İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

Akdoğan: Suriye Tarafına 41 Bin Çadır Gönderildi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriyelinin akın ettiği Kilis sınırına giderek incelemelerde bulundu.

Haberler » Siyaset         Okunma : 3977

Akdoğan: Suriye Tarafına 41 Bin Çadır Gönderildi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye'de rejim güçlerinin karadan, Rusya'nın ise havadan Halep'in kuzeyine yönelik başlattığı operasyon nedeniyle evlerini terk eden binlerce Suriyelinin akın ettiği Kilis'e gitti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan beraberinde AFAD Başkanı Fuad Oktay ile birlikte bu sabah Kilis'e geldi ve Öncüpınar Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Öncüpınar Konteyner Kenti'nde de incelemelerde bulunan Yalçın Akdoğan, daha sonra sınır kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Suriyelilerin Türkiye tarafına alınmasına yönelik bir durumun söz konusu olmadığını belirten Akdoğan, "Türkiye'ye akıl veren, 'sınırını aç' diyenler önce kalplerini, gönüllerini açsın" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın açıklamasındaki diğer satırbaşları şöyle:

41 Bin Çadır Gönderildi

Akdoğan, 93 bin nüfuslu Kilis'te 127 bin Suriyeli bulunduğunu da hatırlatarak, yabancı düşmanlığı yapan Avrupa'nın Kilis'i örnek alması gerektiğini söyledi. Sınıra gelişlerin başlamasının ardından AFAD ve STK'lar tarafından Suriye tarafına 41 bin çadır ile binlerce battaniye gönderildiğini dile getiren Akdoğan, yine Türkiye sınırına yakın noktadaki 9 kampta kalan Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarının Türkiye'den karşılandığını, kimsenin mağdur edilmeden kucaklandığını kaydetti.

Sınırın Ötesinde 9 Kamp Mevcut

Şu ana kadar Türkiye'ye 2 milyon 627 bin Suriyeli, 172 bin Iraklı sığınmacının geldiğini ve son bir hafta içerisinde yeni bir göç dalgası yaşandığını ifade eden Akdoğan, "Rusya'nın bombardımanı sonucunda yeni göç dalgasına karşı yeni kamplar kuruldu. Sınırın ötesinde 9 kamp mevcut. Bu kamplarda yaklaşık 100 bin kişi kalıyor. Bunların ihtiyaçları da Türkiye'den karşılanıyor. Sınırın bu tarafındaki kamplarda ne hizmet veriliyorsa, Suriye tarafında da aynı hizmet veriliyor" dedi.

"Kimsenin Türkiye'ye İnsanlık Dersi Verme Hakkı Olamaz"

Suriye'de yeni başlayan göç dalgası ile Türkiye'nin sınırını niye açmadığı yönünde eleştiriler yapıldığını dile getiren Akdoğan, “Son süreçte sınıra gelen 35 bin kişi Suriye tarafındaki kamplara yerleştirildi. Karşı tarafta 9 kamp bulunuyor ve 10'uncu yeni bir kamp hazırlığı içerisindeyiz. Üstelik bu kampların en uzağının Türkiye sınırına derinliği 3 kilometre. Yani Türkiye'nin içindeymiş gibi kurulu ve insanlara hizmet veriliyor. Ama bizim açık kapı politikamız devam ediyor. 3 milyon insana Türkiye, kendi ahlaki, vicdani anlayışıyla, kucağını, kapısını açmıştır. Kimsenin Türkiye'ye insanlık dersi verme gibi bir hakkı olamaz. Türkiye bu konuda yalnız bırakılmıştır. Suriye'de insani trajedi yaşanıyor ve buna duyarsız kalmayan ülke Türkiye'dir. Biz bu insanlara kucak açtık ama yalnız bırakıldık. Türkiye'ye bu süreçte yardım etmeyen ülkeler 'Türkiye sınırını açsın' gibi yaklaşımlara giriyor. Bunlar doğru değil. Bombardımandan kaçan, ölümden kaçan kim varsa biz herkese kucağımızı ve kapımızı açıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Zorda Kalmamız İçin Göç Dalgası Yapılıyor"

Son zamanlarda Suriye tarafında Türkiye'nin zorda kalması için göç dalgaları yapıldığını anlatan Akdoğan, "Sivillerin üzerine, okul, hastane, ılımlı muhalifler, Türkmenler vurularak Türkiye zorda kalsın diye göç dalgaları yapılıyor. Yine demografik yapı değişsin diye Türkmen, Arap ve Sünnileri kaçırmaya yönelik operasyonlar gerçekleşebiliyor. Buradaki insanları alırken karşı taraftaki oyuna alet olmamamız gerekiyor. Bu hamlelere alet olmadan bu insani operasyonları devam ettirmemiz gerekiyor. Ayrıca insan kaçakçılığı yapanlar var. Dün Hatay'a 800 kişi geldi ve bunları insan kaçakçıları otobüslerle göndermişler. Bu şekilde gelen herkes alınırsa Irak, Suriye'de bir kişi kalmaz, herkes Türkiye'ye gelir. Umut tacirlerinin istismar ettiği durumlar da var ve Türkiye doğru olanı yapıyor. Bu noktada seçici davranmak gerekiyor. Herkes gelsin denilmesi bu sorunun çözümüne fayda sağlamaz. Karşıda insanlara zulmedenlerin oyununa alet oluruz. Bunun için süreci rasyonel yürütmek gerekiyor" diye konuştu.

"Akıl Verenler Kalplerini Açsın"

Avrupa ülkelerinin sınırın açılmasına yönelik açıklamalarını da eleştiren Akdoğan, "Türkiye'ye akıl veren, 'sınırı aç' diyenler önce siz kalbinizi, gönlünüzü bu insanlara açın. Son dönemde sorun kendilerine dokunmaya başlayınca ilgilenen ülkeleri görüyoruz. Bu sorunla baş edebilmek için sınırın ötesinde Azez hattı kısmına güvenli bir alan olması önemlidir. Uluslararası dayanışma şart. Türkiye olarak ilk proje paketini de AB'ye sunduk. Bu yardımlar Türkiye'ye değil, Suriyeli sığınmacılara yapılacak olan yardımlardır. Bu sorun önce bir insani kriz meselesiydi. Ölümden kaçan insanları koruma altına aldık, kamplara yerleştirdik. Şu anda bu mesele kısa vadede çözülmeyecek gibi gözüküyor. Orta vadeli bir takım planlamalar içerisinde girmemiz gerekiyor. Sayın Başbakanımızın talimatı ile bir strateji belgesi hazırlıyoruz. İskan meselesinden vatandaşlık meselesine kadar bu mesele kapsamlı olarak ele alınmalıdır” dedi.

"Yeni Göç Dalgası Avrupa'yı Da Vurur"

Yeni göç dalgalarının yaşanmaması için diplomatik çabanın önemli olduğuna da vurgu yapan Yalçın Akdoğan, "Yeni göç dalgalarının yaşanmaması için diplomatik çaba lazım. Bombardıman, katliam devam ederse, insanların üzerine ölüm yağdırılırsa yeni göç dalgaları olacak demektir. Bunu durdurmanın yolu Esed rejimi başta olmak üzere işbirliği içerisinde olduğu Rusya'ya dur demek gerekiyor. Diplomatik baskı olmazsa, ölümler ve yeni göç dalgası devam eder. Sınırın karşısındaki kamplarda 100 bin kişi yaşıyor, yine Azez'de 100 bin kişi daha yaşıyor. Kötü senaryoda 100-150 bin, daha kötü senaryoda 600 bin insanın Türkiye'ye gelmesi demektir. Yeni göç dalgası başlarsa bu Avrupa'yı da vurur. Bunun için yardımlaşma ve dayanışma gerekiyor. Suriye'de katliamların, bombardımanın durdurulmasıyla ilgili ciddi diplomatik çaba gerekiyor” ifadelerini kullandı.Etiketler: Yalçın AKDOĞAN, AFAD, Diplomat, Sınır, Uluslararası, Başbakan Yardımcısı, Türkmen, muhalifler
Süleyman Soylu’dan Açıklama
Süleyman Soylu’dan Açıklama
İçişleri Bakanı Soylu İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda 'Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış.' dedi.
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu Son Oy Farkını Açıkladı
Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da geçersiz oyların yüzde 95'inin sayımı bitti. 15 bin 500 oy fark var' dedi.
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
Kılıçdaroğlu ve Akşener’den Ortak Açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan Moskova’ya hareketi öncesinde Atatürk Havaalanı'nda açıklama yaptı.
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Fatih Mehmet Maçoğlu Mazbatasını Aldı
Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Açıklama
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Anıtkabir defterinin, mazbatasını almamış bir kişi tarafından, resmi unvana sahip olmayan bir kişi tarafından istismar edilmesine itiraz ediyoruz. Twitter profilinize istediğiniz unvanı yazarsınız, onu yazarken mazbata sormuyoruz. CHP’nin adayının Ankara’da, İstanbul’da normalde CHP Genel Başkanının yapması gereken toplantıları yapma konusundaki iştahı tartışılıyor her tarafta' dedi.
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 'Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu trenden düşenler düştükleri yerde kalır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
Devlet Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı Adayı Göstermeyecektir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Binali Yıldırım Arakanlı Mültecileri Ziyaret Etti
Başbakan Yıldırım, Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde Arakanlı mülteci Müslümanları ziyaret etti.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo