanların bırakın imanını ben insanlığından şüphe duyarım.

Biliyorsunuz İİT daha düne kadar İslam Konferansı diye anılıyordu. Ne demek bu? Biz 56 İslam ülkesi artık bu işi bir işbirliği teşkilatı haline getirmemiz lazım. Bunların yanında da bizim yan kuruluşlarımız olması lazım. Bizim gençlik teşkilatımız ve kadın kollarımızın olmazı lazım demiştim. Güçlü ailelere ve güçlü milletlere ihtiyacımız var. Kadını tamamiyle her şeyden uzak tutalım. Siyasi hayatın içinde bulundurmayalım sadece evde bulunsun yeter. Bu anlayışla güçlü olamazsınız. Onun için Batı neden ileride dememiz yanlış.

BİRLİK OLURSAK BÖLGEMİZDEKİ SORUNLAR KENDİMİZ ÇÖZERİZ

Şayet İslam ülkeleri olarak birlik olursak, bölgemizdeki sorunları başka hiçbir güce, hiçbir odağa ihtiyaç duymadan biz kendimiz çözeriz. Bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağımızı sizlerin huzurunda ben bir kez daha ifade ediyorum. Dönem başkanlığımızda yeni genel sekreterimizle birlikte müslümanların yüzünü güldürecek çalışmalar yapmalıyız. Bölgedeki ateşi söndürmek içn her türlü riski göze alan bir ülke olarak her türlü sorumluluğu almaya hazırız. Şu an Irak'ta Kerkük Musul Telafer Sincar.. buralarda neler olabilir meçhul. Birileri bize akıl veriyor. Irak ile Suriye ile ilgilenmeyin. Suriye'ye 950, Irak'a 350 km sınırı olan biziz. Biz nasıl duyarsız kalırız. Gaziantep'teki olayın ardından Fırat Kalkanı operasyonuna başladık.

Bu kardeşiniz yıllarca söyledi. Gelin buraları güvenli bölge ilan edelim ve buraya bölgenin kendi insanları yerleşsin. Ama onlar PYD ve YPG'yi buralara yerleştirmenin gayretindeler. Orada terör devleti oluşturmak istiyorlar. Kusura bakmayın Türkiye buna müsaade etmeyecek dedik ve adımı attık.

3 MİLYAR AVRO GÖNDERECEĞİZ DEDİLER HALA GELECEK

Suriye ve Irak'tan gelen yaklaşık 3 milyon mülteciyi topraklarında barındıran, bölgede yanan ateşi söndürmek için her riski göze alan bir ülke olarak, daha fazla sorumluluk üstlenmeye hazırız. AB bize söz vermiştir, 'Size temmuz başına kadar 3 milyar avro vereceğiz' demiştir. O günden bugüne gelen 200-250 milyon avro. Niye? Dürüst değiller, samimi değiller. '3 milyar avro göndereceğiz' dediler hala gelecek.

ESED'İ SAVUNMAK BİR MÜSLÜMANIN ŞANINDAN DEĞİLDİR

Bütün mücadelemizde teşkilat üyesi ülkelerinin desteğini görmek istiyoruz. Arap Birliği var. Arap Birliği'nin dik durması lazım. Katil Esed'i savunmak samimi bir müslümanın tavrı olabilir mi? 600 bini aşkın müslümanı öldürüyor. Kalkıpta Esed'i savunmak bir müslümanın şanından değildir. Bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağımızı bir kez daha ifade ediyorum. Ah Ah kendimize gelmemiz uyanmamız lazım. Dönem başkanlığı önceliklerimiz arasında onun için kadın konusu en önemli madde. İslam ülkeleri olarak nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların konumunu güçlendirmeliyiz.

Bu konuda son yıllarda atılan adımlar önemlidir. Türkiye olarak 1969 yılında kurulan İİT'ye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Bu çerçevede kadının toplum ve çalışma hayatındaki yerine önem veriyoruz. Kadınların istihdam ve karar alma mekanizmalarına tam katılımları sağlanmadan ülkelerine, kendilerinden umulan katkıyı vermelerini beklemek gerçekçi değildir. Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konularının şahsım, eşim ve ülkem için özel öneme sahip meseleler olduğunu bilmenizi istiyorum.

Bilindiği gibi 15 Temmuz'da bir şer örgütü ordu içindeki mensupları aracılığıyla ülkemizde darbe girişimine teşebbüs etti. Türk milleti tarihte eşine az rastlanır bir şekilde bu ihanet girişimini engelledi. Benim milletin elinde silah yoktu. Sadece imanıyla inancıyla abdestini alıp şehadete koşuyorum dedi. Bunların içinde 14 yaşında çocuklarımız, yaşlılarımız var. Kadınlarımız en ön safta yer aldılar. Bizim Nene Hatun'larımız var. Darbecilere hadlerini bildiren kadınlarımızın görüntülerini burada izledik. Gözyaşı gördüğünüz gibi dinmiyor. Sokakları dolduran kardeşlerimizin büyük bölümünü kadınlarımız oluşturuyor. 29 gece süren demokrasi nöbetlerinin en sadık müdavimleri yine kadınlarımızdı. Onların fedakarlıkları asla unutulmayacaktır. Türkiye'yi 15 Temmuz gecesi felaketin eşiğine getiren FETÖ, 170 ülkede faaliyet gösteren DEAŞ, El Şebbab, Boko Haram gibi tehlikeli bir örgüttür. Üye devletleri FETÖ'ye karşı tedbir almaya ve bu yönde Türkiye ile işbirliği yapmaya davet ediyorum.Etiketler: Gaziantep, Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Fenomen Gelin Adayı Solmaz'dan Çıplak Dans
Seda Sayan ve Uğur Aslan'ın sunduğu izdivaç progra
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo