İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

AKP ve CHP Milletvekilleri 15 Temmuz Gecesini Anlattı

Paris Büyükelçiliği’ni ziyaret eden AK Parti ve CHP milletvekilleri basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak 15 temmuz gecesi neler yaşadıklarını anlattılar.

Haberler » Siyaset         Okunma : 2043

AKP ve CHP Milletvekilleri 15 Temmuz Gecesini Anlattı

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, "O gün seçim bölgemde bir golf sahasının açılışı vardı. Dışişleri Bakanı'nın da katıldığı bir açılış idi. İnsanlar gayet rahat gelecekle ilgili şüpheleri yoktu. Yemek sonrası köprünün kapatıldığı haberi geldi ve bizim açımızdan da şok edici bir gelişmeydi. Sonrasında parti il başkanlığına geçerek gelişmeleri takip ettik. Cumhurbaşkanının sokağa çıkın çağrısı üzerine vatandaşla birlikte sokağa döküldük. Çok uzun bir geceydi. Sabah olduğunda ise liseden tanıdığım bir arkadaşımın da ölenler arasında olduğunu öğrendim. Bütün gece boyunca hissettiğim en önemeli şey, Türk halkının demokrasi ve kendi geleceğine olan inancını pekiştirmesiydi.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “15 Temmuz benim evlilik yıldönümüm. Evlilik yıldönümünü eşimle kutlamak için İstanbul yolundayken haber aldım ama IŞİD'in Anıtkabir ve Boğaz köprüsüne kamikaze saldırısı zannettik. Sonra darbe girişimi olduğunu öğrendim. Adapazarı'nda bir yere sığındım. Halkın sokağa çıkması ve Ankara'da arkadaşlarımızın parlamentoda toplanmasıyla beraber hızlı bir şekilde Meclis'e döndüm. Gözümün önünde uçaklar Ankara'da bir yeri vurdu. Meclis Genel Kurul bölümü bombardımana tutuldu. Meclis'te tatil kararı alınmasaydı çok sayıda milletvekili yaşamını yitirebilirdi. Kimse cumhurbaşkanını sandıkta yenme zevkini bizden alamaz. Onu sandıkta yenme konusunda kararlıyız. Her koşulda demokrasiye sahip çıkacağız.” dedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, “Cuma günü Meclis tatildi. Öğleden sonra Genel Kurmay'da bazı hareketlilikler olmuş ama Meclis'te hissedilmedi. Akşam televizyondan köprünün kapatıldığını duydum ama bunun bir kalkışma olduğunu kimse düşünemedi. Bir terör saldırısı olduğunu düşündük. O günlerde Türkiye'de darbeyi gerektirecek hiçbir gündem yoktu. Sakindi... Saat 22.30'da Binali Yıldırım'ın bunun darbe olduğunu söyleyene kadar bunun bir darbe olduğunu bilmiyorduk. Gece yarısı evden kalkıp Meclis'e gittim. Meclis'e giriş kapısında bir tarama oldu. Genel Kurul'a geçtik. Ortak deklarasyon açıkladık. Sabaha kadar 9 ayrı hava saldırısına uğradık. Biz içerideyken tanklarla girmeye çalışmışlar. Ama TBMM güvenliği tarafından püskürtüldüler. Belki Avrupalı dostlarımızın anlamadığı bir şey var. Ülkesi için canını vermeye hazır bir lider vardı. 238 şehidimiz var, tanklar tarafından ezilen...Darbe 6 saat zarfında önlendi.Bu dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir tepki, liderleri, halkı ve muhalefetiyle...” dedi.

“Gülen Türkiye'yi kendi istediği yön getirmeye çalışıyordu Türkiye'ye: Şayet bunu başarsalardı Türkiye'ye etkileri ne olurdu?” sorusuna ise milletvekili Erdem, “Bu darbe başarılı olsaydı eleştiren gazeteciler tutuklanırdı. Protesto eden göstericilere biber gazı atılırdı. Çok büyük bir ihtimalle hükümetin tüm yetkilileri ters kelepçe ile spor salonlarında bekletilirdi. Siyasi partilerin tamamı kapatılırdı. Biz hepimiz tutuklu şu an bir askeri cezaevinde sorgulanıyor olurduk. Hükümeti eleştirmek için söylemiyorum ama geçtiğimiz yıllarda kurulan kumpas gibi mahkemeler kurulur, çoluk çocuk yaşlı demeden insanlar cezaevine doldurulurdu.Biz çok sayıda darbe yaşamış ve çok bedeller ödemiş bir hükümetiz. Fetullah Gülen Humeyni gibi bir uçakla Türkiye'ye gelir ve onun gibi geniş yetkilerle donatılırdı.” yanıtını verdi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “Fransa'da meydana gelen terör olayları karşısında ilk tepkiyi Türkiye vermiştir. Hatta dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu bizzat katıldı ve dayanışmasını dile getirdi. Terörün dini milliyeti ırkı olmaz dedik her zaman Bütün bunların amacı birdir. İnsanlığı yok etmektir. Halbuki bu darbe teşebbüsü demokrasiye karşı. Tepkilerini geç yapmaları bizim için son derece manidar olmuştur. Cumhurbaşkanının tepkisi de budur. Maalesef Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz tavrı göremedik.” Dedi. Büyükelçi Hakkı Akil ise bu konuda “Kazananı bekledikten sonra tavır gösterdiler... Darbe sonrasını açıkladılar. Darbenin kendisine tepki göstermediler.” dedi.

“Darbe başarılı olsaydı ordunun diğer kanatları da katılabilirlerdi deniyor. Ne diyorsunuz?” sorusu üzerine milletvekili Erdem” Ben ordunun buna katılacağına ihtimal vermiyorum. Bu darbeyi Ergenekon ve Balyoz davalarını anlamadan anlayamayız. Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarında askerler alındı yerlerine Gülenciler atandı. Ve atanan kişiler bu darbeler yaptılar. TSK içindeki Laik Kemalistleri tasfiye eden bir süreçti... Zaten ordu içindeki hiç bir eğilim Gülencilerle hareket etmezdi. İsterseniz size tek tutuklanan Genel Kurmay Başkanının görüşünü size aktarayım. TSK' nın genetik yapısıyla çok oynandı. Başbuğ kumpas davasından tutuklandı. Merkezinde Fetullahçıların, etrafında da çıkarcılarının olduğu bir darbe idi. Ama politik açıdan Kemalistlerin ya da başkalarının katılmadığını görüyoruz.” Dedi.

Milletvekili Kurt “ darbeye karşı çıkan herkes poliste, milletvekili de, asker orgeneral de olsa görevini kullanarak değil ancak bireysel çabası ile buna karşı koymanın da belki tek yolu buydu. Bu herkesin tepkisini anlatıyor. O gece CNN ve Kanal D'nin olduğu bina darbeciler tarafından basıldı. Kameraman kamerasını elinden almak isteyen askere karşı direndi. Görüntüyü ifade etmek isterim o kamerasını vermekte direndi.Bu aslında Türkiye'nin o geceki şeyiydi.Vatandaş elindeki ne tutuyorsa onu vermemek için uğraştı.”Etiketler: Terör Saldırı, CNN, Terör Saldırısı, Basın Mensupları
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo