İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Canikli: Tek Nüshada Damga Vergisi Alınacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Bakanlar Kurulu toplantısının ardından “52 yıllık uygulama kalkıyor tek nüshada damga vergisi alınacak” dedi.

Haberler » Siyaset         Okunma : 3604

Canikli: Tek Nüshada Damga Vergisi Alınacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 52 yıllık uygulamanın kaldırılarak, tek nüshada damga vergisinin alınacağını bildiren Canikli, "En önemli düzenleme ve reform olarak nitelendirebileceğimiz önemli bir düzenleme, yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok kuvvetli bir paketi önümüzdeki günlerde TBMM'ye sevk edeceğiz. Burada vergiyle ilgili düzenlemeler var. Ticaret Kanunu ile ilgili düzenlemeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile ilgili çalışmalar olacak. Damga Vergisi ve Harçlar Kanunu'nda çok önemli yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak. Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen ihale kararı damga vergisi iade edilecektir" dedi.

'Nitratlı Gübre' Açıklaması: Kötüye Kullanımını Engelleyecek Düzenleme Yapılacak

Terörle mücadele kapsamında nitratlı gübrenin yasaklanmasıyla ilgili bilgi veren Canikli, "Biliyorsunuz nitratlı gübre patlayıcı yapımında kullanılan bir gübre ve Türkiye gübre tüketiminin de yaklaşık yüzde 30'u nitratlı gübrelerden oluşmaktadır. Yıllık yaklaşık 1,5 milyon ton Türkiye'de nitratlı gübre kullanılmaktadır. Nitratlı gübreyle ilgili olarak 6 Haziran itibariyle satış yasağı getirildi. Bunun bu döneme denk gelmesinin temel neden şu. Haziran ayının başından itibaren şubat ayına kadar Türkiye'de nitratlı gübre çok az kullanılmaktadır. Diğer gübre türleri bu dönemde tüketilmektedir. O nedenle bu döneme özellikle denk getirilmiştir. Şubat ayına kadar şu an itibariyle stoklarda yaklaşık 280 bin ton nitratlı gübre mevcuttur ve bloke edilmiştir. Satışı yasaklanmıştır bunların. Kullanımın başlayacağı 2017 Şubat ayına kadar da nitratlı gübrenin takibi ve izlenmesine ilişkin bir alt yapı çalışması devam ediyor. Tamamlanacak ve ondan sonra da kontrollü şekilde bunun, kötüye kullanımını engelleyecek şekilde düzenleme yapılacak. Ondan sonra kullanımı takipli olarak serbest bırakılacaktır" diye konuştu.

Kırmızı Etle İlgili 'Fiyat' Çalışması

Kırmızı et üretimi ve fiyatıyla ilgili tartışmalara değinen Canikli, "Yaz aylarında yüzde 10-12 civarında bir tüketim artışı gerçekleşiyor. Bunun fiyatlarda bir artışa yol açmaması için Et, Süt ve Balık Kurumu ithal konusunda yetkilendirildi. Çok kısa süre içerisinde 15 bin 500 ton kırmızı etin ithali çalışmaları yürütülüyor. Kısa zamanda sonuçlanacak. Yaz aylarındaki talep artışının fiyatlara yansımaması için gereken her çalışma yapılıyor" açıklamasında bulundu.

Şirket Kuruluş Maliyetleri Azaltılacak, Formaliteler Bertaraf Edilecek

Şirket kuruluş işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla kuruluş maliyetlerinin azaltılacağını ve bürokratik formalitelerin ortadan kaldırılacağını belirten Canikli, "Şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik formaliteler tamamen bertaraf edilecek ve şirket kuruluş maliyetleri azaltılarak şirket kuruluşunun daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılması gerçekleştirilecektir. Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik potansiyelini daha da artırıyoruz. Bölgesel Yönetim Merkezlerine birtakım teşvikler getiriyoruz. Uluslararası şirketlerin birden fazla ülkeyle ilgili Türkiye'den yaptıkları yönetim için oluşturulan Bölgesel Yönetim Merkezleri'nin özellikle çalışanlarına yönelik ücretler üzerinden alınan vergilere istisna getiriyoruz. İslam ülkelerinden sermaye akışını hızlandırmak ve oradaki finansman imkanlarının Türkiye'ye aktarılması amacıyla faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaştırılmasının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Bu kapsamda düzenlemeler yapılıyor" dedi.

Yabancıların Çalışma Şartlarına İyileştirme

Türkiye'de çalışan yabancıların şartlarının iyileştirilmesi yönünde adımlar atılacağını bildiren Başbakan Yardımcısı Canikli, "Özellikle yabancıların Türkiye'deki çalışmalarına ilişkin şartlar iyileştirilmekte, esneklik sağlayıcı düzenlemeler hayata geçirilecektir. Bugüne kadar farklı bakanlıklar tarafından verilen uluslararası çalışma izinleri artık bundan sonra tek bakanlık tarafından koordine edilecek ve yürütülecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından. Nitelikli yabancılara ülkemizde süresiz çalışma sağlayan Turkuaz Kart verilecek ve bu uygulama başlatılacak" ifadelerini kullandı.

Suriyelilere Çalışma İzni Verilmesinin Önü Açılacak

Türkiye'de iş piyasasında, ihtiyaç duyulan alanlarda başta Suriyeliler olmak üzere mültecilerin çalışabilmesi yönünde düzenleme yapılacağını kaydeden Canikli, "Genelde Suriyeliler özelde benzeri mülteciler için Türkiye'de özellikle iş piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlarda iş gücü açığını karşılamak amacıyla ve o hedefle Suriyelilere yönelik olarak daha kolay çalışma izni verilmesinin önü açılmaktadır. Türkiye'ye giriş yasağı olanların dışında ayrıca kamu güvenliği ve düzeni açısından sakıncalı kişilerin çalışma izinlerinin iptal edilmesi hususu yasal statüye kavuşturulmaktadır" diye konuştu.

'Soykırım' Açıklaması: Karara Türkiye'nin Kayıtsız Kalması Mümkün Değil

Açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Canikli, Almanya'nın İncirlik Üssü konusunda Türkiye'den yeni taleplerinin olup olmadığı sorusuna "Almanya'nın İncirlik Üssü'nden bir talebi söz konusu. Bu taleple ilgili verilmiş hiçbir karar söz konusu değildir. Bütün değerlendirmeler spekülasyondan ibarettir. Alman Parlamentosu'nda alınan o talihsiz kararla ilgili bu çerçevede Türkiye'nin alacağı tedbirlerle ilgili tüm kuruluşlarımız yapılabilecek olan çalışmaları yapıyor şu anda. Hassas bir konu. Bu çalışmaların kamuoyunun çok gözü önünde olmaması gerekiyor. Böyle bir karara Türkiye'nin kayıtsız kalması mümkün değil. Bu kararın ortadan kaldırılması mümkün olabilir mi ve olabilirse bununla ilgili ne gibi adımlar atılabilir, bununla ilgili çalışmalar devam ediyor" yanıtını verdi.

"En Ufak Bir Tereddüt Söz Konusu Değil"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması üzerinden yürütülen tartışmalar sorulan Başbakan Yardımcısı Canikli, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın diploması sayısız kereler kamuoyuyla paylaşıldı. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil. Ayrıca bu diplomalar üzerinde bütün çalışmalar başkaları tarafından yapıldı, kriminal çalışmalar da dahil olmak üzere. Burada bütün bu gerçeklere rağmen yapılan tartışmalar kasıtlıdır ve ahlaki değildir" diye yanıt verdi.

"Suç Konusu Teşkil Ediyorsa Gerekli Soruşturmalar Yapılır"

TRT'deki iftar programında bir ilahiyat profesörünün 'Namaz kılmayan hayvandır' sözleriyle görüşleri ve söz konusu profesöre cezai bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorulan Canikli, "Ayrıntılı olarak izleme imkanımız olmadı. Zaten suç konusu teşkil ediyorsa gerekli soruşturmalar, kovuşturmalar savcılarımız ve mahkemelerimiz tarafından yapılır. Bir engel yok bunun önünde. Bizim Bakanlar Kurulu olarak müdahalede bulunmamız söz konusu değil. Eğer suçsa ona göre mahkemelerimiz bu konuda gerekli kararı verir. Onun bir cezayı gerektiren eylem ya da söz olup olmadığının takdiri bize ait değil. Şahsımıza ait değerlendirme farklı algılanabilir" ifadelerini kullandı.

"Sakınca Olup Olmadığına Bakacaklar"

Eşcinsellerin 'Onur Yürüyüşü'ne izin verilip verilmeyeceği de sorulan Başbakan Yardımcısı Canikli, "Bu tür izinler verilirken izin veren makamların göz önünde bulundurdukları yasalarla belirlenmiş kriterler var. Bu yetkiyi kullanacak merciler için söylüyorum. Böyle bir talep vuku bulduğunda yetkili merciler bu kriterler açısından bir sakınca olup olmadığına bakacaklar. Yok ise bu izinleri verecekler. Bununla ilgili eğer izin verilirse elbette güvenlik tedbirleri alınır" diye konuştu.

"Soruşturma Açıldı, Yapılması Gereken Oydu"

Türkiye genelinde 3 farklı cinayetten aranan ve dün İzmir'de yakalanan Atalay Filiz'le polis memurlarının 'selfie' çektirdiği görüntüler sorulan Canikli, "Soruşturma açıldı. Yapılması gereken oydu. O da yapıldı. Soruşturmanın sonucuna göre gereken yapılacak" dedi.

"Mücadeleyi Kararlılıkla Yürüteceğiz"

Fethullah Gülen'in CİA'e kendi isteğiyle ajanlık yaptığı yönündeki haberler sorulan Başbakan Yardımcısı Canikli, "Paralel Devlet Yapılanması olarak bilinen terör örgütünün Türkiye'deki faaliyetlerinin tamamen bertaraf edilmesi ve Türkiye'nin güvenliğine zarar verir olmaktan çıkartılması için çok yoğun çalışmalar yürütülüyor. Yürütülmeye devam edilecek. Bu tip konuların, söylediğiniz hususların ispatı kolay şeyler değil. İspat etmek de hemen hemen mümkün değil. Çünkü özellikleri gereği bu tür çalışmalar hep gizli yürütülür, farklı yöntemler kullanılır. Ama biz bu mücadeleyi kararlılıkla yürüteceğiz. Önemli sonuçlar da elde edilmiş vaziyette" açıklamasında bulundu.

"Özel Güvenlikle İlgili Taslak Var"

Özel güvenliğe bazı özel yetkilerin verileceği konusunda basında yer alan haberler sorulan Canikli "Özel güvenlikle ilgili bir taslak, bir çalışma var. Taslak aşamasında, ilgili bakanlıklara gönderilmiş durumda. Şu anda taslakta yer alan hususların netleşmesi gerçekleşmediği için şu şekilde olacak şeklinde bir netleştirme imkanımız yok. Ancak tasarı haline geldikten sonra. Oradakiler görüş sadece. Nihai şekli verilecek. Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra da TBMM'ye sevk edilecek" dedi.

"Türkiye'deki Vatandaşlarımızın İş İmkanını Kısıtlamayacak"

Türkiye'de yabancılara verilecek çalışma izninin, Türk vatandaşların iş dünyasındaki istihdamıyla ilgili bir sorun teşkil edip etmeyeceği sorusu üzerine Canikli, "Yabancılara çalışma izni verilmesi uygulaması hiçbir şekilde Türkiye'deki vatandaşlarımızın iş imkanını kısıtlamayacak, ortadan kaldırmayacak ya da daraltmayacaktır. İhtiyaç olmayan bir alanda zaten yurt dışından Türkiye'ye kişilerin gelmesi ve bunlara çalışma izni verilmesinin hiçbir mantığı olmaz" dedi.

"Türkiye'de Çok Büyük Bir Problemi Çözecek Olan Düzenleme"

Taşeron işçilerle ilgili düzenlenin değişip değişmeyeceği ve bu konuda yürütülen çalışmalar sorulan Başbakan Yardımcısı Canikli, "Maliye Bakanlığımız bünyesinde teknik çalışmalar devam ediyor, diğer ilgili bakanlıkların katılımıyla. Son derece önemli bir düzenleme, Türkiye'de çok büyük bir problemi çözecek olan bir düzenleme. Her biri ayrı ayrı problem olan teknik detaylar var. Onların çözülmesi gerekiyor. Şu anda o aşamadayız ama çok uzun zaman alacağını düşünmüyoruz" diye yanıt verdi.Etiketler: Nurettin CANİKLİ, TBMM, Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgil
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo