İletişim     Künye     Yazarlar       Anasayfa          
Tarafsız Haber
SİYASET   DÜNYA   EKONOMİ   MAGAZİN   SPOR   SAVUNMA   KADIN   TEKNOLOJİ   TÜRKİYE   YAZARLAR   FOTO GALERİ   VİDEO

‘4.5G Türkiye’ Töreni Düzenlendi

4.5G IMT-Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla İstanbul’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından '4.5G Türkiye' töreni düzenlendi.

Haberler » Türkiye         Okunma : 605

‘4.5G Türkiye’ Töreni Düzenlendi

İstanbul'da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Türk Telekom, Turkcell, Vodafone yetkilileri ve bürokratlarının da katıldığı '4.5G Türkiye' töreni düzenlendi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, BTK tarafından 4.5G IMT-Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşma; son dönemde yaşanan terör olaylarına değinerek şehit yakınlarına baş sağlığı diledi. 4.5G'yi ilk gününde 4,5 milyon abonenin aktif olarak kullanmaya başladığını belirten Sayan, "İlkleri yaşadığımız bu günde terörün son bulmasını diliyorum. Şehitlerin yakınlarına baş sağlığı yaralananlara acil şifalar diliyorum. 1 Nisan 2016 Türkiye için çok önemli bir gün sizlerle birlikte dünyada kullanılan en son mobil iletişim teknolojisi olan IMT Advantage hizmetine dün gece 10 saat önce bugünün ilk saatleri itibariyle ülkemize hoş geldin demenin ve bu hizmeti vatandaşlarımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10 saat gibi bir sürede 4.5G'nin ilk gününde 4,5 milyon abonemiz 4.5G hizmetine aktif olarak kullanmaya başladı. Bununda haberini vermek istiyorum. Bakanlığımız, kurumumuz ve işletmeciler tarafından uzun süre yürütülen çalışmalar neticesinde bugün bunların neticelerini almaya başladık. Yeniden 4.5G teknolojisinin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Türkiye'yi bilgi teknolojileri ve iletişim yolunda sadece kullanan değil aynı zamanda üreten bir ülke haline gelmesi içinde bugün önemli bir gün" dedi.

"4.5G Hizmetlerini Dünyada En Hızlı Kullanan Ülke Konumundayız"

4.5G teknolojisi hakkında bilgi veren BTK Başkanı Sayan, "Bugün startını vermiş olduğumuz 4.5G hizmetleri bir önceki nesil olan 3G mobil hizmetlere göre birçok üstünlük getiriyor. 4.5G ile en az 10 kat daha hızlı internete kavuşmuş olduk. Buradan şunun da müjdesini vermek istiyorum. 4.5G hizmetlerine dünyada en hızlı kullanan ülke konumundayız. Mobil geniş bant internette en hızlı ortalamalara sahip ülke biziz bugün itibariyle. Veri paketlerinde gecikmenin azalması, daha net video görüşmelerin gerçekleşmesi kapsama alanı ile ilgili sorunlarının azalması da 4.5G ile mümkün. Bu imkânlar sayesinde önümüzdeki süreçte çok daha yenilikçi ve hayallerimizin de ötesinde mobil uygulamalarla tanışmaya artık hazırız. 4.5G ile birlikte aynı zamanda doğal afet durumlarında yetkililer arasında koordinasyon sağlanması, iletişimin kesintisiz sürmesi, mobil sağlık uygulamalarının artmasından dolayı hastanelerin yükünün de azalması mümkün. Bu hizmetler aynı zamanda verimlilik artışı ve yeni iş imkanlarının da gelişmesiyle birlikte ekonomimizin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacak. 4.5G ile yapabileceklerimize birkaç örnek vermem gerekirse fiber alt yapının çeşitli nedenle gitmediği alanlarda yaşayanlar normal DSL hızlarına göre daha yüksek hızlı internet imkanına kavuşmuş olabilecekler" ifadelerini kullandı.

"4.5G, 3G'den 10 Kat Hızlı"

4.5G hizmetinin 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesi yapacağını belirten Sayan, sözlerini şöyle sürdürdü: "E-devlet uygulamalarının mobil kullanımı daha da artacak. Sanallaştırma ve bulut bilişim hizmetleri daha kolay hale gelecek. Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler artık çok daha kolayca mümkün olacak. Biz de böylece 2023 hedeflerine doğru ülkemizde çok daha hızlı mobil iletişim ve internet alt yapısını kurmuş olacağız. Tüm bu imkanların Sayın Cumhurbaşkanımızın, eskimekte olan bir teknolojiyi adapte edip ülkemizi teknoloji çöplüğü olmaktan kurtaran vizyonu sayesinde yakalandığının altını tekrardan çizmek istiyorum. Teknoloji trenini 4G ile değil yüzlerce megabayt hatta gigabayt seviyesinde mobil internet hizmeti sağlayan yani 3G'den 10 kat hızlı olan 4.5G ile yakaladık. Üstelik bu hizmeti yerli ve milli baz istasyonumuz olan ULAK üzerinden de alabiliyor olacağız. Bu vesileyle de yerli milli baz istasyonumuz olan ULAK projesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Değerli katılımcılar bugün bilişimde geldiğimiz bu noktayı 4.5G ile taçlandırıyoruz. Bundan sonra ülke olarak BTK ailesi olarak, operatörler olarak, kullanıcılar olarak hep birlikte daha çok çalışarak memleketimiz için daha faydalı işlere imza atacağız. Yerli ve milli AR-GE üretiminin arttırılması için 4.5G sürecinde gösterdiğimiz desteği aynı şekilde hatta daha güçlü şekilde devam ettireceğiz. Ben buradan 4.5G hizmetini aktif olarak kullanmaya başlayan 4,5 milyon tüketicimize de buradan tebrik etmek istiyorum ve sözlerime son verirken 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesini yapacak olan 4.5G hizmetinin milletimiz için ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Törene Telgraf Gönderdi

BTK Başkanı Sayan, törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen telgrafı da okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hizmete sunulan 4.5G teknolojisiyle ilgili telgrafı şöyle: "Türkiye'de 4.5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlanmasıyla ilgili düzenlediğiniz törene davetiniz için teşekkür ediyorum. Telekomünikasyon sektöründe hizmet kalitesini artıracak bu gelişme vatandaşlarımızın bilgiye erişiminin de hızlanması anlamına geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, BTK, sektörümüzün değerli temsilcileri başta olmak üzere bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bugün hizmete sunulan 4.5G teknolojisini müteakip süreçte ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkeler arasında yer alacağına inanıyorum. 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesi görecek 4.5G hizmetinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum"Etiketler: İstanbul, Türkiye, 4.5G
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Mansur Yavaş’tan Yeni Atama
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son yaptığı ataması ile Volkan Memduh Gültekin'i basın yayın koordinatörlüğü görevine getirdi.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama: Hedefler İmha Edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'a yapılan hava harekatında terör örgütü PKK tarafından kullanılan hedeflerin imha edildiğini duyurdu.
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
Maltepe'de Oy Sayımına Tekrar Başlandı
İstanbul Maltepe'de oy sayımının iptalinin ardından oy sayımı bu sabah yeniden başladı.
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
YSK Büyükçekmece İtirazını Görüşüyor
Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece ile ilgili itirazları görüşmeye başladı.
4500 Kişi İşten Çıkarılacak
4500 Kişi İşten Çıkarılacak

TAV Havalimanları Holding A.Ş bu sabah KAP'a gönderdiği yazılı açıklamada Atatürk Havaalanı operasyonlarının durması nedeniyle 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Mansur Yavaş Mazbatısını Bugün Aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.
TEM'de Feci Kaza
TEM'de Feci Kaza
Körfez ilçesinde, TEM yolunun Körfez gişeleri mevkisinde, büyükbaş yüklü TIR devrildi. Kazada sürücü Fatih Erdoğmuş, yaralanırken, hayvanlar da yola saçıldı.
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Yolcu Otobüsü Devrildi
Sakarya'da Anadolu Otoyolu Ankara istikametinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 32 kişi yaralandı.
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçersiz oyların sayımı ile ilgili son verileri paylaştı. Tanrıkulu, geçersiz oyların yüzde 90’ını sayıldığını belirterek, İmamoğlu’nun 15 bin 823 farkla önde olduğunu söyledi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
84 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Mart ayındaki operasyonlar 84 terörist etkisiz hale getirildi.
THY’den Uyarı
THY’den Uyarı
İstanbul Havalimanı'nın taşınması hakkında açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ''İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspress yolunun alternatif yollarını kullanarak, trafikte zorluklar yaşamayın'' ifadelerini kullandı.
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Güven'den Son Dakika Açıklaması
YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı son dakika açıklamasında 'Süreç devam ediyor, olağanüstü bir durum olursa açıklama yaparım.' ifadelerini kullandı.
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün De Öncelikle Mabetlerimizi Hedef Alıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu t
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Erdoğan: Hükümetimiz İdam Konusunu Muhalefetle Görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'da evinin önünde to
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Erdoğan ve Putin Anlaştı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devle
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
İlker Başbuğ: Erdoğan, Cemaate Karşı Tek Başına Savaş Verdi
CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan ile Tarafsız Böl
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Devlet Bahçeli İstifa Kararı Aldı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Ba
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
64. Hükümetin Bakanlar Kurulu Belli Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64.
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter Fenomenleri TBMM'de
Twitter fenomenlerinden olan Odun Herif (Kadir Doğ
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'nin Kesinleşmiş Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
AK Parti'de 7 haziran 2015'de yapılacak Milletvek
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
İşte Erdoğan'ın İstanbul'a Gelirken Pilota Verdiği O Talimat
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın Dalaman'dan
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı da Hain Çıktı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Al
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Başbakan’ın Uçağına Taciz Ateşi Açıldı!
Yıldırım Ankara'ya giderken Jandarma'nın tacizine
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 30 Ağustos Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zaf
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
İşte Suriye Harekatını Yöneten Komutan
TSK’nın bu sabah saatlerinde Suriye'nin Cerablus b
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Bu İlaçların Rengi Sosyal Medyayı Karıştırdı
Herkesin farklı renkte gördüğü bu ilaçlar sosyal m
İşte Yayınlanan Son Anketler
İşte Yayınlanan Son Anketler
Seçimlere 24 saatten az bir süre kala kulislerden
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Fenomenlerin Meclis Ziyareti Olay Oldu
Sosyal medyanın en çok konuşulan fenomenlerinden o
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
AGUYAD'ın Yolsuzluk Önlenme Projesi Final Yaptı
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından
Twitter Logo